Uudenmaan STP:n ehdokkaat 100%:sti kannattavat pakkoruotsia!? Vain RKP:n ehdokkaat yltävät samaan käsittämättömään lukuun.
Miksi äärivasemmistopuolue kannattaa kielijärjestelmää, jonka ainoa tarkoitus on suoda etuoikeuksia yhden vähemmistön eliitille!!??
Taitaa ruotsinkieliset säätiöt maksaneet STP:n vaalikampanjan? Mikään muu ei selitä moista aatteellista konkurssia.
STP ja pakkoruotsi?
15
101
Vastaukset
- maanpetturit
Suomalaisuus on AINA olut äärivasemmistolle joku peikko. Todella outoa sakkia?
Muuttakoon hemmettiin Suomesta, jos suomalaisuus on niin vastenmielistä! - internat
Emme tue persujen rasismia. Se on isänmaan etujen vastaista.
- aloitusväärässä
Ruotsinkieliset työläiset eivät kuulu persurikkaiden muodostamaan eliittiin.
- Eskovaantäälläjoo
Olipas harvinaisen junttimainen aloitus. Minä taas vastustan pakkosuomea. Turha kieli jota ei maailmalla tarvitse.
Joten tasapuolisuuden vuoksi pakkosuomikin valinnaiseksi.
Det var underbart dumt skrivet. Jag är emot tvångsfinskan. Onödigt språk som man inte behöver i världen.
För jämnlikhetens skull så borde tvångsfinskan vara valbar.- sdaacx
hieno pointti
- Peruskansalainen
Ihan hyvä idea! Pakkosuomi pois opetusohjelmasta. Suomi voisi olla ainut virallinen kieli.
Säästöä, joilla voisi maksaa lapsilisät ja vanhustenhoidon. Loput rahat valtionvelkojen maksuun. posti voisi laskea hintojaan, jos ei tarvitsisi palvella ruotsiksi. Sama koskee teleoperaattoreita. Elisa voisi aloittaa käytännön. - Bättrefolk
Tvångsfinskan bort!
Pakkosuomi pois! - PakkoSuomiPois
Bättrefolk kirjoitti:
Tvångsfinskan bort!
Pakkosuomi pois!Sinulla ainakin on vielä vinosilmät kajakissasi, että ihan naurattaa tuo kommenttisi.
- svea
ruotsinkieli = sivistys
- jagtalar
Mitä etuoikeuksia RKP saa, jos Utsjoella opiskellaan ruotsia. Luulen ettei mitään.
Ulkomaiden kieliä opetetaan kouluissa joka tapauksessa. - mmmmmdf
paskaa puhuvilta persuilta tulisi kieltää lapsilisät. loisivat vaan niiden avulla.
- dupps
Aloittaja on työtä vieroksuva loispersu, joka maksusta rustaa oikeistopersujen saagaa. Maksaako ökyrikas Sampo Terho mirtään?
- KansaSanooEiPakolle
Korruptiolla pakkoruotsitetaan kansaa mutta kansasta 75% ei kannata pakkoruotsitusta.
- letsu
Älä valehtele. Kansa ei äänestä persujen mukana sivistystä vastaan. Kielten opiskelu on sivistystä. Kansa äänestää asevarustelua vastaan ja samalla persujen sotaintoa vastaan.
- Seinäjoenlikka
ON SE HYVÄ KUN MEILLÄ ON RUOTSINOPETUSTA KOULUS.KUN KEKKOSET OLI PRESSOJA MENI MEILTÄ RUOTSIIN YLI 500000 IHMISTÄ TYÖNHAKUUN KUN KEKKOSSLOVAKIAS EI OLLU TYÖTÄ EIKÄ TOIMEENTULOA,MIKSI HE HYVÄT KOMMARIT EI MENNY NEUKKULAAN,OLEN PERSUJEN JÄSEN JA KANNATAN RUOTSIN OPETUSTA KOULUISSA SENTAKIA JOS MEILTÄ MENNÄÄN ULKOMAILLE TYÖHÖN ON SE RUOTSI EI SUINKAAN RYSSÄ.KUN SUOMESTA MENTIIN RUOTSIIN KUKAAN EI OSANNU KIELTÄ,MIKSI TE OLETTE PAKKORUOTSIA VASTAAN ONHAN MEILLÄ PAKKOMATIKKAKIN KOULUISSA,ÄLÄKÄÄ KOMMARIT OLKO NIIN SAATANAN TYHMIÄ.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251979
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1281510En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k931366- 631234
Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1331141The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut121101Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall223912- 151859
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57803Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20768