Paniikkikohtauksen jälkeen

Sbynek

Sain yli 2kk sitten paniikkikohtauksen. Täysin puskista tuli. En heti tajunnut mikä tuli, joten 112. Tutkittiin fyysiset sairaudet pois, ei löytynyt.

Viikko ehkä parikin kohtauksen jälkeen olo oli normaali kunnes alkoivat ahdistusoireet. Niistä sitten kärsitty joka päivä ja melkein joka päivä tulee tunne, että kohtaus alkaa, mutta ei puhkea. Onko kellään muulla tälläistä? Tuntuu, että kroppa jäänyt ylikierroksille.

Oireita mm. ilman loppumisen tunne (paine rinnassa ja yläselässä), pahoinvointi, elohiiriä joka paikassa, nielemisvaikeudet, närästys, yleinen huono olo jne.

Summasummarum apua on haettava.

8

6722

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6754745

      Kannattaa ehdottomasti hankkia tietoa paniikkihäiriöstä; mikä se oikeastaan on, mikä sen aiheuttaa, mitä sen aikana tapahtuu jne. Tieto asioiden oikeasta laidasta auttaa valtavasti. Netistä löydät kaiken tarvitseman. Ja jos alkaa elämää rajoittaa tämä asia niin lääkärin puheille vain.

      Pähkinänkuoressa paniikkikohtaus on kehon oma puolustusreaktio, joka on mennyt päälle ilman pätevää syytä. Kehosi siis yrittää suojella sinua kohtauksen aikana. Olet oppinut reagoimaan tiettyihin tavallisiin ja harmittomiin fyysisiin reaktioihin pelolla ja siksi saat kohtauksia.

    • VoiPientä

      Tuliko mörkö puskasta. Kerroitko tarhan tädille.

    • MääVaan

      Minä olen kokenut kaksi kertaa paniikkikohtauksen. Ekallakerralla pelästyin todella että mikä on ja lähdin sitten töistä terveysasemalle ja ei mitään löytynyt. sairastan vielä verenpainetautia joten ajattelin tietysti sydäntä, mutta se oli paniikkikohtaus. Toinen kohtaus tuli myös yllättäen varoittamatta yöllä. Se oli vähän kovempi ja vielä kylmä hiki ja tärinä kohtauksen jälkeen, silloin soitin terkkarin päivystykseen. Noh en tiedä milloin seuraava tulee vai tuleeko ja se vähän tietenkin mietityttää.
      Ei kiva ollenkaan.

    • BrainDamaged

      Mullakin alkoi tulemaan 'paniikkikohtauksia' viime kesänä. Ihmetytti vaan että noihin kohtauksiin ei liittynyt mitään sosiaalista kanssakäymistä kenenkään kanssa. Alkutalvesta sitten löytyikin suuri aivolisäkekasvain. Eli onhan fyysiset syyt poissuljettu?

    • asiantuntijaa

      Kyse on loisista, eli toxoplasmasta, sekin aiheuttaa verenpainetautia. Todella sitkeä infektio, mutta häädettävissä oleva infektio, eri antibiootit käyvät, samoin jotkut ravintolisät. Mikäli sydänlihas on infektoitunut, se rupeaa pomppimaan ja lyömään tiheämmin. Usein amalgaamipaikat ja elohopea/muu raskasmetallimyrkytys saa aikaan ihmeellisia oireita, kun immuunipuolustus huonontuu. Triadi korkea verenpaine, ihottumat, masennus ja mielialan häiriöt ovat tyypillisimmät oireet amalgaamimyrkytyksestä.

    • kokemustaon

      Sanoisin kyllä että paniikkihäiriö on sitkeän sisukkaan ja tarkan "työntekijän" puolustusmekanismi. Se pysäyttää hetkeksi ja tavallaan pakottaa lepäämään välillä.
      Ihmisen alitajunta työskentelee kaiken aikaa ja esim. minä sain tiedon aikaisemman työkaverin kuolemasta kesken työpäivän ja se meni vähän kuin ohittamalla kaiken kiireen lomassa.
      Mutta kotiin kävellessäni se iski tajuntaani ja tuntui kuin liikenne olisi ollut erittäin kovaäänistä ja häiritsevää.
      Kotiin päästyäni en osannut rauhoittua, ei istumista, ei pitkällään oloa, ikään kuin käsiä ravistellen kävellen ympäri kotia.
      Hengitys ahdisti, oli kuuma, oli kylmä mikään ei ollut hyvin.
      Menin päivystykseen (siihen aikaan pääsi) verenpaineet huiteli pilvissä.
      Olin muutenkin alikuntoinen ylipitkien kuukautisten takia.
      Aikani keskusteltuani lääkäri kysyi minulta olenko saanut jotain huonoja uutisia sinä päivänä ja sitä kautta asia selvisikin, että kyseessä oli paniikkikohtaus.
      Paniikkikohtaus voi ilmetä aivan mihin aikaan päivästä tahansa, nykyisin kun vähänkään tuntuu siltä otan 5mg diapamin heti ja yritän levätä.
      Stressi on yksi pahimmista tekijöistä joka laukaisee kohtauksen, vaikka kauniina aurinkoisena päivänä kesken ruoanlaiton, mutta hetken lepo d5 kanssa auttaa kun sen ottaa heti.
      Nyt kun olen eläkkeellä, en ole koko 10 vuoden aikana saanut kuin yhden ainoan paniikkikohtauksen, kun stressi on poissa.
      Tsemppiä vaan kaikille, hankala se on mutta kun oppii tajuamaan sen oireet se menee helpommin ohikin.

      • Anonyymi

        Stressitön se on pohjalla ja jonkin asteen henkinen uupumus jos usein tukee. Ohitse menevät ajan kanssa


    • Anonyymi

      loppuivatko sitten ahdistuksen oireet missään vaiheessa ja tuliko ikinä lisää paniikkikohtauksia?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      122
      6049
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2120
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1952
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1133
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1114
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1007
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      997
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      902
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      897
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      765
    Aihe