linnanjuhlista...

itse itsessään itsenäinen

Suoraan sanottuna on ruvennut potuttamaan noi jokavuotiset juhlat ja pahasti! Kenenkä veromarkkoja niidenkin järjestämiseen menee ja mitähän hyötyä siitä meille tavallisille tallaajille mahtaa olla!? Jo ennestään rikkaat mähläävät kinkkua massuun ja ostavat kalliit leninkinsä varmaan "työpukuina". Tuleepahan sitten hyvä mieli, kun saa telkusta kattella ikuisuudelta tuntuvaa kättelyä ja boolimaljoja kittaavia julkkiksia. Jospa Suomi todellakin ottaisi järjen käteen ja itsenäisyyspäivänä vaikkapa tarjottaisiin kaikille vähävaraisille juhlat, jonne vuokrattaisiin puvut ja katettaisiin notkuva pöytä niille, joilla ei oikeasti siihen ole varaa. Silloin tämä päivä tuntuisi todellakin "järkevältä", kun nyt koko päivän merkitys on hukkunut juhlapukujen ja median alle. Onkohan muita samoin ajattelevia!?

4

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samanlainen ajattelia

      olen kanssasi samaa mieltä että köyhille ja vammaisille ja veteraaneille se pitäisi järjestää eikä julkkisteille sillä niille se olisi paikallaan

    • Sisäänheittäjä

      Sinut on kutsuttu juhlimaan Jeesuksen voittoa lohikäärmeestä. Ristillä Jeesus kantoi ne KIVUT joita suomalaiset muut pohjoismaalaiset venäläiset, tshetseenit, albanialaiset, kosovolaiset, baltit, saksalaiset, englantilaiset, puolalaiset, britit, japanilaiset, jenkit, italialaiset,kreikkalaiset, turkkilaiset afrikkalaiset, aasialaiset, etelä-amerikkalaiset, pienet heimot, joista ei edes tiedetä, romaanit, intialaiset pakistanilaiset ranskalaiset, jne... kaikkien valtioiden ihmiset kärsivät mm. sodassa.

      Ainoa asia sinun kohdaltasi on että uskot Jeesukseen. Hän on hyvä paimen ja vie meitä kotiin. Rukoile Jeesusta kertoen hänelle kaikki surusi ja ne asiat, joita olet hävennyt. Jeesus on täynnä armoa ja totuutta. Muista miten hän kohteli avionrikkoja- vaimoa, jota tuotiin kivitettäväksi. ("Joka ei ole syntiä tehnyt, se heittäkööön ensimmäisen kiven.")

      Ruumis vanhenee, mutta henki ei. Saamme ylösnousemusruumiin, joka kirkkaudessa voittaa kaikki linnanjuhlien puvut. Se tosin tarkoittaa sitä että ryhdyt vastarintaan pahaa vastaan. Sinussa on taivaan-hahmosi, sekä väärä minäsi. Ne tappelee keskenään sinusta joka elämäsi päivä. Vapaa tahto ja päätöksesi vievät sinua joko elämään tai kuolemaan.

      Näin eilen näyn, jossa valkoisella hevosella hohtavan valkoinen soturi ratsasti kohti ja sivalsi miekalla puoli metriä pääni yli. Se tarkoitti armoa ja jatkoaikaa parannuksen tekoon minulle, ilmeisesti. Tahtoessaan hän olisi voinut sivaltaa pääni poikki.

      Henkimaailma on totta. Vaikka minut suljettaisiin mielisairaalan, kuten niin monta kertaa ennenkin, Ihmiset paranee joka paikassa mihin Pyhä Henki tulee taistelemaan ihmisten vapauttamien puolesta.

      hyvää itsenäisyyspäivää.

      t: Saimi.

    • 6.12 puolesta

      Ketpä ne juhkat sitten kiinnostais, jos siellä olis vaan tavallisia mattimeikäläisiä ? Hieno juhla, hienona päivä, pidetään siitä kiinni !Niin ja yleisesti Itsenäisyydestämmme: Oon sitä mieltä, että on UPEETA, että saamme asua itsenäisessä valtiossa. Käykääpäs vaikka itärajan takana (Venäjän puolella) kattomassa oloja siellä! Olen käynyt ja suosittelen lämpimästi, ei nimittäin ole asiat yhtä hyvin kuin meillä Suomessa. Suomi olis samanlaisessa jamassa jos meidän veteraanimme olisi puolustaneet maatamme silloin aikanaan. SIITÄ SUURI KIITOS HEILLE !!!!

    • enkeli

      oon aivan samaa mieltä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      133
      10589
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5090
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      43
      2291
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2098
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      1996
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1452
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1124
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1081
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      997
    Aihe