Onko kellään oikeesti kokemusta näistä nykyajan pölynimurikauppiaista jotka myyvät nykyisin ovelta ovelle kattojen kunnostuksia? Täällä Espoossa niitä ryhmiä näyttää pyörivän kuin sieniä sateella, lupaavat ummet ja lammet ja tilatakkin pitäis ihan siltä istumalta. Onkos se nykyisin niin että jos omistaa omakotitalon ja on pikkasen iäkkäämpi ihminen voi pyytää ihan kauheita ryöstöhintoja samoista töistä mitä perinteiset yrittäjät pyytävät?
Tiilikaton pesu ovelta ovelle kauppiailta?
6
152
Vastaukset
- tiatoo
On syytä suhtautua varauksin. Jälki voi olla mitä tahansa, samoin hinta. Ainakin pitää tarkastaa työn jälki ennen maksamista.
- VanhustenPuolesta
On kokemusta!
Menimme muutama viikko sitten perheemme kanssa mieheni kotia käymään. Mieheni äiti oli tilannut 7500 € tiilikattohuollon osamaksulla?!! Hinta kuulosti aika hirveältä ja halusimme asian selvittää pikaisesti.
Onneksi tämän pystyi peruumaan ja nyt voidaan kilpailuttaa työ rauhassa.
Ihmettelen vaan etteikö näillä myyjillä ole mitään omatuntoa? Myydä vanhalle ihmiselle törkeällä hinnalla. Pyysimme netin kautta muutaman tarjouksen tiilikaton pesusta sekä siihen liittyvistä käsittelyistä ja totesimme, että vanhus olisi maksanut 10 vuoden osamaksulla melkein kolmin kertaisen hinnan tiilikaton huollosta.
- EnAvaaOvea
Kattojen kunnostuksia, autotallin ovia, ilmastoinnin puhdistuksia, ikkunoita, remontteja, maalauksia, siivouksia, hälyttimiä ja vi..u ihan kaikkea. Nää kaikki löytää netistä jos tarvii! Jättäkää meidät rauhaan!
- 1500euroaylihintaa
Meillä täällä Vantaalla olivat myymässä vanhemmilleni 82v ja 74v katon pesua ja suoja-aine käsittelyä tiilikatolle, onneksi ukko tajusi soittaa ensin minulle. Pikaisesti tarjouksia muiltakin kysellen selvisi että muilla olikin 5-10€/m2 halvemmat hinnat vastaavasta työstä vastaavilla aineilla! Tilata olisi myyjän mielestä pitänyt heti ja isäni sai onnekseen sovittua että palaa asiaan heti viikonlopun jälkeen. TARJOUS myyjän mukaan ei pätisi enään Maanantain jälkeen! JUST! On se kumma että viranomaiset eivät saa kuriin noita vanhempien ihmisten hujjaajia.
- EiÄäntäLesulle
Keskustalle tulee vaalivoitto ja Sipilän seurakuntalaiset saavat lisää energiaa tehdä kauppaa ovelta ovelle.
- taloyhtiöpelastaa
Kannattaa muuttaa taloyhtiöön koska sinne ne eivät tule rimputtelemaan ovikelloja.
Perustuu varmaankin siihen ettei päätöksiä pysty tekemään heti ja taloyhtiön hallitus joutuu kysymään tarjouksia muualtakin. Turhahan se on ovikelloja rimputella ja tarjota kun jo valmiiksi tietävät ettei kauppaa tule jos hinnat on pilvissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1812376- 1831964
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1731821Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1191645Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise311565- 1151399
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1711165Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1661126Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771103Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,601070