Luetko oikeasti minua

kuin avointa kirjaa ;) se on vähän epäreilu asetelma.
18<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Apua mikä trolli, nyt kaikki palstojen omahyväiset keittiöpsykologit ilmoittautuvat alle...

Äänestä
  • Sä ensimäisenä :D Miksi pitää olla niin ilkee ja katkera? Onks seksii tullu liian vähän ja naama siks vinkuralla?

    Äänestä

  • Ei kyllä' joku joskus vastasi. Siihen voi olla useampi keino.

    Äänestä

  • puutekkotekeekärtyksi kirjoitti:

    Sä ensimäisenä :D Miksi pitää olla niin ilkee ja katkera? Onks seksii tullu liian vähän ja naama siks vinkuralla?

    Se oli hyväntuulinen kommentti, katkeruus on katsojan silmässä, eli sinun silmässäsi. Ja näköjään selityksetkin valmiina ;)

    Odotin vain palstoille tyypillistä itsekehua, kyllä minä luen sinua kuin avointa kirjaa, minäminähyvä. :)

    Äänestä

Miksi se on epäreilua? Toiset tykkäävät tiedosta ja toiset eivät haluakaan tietää liian paljon. Jokainen tyylillään.

Äänestä
  • Minä haluisin tietää. Toisella kun ei ole viimeisten sanomisien jälkeen edelleenkään mitään puhuttavaa, tämä on ihan irl faktaa. Ei sitä silti voi olla olematta ettei mitään koskaan mitään. Tavalla tai toisella <3

    Äänestä

Joku joskus sanonut minulle useamman kerran että luen..

Äänestä

Ei ollut kuin kannet jäljellä joten helpoksi kävi lukeminen.
otava oli muuten kustantamo.

Äänestä

Ei harmainta hajua koko asiasta että en varmaankaan lue.

Äänestä

mutta se on vain kenties, sillä en ole satavarma osunko, mutta vahva epäilyni on että luen.

Äänestä

Minusta se on epistä että vaikka osaankin lukea kai aika hyvin häntä niin hän tietää silti minusta paljon paljon enemmän asioita kuin minä hänestä. Liian kova etulyönti asema. Minä en tiedä juuri mitään ja karsastan sellasta toisten asioiden tonkimista tietoon. Kukin kertoo mitä haluaa. ja jättää kertomatta mitä haluaa. Ei ole minun asia stalkata kenenkään asioita tietooni.

Toisekseen täällä luullaan että nonverbaalisen viestinnän luku olisi joku kateuden aihe tai joku taikavoima joka on joidenkin satu kuvitelmaa mutta jos nyt mietitte yksnkertaisesta asiaa

esim. kun halaatte jotain ihmistä spontaanisti ja sen koko kroppa jäykistyy ja halaus on hyvin jäykkä ja etäinen.. pitää ison fyysisen etäisyyden halatessa. mitä siitä voi päätellä vaikka ihminen ei mitään sano?

Eikös se kaikkien mielestä ole ihan selvä merkki siitä että se ihminen antoi kehonkielllään sanomaa että olo on epämukava! Tarkkoittaa siis sitä että tämä ihminen ei halua että häntä tullaan sillä tavalla vaan halaileen. Hän ei pitänyt siitä!

Ei se ole sen ihmeellisempää tähtitiedettä tuo eleiden tulkinta! Vai oliko joku nyt kehonkielen viestissä jotain muuta mieltä?

Äänestä
  • Laitetaan vielä lisää helppoja arjen esimerkkejä ihmisen lukemisesta ilman sanoja!

    Esim: Jos lähestytte jotain ihmistä jutellessanne vaikka bussipysäkillä ja ihminen peruuttaa taaksepäin sitä mukaa kun sinä tulet lähemmäs. Mitä ihminen silloin viestittää?

    Eikö hän yritä sanoa eleillään että "pysähdy. Olet liian lähellä. Mene kauemmas! Oloni on epämukava jos tulet noin lähelle"

    tai kovassa huutotappelussa yhtäkkiä tappelukaverisi kroppa jäykistyy ja jännittyy, kädet puristuu nyrkkiin ja ilme kiristyy entisestään samalla kun hän vähentää koko ajan fyyistä etäisyyttä väliltänne raivoten koko ajan. Mitä tämä eleiden summa viestittää teille?

    Minusta se alkaa oleen selvää viestiä että kohta itsehillintä pettää täysin ja kohta saan turpaan jossen jo hiljene,lopeta provosointia ja rauhoita tilannetta jotenkin jos enää sitä mitenkään pystyn tekeen.

    Vai miten te tulkitsette tällaisia? Minusta selviä ja helppoja toisen "sanotonta puhetta" jota olisi parempi totella jos ei ongelmia halua itselleen!

    Äänestä

Melkein kaikkia ihmisiä voi lukea, kuin avointa kirjaa.
Mun hän on vaan sellainen tuuliviiri, että ei voi tietää mikä hänen mielensä on milloinkin. Hän on yhtä mieltä nyt ja saattaa olla toista mieltä heti seuraavana päivänä.
Tuo on yksi syy, miksi en enää edes yritä saada mitään enempää hänen ja minun välille. Jos hän ei tiedä mitä tahtoo, niin minun on aivan turha tehdä mitään.

Äänestä
  • Se toinenkin tehdä jonain muutakin kun vaan haukotella :)

    Äänestä

  • voishan kirjoitti:

    Se toinenkin tehdä jonain muutakin kun vaan haukotella :)

    Aikoinaan tein kaiken mitä pystyin...ehkä jopa liikaakin ja siitä ei ollut mitään hyötyä.

    Äänestä

  • Ehkä teit toisesta tuuliviirin... Palstan perusteella sinäkin olet vähintään epävakaa!

    Äänestä

  • hmmmm kirjoitti:

    Ehkä teit toisesta tuuliviirin... Palstan perusteella sinäkin olet vähintään epävakaa!

    Niin ja ehkä sinä et tiedä minusta ja minun asioista oikeasti yhtään mitään.

    Äänestä

Eräs mies ei ainakaan lue ketään kuin avointa kirjaa, vaikka voi ehkä luulotella niin. Toivon ettei hän luule aloitusta itselleen suunnatuksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiesitkösitä_ kirjoitti:

kuin avointa kirjaa ;) se on vähän epäreilu asetelma.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu