Miten otan pistokkaan mehikasvista

ToivoPistokkaassa

Minulla on tosi vanha ulkomailta tuotu mehikasvi. Siinä on pitkä varsi, jonka päässä on normaalisti isoja lehtiä, mutta nyt päässä on vain keskikokoisia lehtiä, joista niistäkin osa on tippumassa pois. Voisikohan tätä kasvia jakaa pistokkaan avulla. Ja jos voisi, niin miten pistokas otetaan tällaisesta kasvista, jossa on vain yksi varsi?

Kiitokset hyvistä neuvoista : )

1

1137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onttomukulakiurunkannus

      Mahtaisiko lehtien pienuus johtua siitä, että kasvi on saanut liian vähän ravinteita?

      Pistokkaan saa käsittääkseni sillä tavoin, että pistää raakasti kasvin poikki, antaa pois leikatun latvan kuivahtaa vaikkapa yön yli keittiön pöydällä ja laittaa sen jälkeen vesilasiin niin, ettei veteen joudu lehtiä. Kyllä sen siihen pitäisi juuret kasvattaa.

      On erittäin todennäköistä, että jäljelle jäänyt trönä tekee ennemmin tai myöhemmin johonkin kohtaan uuden lehtitupsun, ehkäpä kaksikin. Trönää ei kannata kastella melkein ollenkaan, jos siihen ei jää haihduttavaa lehtipintaa.

      Tähän aikaan vuodesta kannattaa ottaa pistokkaita, kasvit ovat nyt elinvoimaisimmillaan ja lähtevät hanakasti uuteen kasvuun.

      Onnea mehikasvisi uudistamiselle!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4960
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      95
      2794
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2786
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2392
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      1994
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1949
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1481
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1299
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      362
      1298
    Aihe