Oblikaatio rahastot®

Varovainen

Olis 10000€ sijoitettavaa ja mietin oblikaatio rahastoja
https://www.nordnet.fi/mux/web/fonder/fondfakta.html?classid=CL00014232&ppm=0&nobuy=1&nm=Alfred Berg Obligaatio B

tai euro-oblikaatio

http://www.seligson.fi/suomi/rahastot2/korkorahastot.htm
molemmat ilmeisesti aika pienen riskin omaavia ja sitä juuri haluan, mutta tuottaneet kumminkin kohtalaisesti.
Mikähän on noiden näkymä näinä aikoina pieneneekö vaikko suureneeko tuotto?
Mitähän muita kohtuullisesti tuottavia vaihtoehtoja olisi pienellä riskillä?

4

116

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Superrahasto

      Sijoita Nordnetin Superrahastoon ilman hoitokuluja. Sijoitin kesällä 2014 nousua Suomeen sijoittavalla rahastolla jo yli 20%

    • amatöörisäästäjä

      Nuo ovat pitkien korkojen rahastoja. Niiden arvo nousee kun yleinen korkotaso laskee ja laskee kun korkotaso nousee.

      Korkotaso on aika lailla nollassa, joten on epätodennäköistä, että se hirveästi enää laskisi. Jollain aikavälillä korkotaso nousee täysin varmasti. Ja kun niin käy, sijoituksesi menettää arvoaan.

      Katselisin siis ennemmin muita sijoituksia. Tosin kannattaa pitää mielessä se, että kun pitkien korkojen tuotto-odotus on olematon tai negatiivinen, niistä siirtyy rahaa esimerkiksi osakkeisiin, mikä taas nostaa osakkeiden hintaa mahdollisesti liian korkeaksi.

      Nykyisen kaltaisessa taloustilanteessa on todella vaikea sanoa mihin niitä pahimpia kuplia muodostuu tai onko niitä jo muodostunut. Oma arvaukseni on se, että rahat kannattaa kuitenkin pitää osakerahastoissa (eikä vaikka lyhyissä koroissa tai pankkitilillä) ainakin niin kauan kuin EKP antaa painokoneiden pyöriä.

    • Tsiigasin

      Noita 5 vuotis käppyrtöitä kun katsoo niin ei kovin suuria notkahduksia ole ollut vaan tasaista nousua. Pankkitiliä paremi tuotto ja jos ei muuta käyttöä tuolle summalle niin pienellä riskillä saa ainakin inflaation peitottua ja jää vähän muuhunkin!

    • Piensäästäjä

      Ennemmin ottaisin Seligsonin Pharoksen tämän loppuvuoden ajaksi tuota summa nostattamaan. Pharoksen perusteena kohtalainen tuottonäkymä pelkkiin korkoihin verrattuna ja melko matala riski tässä lähikuukausien markkinatilanteessa verrattuna muihin Seligsonin rahastoihin. Syyskesällä ja talvella kehittyvien maiden korkorahastot muuttunevat aika houkutteleviksi, jos ja kun Fedin koronnostot ja markkinoiden epävarmuus saavat aikaan jyrkkää laskua. Sitten ostamaan laskevin hinnoin kuukausittain ja odottamaan vuodeksi 2016 uutta nousua.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      44
      2604
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      125
      2010
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      87
      1688
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      162
      1309
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      68
      1260
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      51
      1137
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1092
    8. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1066
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      67
      1004
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      32
      977
    Aihe