4v tyttö ja sattuu pissatessa

huolestunutisukki

Mikä voi olla kun tytöllä sattuu pissatessa. Olen myös huomannut että sitä kai kutittaa alapää aika usein. On kuulemma aika yleinen vaiva tytöillä jota en oikein usko? Voiko noin pienellä tytöllä olla hiivaa ja jos niin käykö siihen sama Canesten kuin aikuisilla?

3

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • antibiottikuuri

      Virtsaputken tulehdus, viekää tyttö lääkäriin.

    • huolestunutlukija

      Heti lääkäriin. Tulehdus jota vain ääliö itse puoskaroi. Et ole lääkäri (sen huomaa) ja jätä Canesten-tuubisi rauhaan, ei auta mitään! Kipikapi, joutuu pian sairaalahoitoon jos leviää munuaisiin!!

    • äitsikkä

      Tytöllä on luultavasti pissatulehdus, eli virtsaputken tulehdus. Oireita ovat kirvelevä pissaaminen ja sellainen olo, että pissattaa, mutta pissaa ei vaan tule. Tulehdus todetaan niin, että varaatte ajan lääkäriin. Lääkärissä otetaan verikokeella tulehdusarvot ja tyttö menee potalle / pytylle ja pissaa kuppiin, josta tutkitaan, onko tulehdusta. Hoitona on antibiootit. Mahdollisimman nopeasti kun menette, tyttö säästyy vakavammalta oirehtimiselta. Jo alkanut pissitulehdus ei parane kotikonstein. Tulehdus voi levitä, joten varaa aika jo NYT. Hienoa olisi, jos jo huomenna pääsisitte tutkimuksiin.

      Kyllä, pissitulehdus on yleinen vaiva sekä aikuisilla naisilla, että pienillä tytöillä. Se pitää aina hoitaa pois huolellisesti.

      Jos tyttö käy itse pytyllä, sano hänelle, että hän kakittuaan pyyhkii pyllynsä pepun suuntaan, eikä pimpin suuntaan. Jos kakan bakteereita pääsee pimppapuolelle, on riskinä tulehdus.

      Canesten on emättimen tulehdusta varten, ei pissatulehdusta varten. Se ei siis nyt auta ollenkaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      135
      4410
    2. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      109
      2214
    3. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      64
      1518
    4. 57
      1269
    5. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1157
    6. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      135
      1109
    7. Ajattele, miten häviävän pieni

      todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim
      Ikävä
      49
      866
    8. Näin asia on

      Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k
      Ikävä
      9
      822
    9. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      31
      793
    10. Pieni vinkki miehelle

      Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.
      Ikävä
      40
      787
    Aihe