Sailaksen mukaan Ahon hallitus oli ankaran ajan hallitus, jonka rakenteelliset ratkaisut ja valtiontalouden tasapainotuspäätökset sekä Suomen vieminen EU:hun pohjustivat Suomen irtautumista lamasta ja talouden pohjan vahvistumista.
Esko Ahon suuruus alkaa paljastua..
Työreformi
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
osallistuu keskusteluun Suomen huonoimman hallituksen tittelistä. Osmo Soininvaara (vihr.) on antanut kärkipaikan Jyrki Kataisen hallitukselle, jonka kesken jäänyttä työtä jatkaa Alexander Stubbin kabinetti.
Nyt Sailaskin yhtyy Soininvaaran näkemykseen. Hän piti aiemmin huonoimpana presidentti Urho Kekkosen puoliväkisin runnaamaa Martti Miettusen (kesk.) hätätilahallitusta (1975–76).
Eduskunnan istuntokauden viimeiset päivät nostivat Kataisen/Stubbin hallituksen kärkeen minunkin listallani, hän kirjoittaa.
Leikkasivat sikana eläkeläisiltä ja köyhiltä. Vapautti pääomia veroista. Kuin nykyinen homohallituskin!
Entisellä virkamiehellä jääny levy päälle, työnkuva ykkösvirkamiehenä. Vanhojen ihmisillä näkyy ikä sanomisissa, ne alkaa muistella menneitä ja peilaa asioita nykypäivään. Vähän niin kuin urheilussa aika ajaa ohi vanhojen mestarien ja ikä tekee tehtävänsä. Oikeat mestarit osaavat vetäytyä vanhoista kuvioista ja keskittää tarmonsa johonkin muuhun...vaikkapa puutarhanhoitoon tai senioritapaamisiin.
Huolestuttavaa yksilön kannalta kun ei uusiudu, eikä löydä mitään uutta elämänsisältöä, sen kun laukkaa evan, sitran, kevan, essin, tessin, kessin ....seminaareissa alustajana ynnä muissa kinkereissä...ei mitään uutta ja uusiutumista eläkeläisenä, ei hyvä.
poika..
linjan politiikko..