Tutustuin juuri ko. rahastoon ja Seligsoniin. Vaikuttaa sopivan simppeliltä kohteelta aloittaa
säästäminen. Houkutuksena varsin kohtuullinen tuotto melko matalalla riskillä. Matalalla riskillä tarkoitan sitä, että esim. yhden vuoden aikana tapahtuva 25 % lasku ei vielä aiheuta kuin korkeintaan olan kohautuksen. Silloin on aika jatkaa ostoja seuraavaan nousuun. Historiallinen tuotto ja meno ei takaa tulevaa, mutta lieneekö rahaston kyky selviytyä tulevista laskuista ja turbulenssista jälleen keskivertorahastoja parempi? Perusteluja?
Kuvauksien perusteella olettaisin, että rahastoa hoitava herra Rutanen myös mukauttaa aktiivisesti rahastoa ja sen painotuksia aina markkinoiden tilannetta vastaavaksi, vaikka ei tee nopeita lyhyen tähtäimen korjausliikkeitä. Muita Pharokseen sijoittaneita tai tätä harkitsevia? Voiko Pharos olla jo liiankin hajautettu? Rahastonhoitajan kokemus on aina plussaa, mutta mennääkö Pharoksessa jo liiankin konservatiivisella linjalla?
Seligsonin Pharos
4
1522
Vastaukset
- lyijk
Yksi parhaita yhdistelmärahastoja mihin Suomessa tavallinen ihminen voi helposti rahojaan laittaa.
Kokonaan toinen juttu on, onko yhdistelmärahasto järkevä sijoituskohde lainkaan, verrattuna siihen että sijoittaa osakerahastoihin ja haluamansa tyyppisiin korkoihin suoraan. Mutta jos yhdistelmään haluaa rahojaan laittaa, niin Pharos on hyvä juuri siinä mielessä, että se ei ole lukittautunut johonkin tiettyyn prosenttilukuun (vrt. eri pankeilla olevia "säästö25"-tyypin rahastoja, joiden kohdalla jo nimi kertoo osakkeiden ja korkojen suhteen). - amatöörisäästäjä
Pharos on helppo valinta, erityisesti jos ei ollenkaan osaa ja/tai halua opetella itse tekemään sijoituspäätöksiä. Yhdellä sijoitusvalinnalla saa oikein kohtuulliseen hintaan hyvän hajautuksen ja joku muu arvioi puolestasi missä suhteessa osakkeita ja mitäkin korkoja kannattaa olla salkussa.
Yhdistelmärahasto voi osakekurssien laskiessa siirtää varoja osakkeista vaikkapa lyhyisiin korkoihin ja selviytyä romahduksista varsin vähällä. Toisaalta yhdistelmärahastossa on aina se riski, että salkunhoitaja varautuu osakkeiden kurssilaskuun, jota ei sitten tulekaan, ja osakekurssien nousun tuomat voitot jäävät osin saamatta.
Jos arvioi, että rahastonhoitaja osaa itseä paremmin arvioida milloin varoja on syytä enemmän pitää osakkeissa, milloin jossain muualla, on Pharoksen kaltainen yhdistelmärahasto mainio valinta (ja Pharos itse kuluiltaan järkevällä tasolla).
Yhdistelmärahastoon sijoittavan täytyy hyväksyä se, että varoista se suunnilleen puolet on osakkeiden sijaan koroissa. Tämä tarkoittaa sitä, että riskin lisäksi myös tuotto-odotus on pienempi kuin puhtaissa osakerahastoissa. Vaikka Seligsonin asiakas olenkin, omia rahojani ei Pharoksessa ole juuri tästä syystä. Minulla on eläkeikään vielä parikymmentä vuotta aikaa, ja sillä sijoitushorisontilla arvioin puhtaat osakerahastot omien tarpeideni kannalta järkevämmäksi valinnaksi kuin yhdistelmärahaston. Eläkeiän aikanaan lähestyessä saatan arvioida tilannetta uudestaan. - Kriittistä
Mitä keinoja Pharoksella on suurempia laskuja vastaan? Vaihdetaanko vain painoja eri maanosien välillä voimakkaasti? Ja lisätään samalla korkoja ja edullisia satelliittisijoituksia vaikkapa reunamarkkinoille (frontier)? Ja odotellaan sitten pää melkein pensaassa, että pahin menee ohi? Moninapainen maailma voi tuottaa tilanteita, joissa tietyt maat tai maanosat pärjäävät kohtalaisesti tai melko hyvin, kun toiset jo laskevat. Tai sitten mennään laskua käsi kädessä pakon sanelemana, jos esim. Kiinan tai jenkkien talouskupla puhkeaa pahasti. Valuutoilla kikkailu ja tämä nykyinen meno voi tuottaa sellaisia kupruja, ettei niistä selviä kukaan vähällä tai vuodessa parissa. Tai sitten mennään niin moninapaiseen maailmaan, että siellä täällä on hyvää kasvua aina löydettävissä joko koroissa tai osakkeissa.
- dghf
Valuutoilla klikkailu tuskin kuuluu Pharoksen toimintavalikoimaan, jotain valuuttasuojauksia saattavat käyttää. Jos tarkemmin kiinnostaa, niin Seligsonin sivuilla on kyllä tiedot rahaston toimintaperiaatteista, ja sinne voi myös lähettää omia kysymyksiä, joihin vastataan blogissa.
Mutta jos haluaa täydellisen suojauksen markkinoiden turbulensseja vastaan, rahat kannattaa pitää osuuspankin määräaikaistilillä. Ei sieltä mitään tuottoja saa, mutta onpahan rahat turvassa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045281Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17610821Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858498Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok02850Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321485
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261470