Vääriin paikkoihin pissaaminen.

KamalaaKuseksimista

Minulla on kaksi vähän alle kaksivuotiasta narttukissaa. Toinen on aina ollut täydellisen sisäsiisti, toinen taas aloitti uskomattoman ympäri asuntoa kuseksimisen kiimojen aikoihin. Kissa on nyt leikattu ja toivottavasti vaiva paranee.

Nyt kävi kuitenkin niin, että kaverin leikkauksen jälkeen sain tänään itse teossa tämän täydellisen sisäsiistin kissan kiinni lehtipinon päälle pissaamisesta. Olen 99% varma, että tämä kissa ei ennen kaverin sterilointia ole ollut yksienkään väärässä paikassa olevien pissojen takana. Tiedän tämän jo siitä, että tämä siisti kissa käy jonkun verran useammin santalaatikolla kuin toinen kissa ja pissamäärät ovat suhteessa pienempiä.

Onko kenelläkään kokemusta vastaavasta eli että toisen kissan sterilointi saisi kaverin reagoimaan näin? Santalaatikkoja minulla on kahdelle kissalle kolme, mutta en voi vaikuttaa siihen, mitä laatikkoa kumpikin milloinkin käyttää. Tämä "täydellisen sisäsiisti" kissa järkyttyi tämän steriloidun kissan eläinlääkärikäynnin jälkeisestä hajusta todella paljon. Voisiko tämä stressi nyt aiheuttaa tällaista? Pelkään toisaalta, että kyse on steriloidun kissan pissan hajun muuttumisesta ja ehkä toinen ei siksi halua käyttää samoja laatikkoja. En nyt ainakaan IHAN ensimmäiseksi soita eläinlääkärille, koska tämä siisteysongelma alkoi tasan tarkkaan vasta tämän kaverin sterilointikeikan jälkeen. Jos ongelma ei poistu, niin sitten tietysti täytyy miettiä asiaa lääkärin kanssa.

Ja loppuun: Minä en voisi ikinä hävittää kissojani siksi, että ne eivät ole sisäsiistejä. Tätä olen joskus miettinyt kauhulla. Että onko se nyt mahdollisesti liki seuraavat 20 vuotta tällaista. Onko muilla tällaisia ongelmia? Jos ja kun on, niin voisitteko jakaa juttuja ja lohduttaa minua kertomalla, että mihin kaikkiin paikkoihin teidän kissanne ovat pissanneet. Lohduttaisi, kun tietäisi, ettei ole ainoa. Kun tuon toisen kiiman aikana sai oikeasti aina miettiä, että mihin hemmettiin se taas on mahtanut pissata. Ja nyt on kauhea pelko, että toinen aloittaa saman rallin jotenkin sydämistyneenä.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mokliurtyiolis

      Siis onko tämä kuseskelija kissa leikattu? Ilmeisesti on, koska toisenkin leikkasit tästä syystä, ja puhuit jo 20vuodesta eteenpäin pissa ongelmaisen kissan kanssa.. Jos et mene eläinlääkäriin vielä, seuraa sen kuntoa, ja kokeile ensiksi kaikki peruskonstit.. Eli feliway ruiske huolelliset putsaukset, sitruuna,sitruunamehu, joka kerta kun käy laatikolla pissaamassa normaalisti palkitse kissa, tarkastele, miten kissa virtsaa: kyykistyykö (= virtsatieongelma) tai valitseeko pystysuoran pinnan ja roiskaisee (merkkaamista)?, älä puhdista pissakohtia ammoniakilla, mutta puhdista kunnolla, aseta kissan ruokakupit (väliaikaisesti) sinne johon kissa normaalisti merkkaisi, vaihda kissanhiekka laatua, jos sinulla on kolme laatikkoa, kokeile vaikka erilaatuista kissanhiekkaa ensiksi yhteen laatikkoon, toki muista aina pitää hiekkalaatikot, kaikki kolme! mahdollisimman puhtaina.. Vaikka kissan pissailu olisi ylättäen alkanut silti esim. hiekka laadun vaihto voi auttaa vaikka aiemmin olisikin kelvannut. Tälläisiä tapauksia on nähty, ja kuultu.. Saatat joutua kokeilemaan useampi hiekkoja ennenkuin kissalle mieluinen löytyy.. Mutta suosittelisin ensiksi sitä eläinlääkärillä käyntiä, että hän voi todeta kissasi terveeksi.. Kun en usko että olisi mitään ihmeellisempää kytköstä tähän streloituun kissaan, paitsi hämmennys ym, joka taasen ei silloin tule olemaan jatkuvaa käytöstä.. Myös leikatun kissan pissa saattaa muuttua miedomman hajuiseksi, mutta en siinäkään näe kytköstä.. Jos leikkauksessa ollut kissa ei ole koskaan aikasemmin ollut poissa talosta, voi olla että tämä toinen kissa ei enää ns. tunnistanut tätä kissaa ja alkoi merkkaamaan.

    • mokliurtyiolis

      Voi olla myös, että kisallasi oli ns. kytköksenä tämä tapahtumassa ja hämmetävä tilanne vaan laukaisi sen.. silti vie kissasi eläinlääkäriin ja tee perusasiat.

    • mokliurtyiolis

      ja vielä lisään, jos siis merkkailevaa kissaa ei ole leikattu, niin leikauta..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5087
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3322
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      3079
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      38
      2328
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1807
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1550
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      121
      1484
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      119
      1149
    9. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1109
    10. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      30
      1079
    Aihe