Nyt tämä meidän talousöykkäri sen sanoi ja päästi suustaan sen mistä YK:n agenda 21:ssä pohjimmiltaan on kysymys.
Björn Wahlroos puolustelee uutuuskirjassaan Nestlén pääjohtajan Peter Brabeck-Letmathen ehdotusta maailman juomavesien yksityistämisestä. Samalla Wahlroos myös esittää että väestönkasvu saataisiin kuriin, laittamalla lisääntyminen valtion kontrolliin.
https://www.youtube.com/watch?v=ZDVeI_tpoio
Suomessa on maailman puhtaimmat pohjavedet ja niiden arvo on jonainpäivänä arvokkaampaa kuin öljy ja tämän tajusi jo vuosia sitten pohjavesiaktivistinakin tunnettu Marko Sihvonen.
Mutta kun Suomi on käytännössä piilevässä konkurssissa, niin maa-alueet ovat monikansallisille yhtiöille vapaata riistaa. Koska jo Tanskan kokoinen alue on vallattu suomesta, monikansallisten yhtiöiden käyttöön.
Mutta aivan samalla tavalla tulee pahimmillaan käymään, jos joku monikansallinen yhtiö päättää ostaa täältä pohjavedet pois. Niin sen jälkeen jokaisella yksittäisellä maanomistajallakaan ei ole enää sen jälkeen lupaa pumpata vetää omasta kaivostaan, jos vaikka Nestlé tai Coca-Cola company on koko makeat vedet jo ostanut. Tätä samaa ekonomista kolonialismia harrastettiin jo vuosisadan alussa, kun öljyteollisuus alkoi kukoistaa.
Suomesta suurimman uhan alla ovat eristyisesti natura-alueet, koska sieltä löytyvät myös suomen puhtaimmat pohjavesialueet.
Suomen maailman puhtaimmat pohjavesialueet kuuluisivat olla suomen kansalaisten hallussa, eikä kasvottomien ja läpi ahneiden monikansallisten yhtiöiden.
Mutta nyt on tullut aika, jolloin tämä maa kaikkine luonnon rikkauksineen on pistetty myyntiin. Koska nämä sielunsa myyneet sontiaiset vallanhimoissaan ovat valmiita jopa tuhoamaan suomen seuraavien sukupolvien arvokkaimman perinnön jälkipolville, pohjaveden ja myymään sen täältä pois. Pohjavedet kun ovat sellainen luonnonvara, että niistä tullaan vielä pahimmillaan käymään sotia kaukana tulevaisuudessa.
Lähde: http://m.taloussanomat.fi/?page=showSingleNews&newsID=20153136&c=mobile&rss=mob
http://nwohavaintoja.blogspot.fi/2015/03/wahlroos-ehdottaa-veden-yksityistamista.html
Wahlroos ehdottaa veden yksityistämistä
etsa
3
88
Vastaukset
- raato-reetu
Wahlroosko ne ostaisi?
- 0la
en tiedä voisi vaikka ostaa,mutta enempi olisi kiva tietää vielä kö se saa maataloustukea,kun se on ruotsin kansalainen,vai senkötakia se lahjoitti sen kartanon pojallensa,että me hölmöt suomalaiset annamme sille 300000e maataloustukea vuodessa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle743760Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1792957Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472926Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle572411Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3622190- 1601870
- 781565
- 301401
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231388Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.391352