Monikohan noista kavereista vielä elää?

Monikohan noista kavereista vielä elää?
Hienoja aikoja, hienoja laivatovereita.



https://www.youtube.com/watch?v=ehh5qATXc7I
10107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Hieno filmi ja tunnelma niiltä ajoilta, kun minäkin aloitin merimieselämäni. En täysin ehkä soveltunut ja lopetin 43 vuoden kokeilun jälkeen. Paljolti hyviäkin vuosia mielestäni.

Ketään kuvista en tunnistanut. Ehkä syy on osaltaan siinä, että taisin seilata eri varustamoissa.

Tätä 60 ja 70 luvulla seilannutta porukkaa on toki vielä paljon elon tiellä mukana. Moni on nukkunut pois nuorena, mutta jäljellä on runsaasti 60, 70, 80 vuotta täyttäneitä, ehkä joku 90 vuoden virstanpylvään saavuttaneitakin. Vanhin tuntemani on toki vain liki 90 vuotias pirteä mies.

Vanhojen merimiesten tapaamisia lienee eniten Helsingissä. Myöskin eri varustamoiden "nostalgia" tapaamisia on ollut moniakin. Merimiespalvelutoimisto lienee paras paikka kysellä tulevista tapaamisista, sillä useimmat järjestäjät ovat MEPAan yhteydessä. On mahtavaa tavata vaikkapa viisikymmentä vuotta sitten olleita kavereita jostakin laivasta. Tai vain kolme vuosikymmentä sitten.

Vertaansa vailla oleva palsta on myös Äänimeri, www.aanimeri.fi tai miten se kuuluukaan olla. Siellä on valtavasti muisteluita, historiaa, kuvia ja kaikkea miellyttävää.

Vanhoja kavereita tuolta mainitulta ajalta löytyy, kun etsii.

Kivaa kevättä

Äänestä

Olihan noissa "Linjalaivan likoissa" tuttu laiva, eli Finhansa tuttuine porukoineen. Itse olin siinä hiukan noiden kuvausten jälkeen. Muuten hyvä laiva, mutta linja hieman yksitoikkoinen.

Äänestä

Tuossa Dafnyssä olin-72-73. Oli mun eka laiva.
Nyt olen eläkkeellä. On mont kaveria jo ottanut viimeisen ulosmaksun,mutta moni elää ja nähdään silloin tällöin.

Äänestä

Kuvissa näkyi ainakin K. Koponen haitari sylissä. Laivat tuttuja, olikohan se Algotin tankki Jenny?

Äänestä

Tulethan "Kotkan Ruusu" Nilsun reissulle???? :-*

Äänestä
  • Viikko vielä onnehen :-*

    Äänestä

Heiton Mara ainakin tulee tolle nielsenin reissulle jos vain henki pihisee,tuttu kippari ei vain oltu samalla aloksella .

Äänestä

Olin menomatkalla Tukholmaan, tulihan jokunen kätteltyä ja "Kotkan Ruusua" halattua :-*

Äänestä

Siiffi nukkunut pois! R.I.P. Jaska :´-(

Äänestä

When I left my home and my family
I was no more than a boy
In the company of strangers.......

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Xseiluri kirjoitti:

Monikohan noista kavereista vielä elää?
Hienoja aikoja, hienoja laivatovereita.



https://www.youtube.com/watch?v=ehh5qATXc7I

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu