Vaivan kanssa eläminen

rikkinäinen

Kai teillä joku vaiva on, niin miten pärjäilet sen kanssa :) ?

26

125

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ö-Öö

      Kaikkeen tottuu, vaimoonkin.

      =DW=

      • Pirrepäs

        No nytkylläkyllä DW vetäs enkat :), olin muuten vastata melkein samoin, mutta eri sanoin...no jaa ehkä kysyttiin ihan muuta, sorry aloittaja, ei pidä pilailla vakavalla asialla...terveyden menetys ei paljjoo naarata. *nyt pirre tulpa rullalle*


    • Vaivanako-maan

      Miehenä en vaivaa edes taikinaa, leivon-naiset ostan valmiina. Vain pienten kotileipomoiden tuotteita.
      Ja muitakaan näkyviä tai tuntuvia vaivoja ei ole tällä hetkellä.
      Ehkäpä krempat päivittyvät kerralla, päivänä jonain?
      Yksi vaivaamaton "liikavarvas" on. En antaisikaan sen vaivata itseäni.

    • k-kk

      Selkä toisinaan,naapuri kannustaa huutamalla,et sä mikään haka ole vaikka koukus kävelet.

    • semottii-tääläkertaa

      Huonosti menee nyt kun polvi vihottelee, se on kai tullu siihen pisteeseen että pitäisi kai laittaa uusi nivel,

    • landi

      Tuolla joku puhui liikavarpaasta, ylempänä. Minulla on nyt vähän vaivaisenluu ollut parina yönä vihlova. Minulla ei ole edes semmosta ulospäin näkyvää pattia niin kuin jollain eikä varpaat ole vääristyneet. Nooh, mä aattelen, että on ollut vääränlaiset kengät jalassa. Silti tilasin semmosen tukijutun jalkaan (en ole vielä saanut sitä) ja olen jumpannut molempia jalkojani. Silleen minä elän tämän vaivani kanssa, kuntouttaen itse :)

      • Hyvätkengätperusjuttu

        Hyvä että jumppaat, mutta se ei riitä että "molempia jalkojani". Aloita tehokas varvasjumppa, niin vaivaisenluu ei vihoittele enää (koskaan).


      • landi
        Hyvätkengätperusjuttu kirjoitti:

        Hyvä että jumppaat, mutta se ei riitä että "molempia jalkojani". Aloita tehokas varvasjumppa, niin vaivaisenluu ei vihoittele enää (koskaan).

        Yritän kyllä levittää varpaitani haralleen. Ylös, alaspäin saan vain isovarpaat. Googlasin ja siellä on oikein jumppaohjeet. Täytyy vaan mennä ostamaan tennispallo, harmittaa kun se pitäis halkaista. Lähettäisköhän Jarkko Nieminen jonkun vanhan pallonsa...
        Kiitos muuten vinkistä :)


    • Onhan noita vaivoja. Vielä on pärjäilty.

      • 1eero

        On on pärjätty ei isompia vaivoja vaivaksi, jotkut asiat enempi vaivaa mutta en tunne tällä hetkellä vaivautuneeksi.


    • mukkuka

      Tinnitus vaivaa, mutta kestettävä on.

      • 1eero

        Mulla meinas kanssa mennä hermot tinnutuksen takia jokuvuosi sitten mut ihmekumma yhtä äkkiä loppu eikä sen jälkeen ole vaivannu, en ole kaivannu, ikävä vaiva.


      • ö-Öö

        Tuttujuttu.

        Toisessa korvassa snadi piippi. Ei paljon häiritse, mutta kovin hiljaisessa en viitsi kauaa olla. Jokin taustamelu auttaa, itelle riittää ihan pienellä oleva radiokin. Toisaalta tuttuja, joilla piippaa pahasti, yks tuttu vetää unilääkkeitä- toi nukkuminen tosiaan voi olla hankalaa, vaikka muuten pärjäilisikin.

        Musan täysillä luukuttaminen ihan kivaa hommaa >:/

        =DW=


    • de-meter

      Miten pärjään vaivani kanssa ? Valittamalla ja olemalla vaivaamatta.
      Käsien nivelrikko on oireeton, ellen käytä käsiä. Jos vaikkapa leivon, mitä teen usein, kädet tykkäävät huonoa. Pikkurilli on pahin. Särkyinen ja turvonnut joka session jälkeen.
      Glukosamiini ja erinäiset ihmelääkkeet auttoivat aikansa, eivät enää.. Taitaa olla menoa...))

    • kaasuton

      Onkos täällä puututtu ilmavaivoihin, ja niiden kanssa pärjäämiseen, nimittäin muiden ilmavaivoihin..
      Ulkohommissa päjää paremmin, mutta sisätiloissa on vaikeampaa.

      • Tuore-Pepponen

        Ilmaisista ilmavaivoista lie avauksia ja keskusteluja ollut, aiemmin.
        Pidän todennäköisenä, että ilmavoimien kapteeni Hunksz niminen kippari lie suorittanut ilmavaivalupakirjan sekä tehtaillut vähintään yhden avauksen aiheesta. Keskustelujen runsaudesta asian tiimoilta en tiedä, olen sen verran tuore hahmo tällä saitilla.


    • reppuriika

      Nenätukkoisuus, lievät astmaoireet ja vuotavat silmät oireilevat, mutta pitää hyväksyä jo tässä iässä. Laiskuus taitaa olla se pahin vaivani.

    • sundi

      Olen menossa katsomaan "Edelleen Alice" -leffaa. Kertoo varhaisiällä Alzheimeriin sairastuneesta. Ihan J. Moore sai roolisuorituksestaan Oskarin.
      Perimässäni on Alzheimeria, tosin olen jo yli 60 v, joten varhaisdementiaa ei voi enää tulla.
      Aurinkoista sunnuntaipäivää vaivoistaa valittajille ja vaivattomille :)

      • sundi

        Siis ihan ihana J. Moore :)


    • Vaivoja on, yleensä luulosairautta.
      En ajattele niitä,
      Ken vaivojansa valittaa on vaivojensa vanki, joku viisas sanoi, ja totta puhui.
      Jos joku vaiva alkaa vaivaamaan, koska se yleensä vaivaa mieltä,
      menen kiireesti tohtoriin.
      Podin kauan aikaa selkäkipua, mielikuvitus laukkasi,
      milloin oli syöpää milloin jotakin muuta, ja juoksin lääkäreissä
      sitten suutuin ja menin magneettikuvaukseen ja siinä selvisi synnynnäinen vaiva...
      eipä ole sen koommin vaivannut, ei selkää eikä mieltä.

      • Selkä kivut minullakin hoidettiin leikkauksella..loppujen lopuksi, koska aikaisemmat diagnoosit oli terkkarissa "yleinen" laiskuus? Onneksi menin asiantuntevalle ortopedille.

        Samoin tyttäreni selkäkipuja hoidettiin terkkarissa buranalla, vaikka hänellä oli skolioosi? Vihdoin hänkin hankkiutui yksityiselle ja Ortonissa laitettiin hänelle "rautaa" selkään, siis oikaistiin vääristymää ja selkäkipu hellitti.

        Olen todellakin elänyt "vaivan" kanssa ja lopuksi en pystynyt työpaikalla kuin seisomaan tai kumarassa liikkumaan. Vihdoin, kun menin lääkäriin, niin "taxilla" kotiin ja lepoa!

        Onneksi nyt ei koske, eikä kolota mihinkään, mikäli en tee mitään:-))


      • Selkäkivut helposti pitkien ihmisten vaivoja, väärät nostot yms kostautuvat helposti kipuna.
        Skolioosin sukulainen se minunkin vaivani oli, oikea diagnoosi opetti sen laittamaan oikeaan,
        se on metkaa kun jo pelkkä tieto voi auttaa säryn hoidossa.

        Sinulla tosi vaiva selkäsi kanssa, joskus selkävaivat paranevat tosi hitaasti ja vievät aikaa. Hieronta monesti helpottaa vaivoja ja rentoutus auttaa särkyyn.

        paranemista sinulle ja helpotusta vaivaasi.


    • Kaar vos gut bät reis vos bät.
      Tommi M. ei pidä tästä.

      Tuska ja valitus eivät ole pakollisia, koska niiden tietää tulevan.
      Eläimiä koskien nuo tunteet ovat naurettavia.
      Mietteeni koskevat aikuisia.
      Meille on oikein huokaista ja todeta:
      Noh, se sitten siitä.

      H.

    • flegu

      Päivä päivältä paremmin. Viikko sitten leikkasin peltisaksilla auki koipeni lasikuitukipsin ja heitin sen pois. Kävin juttelemassa ortopedin kanssa ja kuvautin samalla koipeni.Otan jo useita askelia ilman tukea.
      Minun ja vaimoni hermot lepäävät. Kolinani ja kiroiluni on loppunut ja olen vihdoin pystynyt tekemään itse sapuskat. Hyvä ruoka, parempi mieli!

      Alaraajojen ja selän voimatason ennallistaminen vie aikaa. Tuskin pääsen täysin ennalleni mutta kyse on vain asteikosta ja omasta vertailusta. Siis, vaikka en pärjää niin yritän tulla toimeen.

      • "flegu"

        "Meille on oikein huokaista ja todeta:
        Noh, se sitten siitä"

        H.


      • de-meter

        Etkös saa minkäänlaista fysioterapiaa, flegu ? Meilläkin kävellään jo ilman keppejä, mutta käydään fysioterapiassa kahdesti viikossa. Kun jalkapöydän rakenne on romahtanut, tarvitaan räätälöityjä ohjeita uuteen alkuun. Väärää kuormitusta tulee helposti sauvavaiheen aikana.
        Sinun tilanteesi taisi kuitenkin olla aika selkeä ja hyvä lihaskunto takaa sen, ettei virheasentoa välttämättä synny. Tsemppiä treeneihin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      151
      4513
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      192
      3127
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      98
      2771
    4. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      21
      2753
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      135
      2582
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      35
      2037
    7. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      53
      1986
    8. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1845
    9. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      12
      1839
    10. Olet ainutlaatuinen

      Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain
      Ikävä
      38
      1109
    Aihe