Yhteisöllisyyden voima

Roo555

Täällä on ollut paljon keskustelua sosiaalisten tilanteiden pelon voittamisesta ja jotenkin tuntuu, että moni yrittää keksiä pyörää uudelleen: Näitä asioita käsitellään useissa kirjoissa, joissa kirjailija on yleensä työskennellyt kymmeniä vuosia oireyhtymän hoidossa (tai kärsinyt siitä itsekin) ja tiivistänyt oppimansa pariin sataan sivuun. Tällaisen tiedon ohittamisella on todella negatiiviset vaikutukset: ei osata käyttää oikeita keinoja ahdistuksen helpottamiseen ja pidetään ongelmaa yllä huomaamatta monien vuosien ajan, vaikka näin ei todellakaan tarvitsisi olla! Olen viimeisen vuoden aikana kerännyt jännittäjiä kokoon, jotta voisimme keskustella yhdessä näistä asioista ja etsiä keinoja mennä eteenpäin, koska mitään "käypähoitosuositusta" tai muita menettelytapoja ei suoraan sosiaalisen ahdistushäiriön hoitoon Suomessa ole. Viimeiset kuukaudet olemme puhuneet mm. Thomas A. Richardsin ja Steven C. Hayesin opeista. Ryhmässä on muutamia jäseniä tällä hetkellä, monet käyvät satunnaisesti. Lisätietoa voi katsoa Googlesta hakusanalla "ihmistelijät". Näiden ihmisten sinnikkään itsetutkistelun avulla olemme helpottaneet oireiluamme ja havainneet monia oivalluksia. Tässä muutama:

-Sosiaalinen ahdistushäiriö on aivo-ongelma. Kognitiivisen käyttäytymisterapian perimmäinen tarkoitus on nimenomaan muuttaa aivoja: niiden rakennetta ja biokemiaa ajattelun kautta! Aivot luontaisesti etsii todisteita vahvistamaan nykyisiä uskomuksia ja torjuu muut vaihtoehdot: Ne eivät luonnostaan halua muuttua, vaan tarvitsevat suoraa ohjausta.

-Automaattisen negatiivisen ajattelun eliminoiminen:
1.Huomaa ja pysäytä valheellinen ajatus
2.Kiinnitä huomio muualle (aktiviteetit, joilla sivuuttaa ajatus)
3.Kerro aivoille totuus (rationaalinen tiedote: "Oon tehnyt tämän ennenkin")

-Älä koskaan reagoi negatiivisiin tunteisiin negatiivisuudella. Rauhoitu: ahdistus ei saa energiaa rauhallisuudesta ja sen täytyy supistua.

-Aloita altistaminen hitaasti vauvan askelin: vältä todella epämiellyttäviä sosiaalisia tilanteita ja vastaavasti totaalista eristäytymistä!

-Suuntaudu ulospäin toisiin ihmisiin. Emme halua huomata mitä tunnemme: Jos ahdistus nousee, fokuksesi on siinä (=itsessäsi, pelossasi). Älä anna aivoille aikaa ajatella kuinka hirveä tilanne on: Se on valhetta!

-Pettymys on merkki kehityksestä: vanha ajatusmalli vain pyrkii voittamaan uuden ajatusmallin (rationaalisen ajattelun). Jokainen joka ei luovuta, saa kyllä haluamansa. Et ole menettänyt oppimaasi, vaikka takaisku tulikin. Pettymykset ovat välttämättömiä!

-Hyväksy itsesi! Hyväksythän itsekin muut ja he hyväksyvät sinut. On irrationaalista, jos et hyväksy itseäsi. Tarpeesi ovat yhtä tärkeitä kuin muiden.

-Kaikkia sosiaalisen ahdistuksen syitä ei tarvitse tietää: muuten saisimme kirjoittaa listaa 50 vuotta! Menneisyyttä ei voi muuttaa, vain sen merkitystä kokemuksena.

-Ratkaisu on ulospäin suuntautuminen ja aktiivisuus. Passiivisuus pitää ongelmaa ja huonoa itsetuntoa yllä.

-Ihmiset eivät nää sosiaalista ahdistusta häiriönä: he aistivat epävarmuuden ja vaikka eivät tiedä tarkalleen mistä se johtuu, he ovat varovaisempia ottamaan yhteyttä sinuun. He vain reagoivat samoin kuin sinä. Ihmiset pitävät kaltaisistaan, koska se vähentää arvaamattomuutta.

-Hiljeneminen antaa ahdistukselle mahdollisuuden nousta. Tee aloite ennen toista ja ahdistus vähenee samantien. Hiljaisuudessa ei yleisesti ottaen ole mitään väärää, mutta pitkään jatkuessaan se vaikuttaa negatiivisesti ihmissuhteisiin.

Mitä ajatuksia heräsi? :)

0

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

        Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
        Maailman menoa
        351
        2093
      2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

        Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
        Maailman menoa
        48
        1665
      3. Milloin bikineistä

        Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
        Maailman menoa
        154
        1331
      4. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

        Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        87
        1199
      5. 143
        1178
      6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

        Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
        Kaste
        502
        1161
      7. Olimmeko molemmat

        ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
        Ikävä
        85
        1082
      8. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

        Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
        Kaste
        470
        1057
      9. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

        Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
        Suomalaiset julkkikset
        9
        1028
      10. Mun on ikävä sua J ,

        Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
        Ikävä
        48
        982
      Aihe