Opintovapaa ja kesätyö

onkomahdollinennn

Saako opintovapaan aikana tehdä palkkatyötä? Ja nimenomaan kyse palkkatyöstä mikä olisi tarkoitus tehdä eri työpaikassa kuin siellä mistä on opintovapaalla. En löytänyt muuta kuin tällaisen jutun: http://www.rahani.fi/opintovapaa-ja-tyo/

Mutta tuossa käsittääkseni puhutaan vain siitä työpaikasta mistä on opintovapaa myönnetty. Entäs jos haluaa ja saa vaikka kesätöitä jostain toisesta firmasta?

10

9319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aikuisopiskelijana

      Kannattaa selvittää asia ensin omalta työnantajaltasi. Jos saat aikuiskoulutustukea Koulutusrahastosta, kysy ohjeita myös sieltä. Arvelisin, että oma työnantajasi voi perua tai keskeyttää opintovapaasi, jos teet töitä toiselle työnantajalle opintovapaan aikana. Jos saat Koulutusrahastosta aikuiskoulutustukea, tukea vähennetään, jos ansaitset palkkatuloja yli 250€/kk.

    • Kilpailijallehommiin

      Kaikkea sitä tulee näköjään ihmisille mieleen. Opintovapaa ei todellakaan ole tarkoitettu siihen että otat omasta työpaikasta vapaata ja menet toiselle työnantajalle töihin. Opintovapaa on tarkoitettu opiskeluun. Kun palaat opintovapaalta niin osaat enemmän ja sinusta on työnantajallesi enemmän hyötyä.

      Jos haluat toiselle työnantajalle töihin, niin otat loparit ja vaihdat työpaikkaa.

      • ap_ap_

        "Jos haluat toiselle työnantajalle töihin, niin otat loparit ja vaihdat työpaikkaa."

        Niin, kun se olisikin noin helppoa vain vaihtaa työpaikkaa mutta kun vuosikausia hain ja hain muita töitä eikä mihinkään päässyt, niin turhauduin ja anoin opintovapaata ja todellakin opiskelen ihan muuta alaa, joten työnantajalle ei minusta niillä opituilla tiedoilla ole sen enempää hyötyä.


      • NäintääMenee

        Jos olet opintovapaalla niin opiskele ja rahoita opiskelu aikuisopintorahalla. Vaihda työpaikkaa sitten kun valmistut.

        Älä mene säätämään mitään töitä kesken opintovapaan, koska seurauksena voi olla että menetät alkuperäisen työpaikan ja sen myötä opintovapaan ja aikuiskoulutusrahan.

        Jos et opiskele kesällä, niin peru opintovapaa kesältä. Vapaata voi pyytää myös toisen työnantajan palveluksessa työskentelemistä varten. Se ei ole lakisääteistä, joten sitä joko saa tai ei saa ...


      • ap_ap

        Aikuisopintorahaa olen tähän mennessä saanut ja työpaikan vaihtoon tässä tähtään, kunhan vain saisi muualta töitä. En terveydellisistä syistä pysty enää siihen työhön mistä olen opintovapaalla. Olen nyt ollut palkattomassa työharjoittelussa, niin siitä kun oli koulussa puhetta, että kannattaako kesän ajaksi pyytää palkallista työtä ja olla koko kesä töissä vai pitääkö parin viikon loman ja on muuten kesällä harjoittelussa. Tulimmekin jo siihen tulokseen, että en voi palkkatöitä tehdä koska olen opintovapaalla, eli harjoittelulla jatketaan. Toivottavasti nyt työpaikka jostain löytyisi.

        Ja tosiaan, en voi sanoa sitä noin kevyesti, että vaihtaa vain työpaikkaa, ei sitä noin vain vaihdeta kun työpaikkaa on vaikea saada mistään. Sen vuoksi otinkin opintovapaata kun en mistään saanut muita töitä ja paloin loppuun sen hetkisessä työssä.


    • faktaa

      "Kun palaat opintovapaalta niin osaat enemmän ja sinusta on työnantajallesi enemmän hyötyä."

      Osa opintovapaata käyttävistä opiskelee ja vaihtaa kokonaan toisen alan töihin. Esimerkiksi kaupan alan työntekijöistä suuri osa on päätoimisia opiskelijoita. Osa opiskelijoista käy iltaisin ja viikonloppuisin tuntitöissä rahoittaakseen opintojaan. Jos työhistoriaa on tarpeeksi, henkilö voi hakea töistä myös opintovapaata.

      Opiskelun tavoitteena on toisen alan tutkinto eli opiskelijat ja opintovapaalla olijat eivät aio jatkaa nykyisen työnantajan palveluksessa. Työnantaja ei voi kieltäytyä opintovapaan myöntämisestä, vaikka työntekijä suuntaa toiselle alalle.

      • IhanEriAsia

        Tottakai osa vaihtaa työnantajaa sen jälkeen kun opintovapaat on ensin pidetty, ja aion itsekin vaihtaa, mutta: silloin kun työsuhde on vielä voimassa, ei voi noin vain mennä toiselle työnantajalle töihin. Jos kovasti haluaa kesätöihin toiseen paikkaan kuin omaan työpaikkaansa, niin kannattaa yrittää neuvotella lupa omasta työpaikasta, ehkä se onnistuu. Jos jää kiinni, että on ilman lupaa tehnyt töitä muualle, vaikka kilpailijalle, niin työnantaja voi purkaa työsuhteen eikä sen jälkeen enää ole työpaikkaa, mistä voi saada opintovapaata, niin että ei sitten voi enää hakea aikuiskoulutusrahaakaan. Sitten on pakko tehdä iltaisin ja viikonloppuisin hanttihommia kassalla henkensä pitimiksi ...


    • mielipidettä

      "Jos jää kiinni, että on ilman lupaa tehnyt töitä muualle, vaikka kilpailijalle, niin työnantaja voi purkaa työsuhteen eikä sen jälkeen enää ole työpaikkaa"

      Työsopimuksessa pitää olla maininta ja sopimus kilpailevasta työstä, jos se sitoo työntekijää. Eli työsopimuslaissa ei ole lähtökohtaisesti määrätty, että työntekijä saisi tehdä töitä vain yhdelle työnantajalle. Nykyään on jopa tavallista, että ihmisellä on monta työpaikkaa, joihin hän tekee töitä freelancer-verokortilla.

      Opintovapaan aikana kannattaa selvittää kaikki tukiasiat tarkasti. Opintovapaata otetaan siksi, että työntekijä haluaa muutosta nykyiseen työhönsä, haluaa vaihtaa kokonaan toiselle alalle tai haluaa haastavampiin työtehtäviin.

      • Otahanselvää

        Joojoo, kaikenlaisia työsuhteita on, freelancereita ja muita. Niidenkin ohessa voi opiskella, mutta ei niistä olla opintovapaalla.

        Opintovapaan ja aikuiskoulutusrahan edellytyksenä on vakituinen työsuhde.
        Kokeilepas, mitä tapahtuu, jos pyydät vaikka kuukauden verran opintovapaata vakituisesta, päätoimisesta työpaikastasi, saat opintovapaapäätöksen ja aikuiskoulutustuen, mutta et sitten menekään opiskelemaan vaan toiselle työnantajalle töihin.

        Opintovapaalla kuuluu opiskella, se lukee opintovapaalaissa ja -asetuksessa. Jos ei opiskele, ei saa olla opintovapaalla.


    • poiiuy

      Minulla ili niin , että olin vapaalla ja olisi halunut myöhemmin perua jonkun verrran opntovapaata, mutta työnantaja sanoi, että jo sijainen on siihen otettu ja en saa. Minä sanoin ääneen, että etsin muualta, koska en nyt tarvitse ollaa vapaalla ja rahaa on tarvis. Ei mulle tullut ongelmia. Edes välttämättä tarvitse sanoa. Mistä se tietää, että teet töitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4791
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3076
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      53
      2995
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1199
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1026
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1001
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe