Kun Venäjä hyökkää niin mites Lieksan käy?

nikottelevanikolai

Talvisodassa naapuri tunnetusti koetti puskea Lieksaan kahta tietä, tosin tunnetuin seurauksin. Jatkosodan lopulla -44 ei naapuri käynnistänyt Rukajärveltä Lieksan suuntaan juurikaan minkäänlaista hyökkäystä.

Mutta mites tulevassa mahtaa käydä. Mietitääs mitä Lieksan valtaaminen, jos se onnistuisi, hyödyttäisi hyökkääjää. Hyödyttäisi sen, että junarata Joensuusta pohjosiin katkeaisi. Mutta siihen katkeaisi hyökkääjänkin tie kun Pielinen on vastassa.

Mutta hyökkäämällä Nurmekseen katkeaisi siinäkin sama junarata sekä lisäksi valtatie 18 ja siitä olisi avoin tieverkosto jatkaa syvemmälle.

Lieksan valtaus antaisi siten hyökkääjälle vain yhden edun mutta Nurmeksen valtaus antaisi heti kolme etua. Näin voimme uskoa, että naapuri ei Lieksaan ihan ensi vaiheessa tule mutta tietenkin tännekin ajan oloon tulisi jonkunlainen porukka ainakin vilkasemaan millainen kylä tämäkin on. Mutta hyökkäämälle heti Lieksaan hyökkääjä sitoisi joukkojaan aivan turhaan asiaan. Teoriassa tietenkin reitti Nurmijärveltä Viekiin voisi houkutella Nurmeksen eristämiseksi sekä etelästä päin ja Nurmeksen puolustajien hajottamiseksi eri suuntiin.

Iloitkaamme tästä.

17

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EiMitäänHätääMeillä

      Jos venäjä hyökkäisi niin miksi se jäisi vain lieksaan kun samalla voisi miehittää koko suomen? Ja kukapa lieksaa olisi puolustamassa kun lähin varuskunta on kajaanissa vähine sotilaineen! Ei suomen pullamössöarmeija ennättäisi tehdä mitään jos tulisi tankit, laskuvarjosotilaat, helikopterit ja hävittäjät kertarytinällä!
      Homous ja yleinen laiskuus, sekä haluttomuus armeijaan on vallannut suomen nuorison!

      • sammahärshvilar

        Taidanpa olla kanssasi samaa mieltä.


    • parempisopu

      Turhaan siltoihin tehtiin pommikolot, ei taida tänä päivänä paljoa haitata mahdollista hyökkääjää jos poksautamme ne poikki.

      • eikainiinjoo

        On siinä kirkon edessä olevassa sillassakin räjäytyskaivot mutta kuka hyökkääjä sitä kautta kulkisi ja minne.


    • Ettekö ole oppineet Krimistä mitään. Ei tulisi mitään hyökkäystä. Aamulla huomaisimme, että vihreäpukuiset miehet ovat valloittanee kaikki tärkeät kohteet. Radiossa ylistettäisiin Putinia. Suomen valloitus kestäisi tunteja kun taas varusmiesarmeijan liikekannallepano kestäisi kuukausia. Miinoilla emme tekisi mitään. Emme ehtisi niitä metsään kantaa, eikä kukaan ei niitä tulisi metsään polkemaan.

      • eikaimitään

        Mutta ei olisi Lieksassamme ja se on pääasia. Mitä ne täältä hakisivat sotatilanteessa, ei niin mitään.


      • ei ole mitään varusmiesarmeijaa.

        Suomessa on reserviläisarmeija. 250000 ryssäntappajaa saadaan parissa päivässä asemiin. Siis teoriassa.


      • luuserien-puolestako
        DoQu kirjoitti:

        ei ole mitään varusmiesarmeijaa.

        Suomessa on reserviläisarmeija. 250000 ryssäntappajaa saadaan parissa päivässä asemiin. Siis teoriassa.

        Virallinen luku on tätä nykyä enää 230 000 ja laskee kohta siitäkin. Ovat huonokuntoisia rapamahoja, kuolemassa toisten puolesta. Turhaa.


    • Pankeepatöpinäksi

      Minun nähdäkseni Venäjää kannattaisi provosoida hyökkäämään ampumalla raketteja rajan yli. Velkaisella Lieksalla on miehitystilanteessa vain voitettavaa. Jos Venäjä hyökkää, antautukaa ja näin Suomi pääsee Lieksan ikeestä. Sitä paitsi, mitä puolustettavaa lieksalaisilla edes olisi? Valloitettuna lieksalaiset pääsevät käsiksi öljyvaltion rikkauksiin. Bensa ja vodka sekä maksulliset naiset halpuvat. Kieli vaihtuu samalla, mutta tuleepahan jotain ajankulua. Neukuissa perustuslaki takasi työtä kaikille kansalaisille, joten eiköhän Venäjän alaisuudessa uusiolieksalaisillekin löydy tehtävää kolhooseista ja sovhooseista. Lieksan insinööreillä toleranssit kasvaa, joten suunnittelun laatu paranee ihan luontaisesti. Pahin skenario sotatilanteessa olisi että Venäjä ei haluaisi Lieksaa itselleen.

      • kieli vaihtuu joo, mutta se vaihtuu niin, että suomalaiset tapetaan tai siirretään siperiaan, jossa ei kielitaitoa tarvita. Somalit ne jättää varmaan koe-eläimiksi kun kehittelevät kemiallisia aseita.


      • Jujube

        Tuohan oli räikeä loukkaus. Koe-eläimiä kohtaan.


      • Jujube kirjoitti:

        Tuohan oli räikeä loukkaus. Koe-eläimiä kohtaan.

        ai sinä testaisit taistelukaasuja omalla kissallasi? Muuta pois sieltä Lieksasta, niin saatat vielä tulla järkiisi.


    • tuleelisämaata

      Repola ja Porajärvi liitetään Lieksaan.

    • kaavike

      Lieksalaisilla on hyvät suhteet venäläisiin. muutamat hupsut käyttäät kieltä joka on terveen järjen vastasta,suhteita voidaan parantaa,, Ukraina antoi opetuksen natolle

    • ainutvaihtoehto

      Suomi Natoon, niin loppuu ryssän pelko.

      • ggh56

        Tai siitä vasta alkaa,pelko ja tappiot!


      • stinger-suomi

        Suomi joutuu kokoomuksen Amerikkaa myötäilevän politiikan uhriksi!On arvioitu että puolet suomen armeijasta eroaa ja liittyy taisteluun Niinistön Nato-armeijaa vastaan.Että hyvä kokoomus!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      101
      6153
    2. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      212
      3406
    3. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      18
      3335
    4. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      66
      3298
    5. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2515
    6. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2494
    7. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      28
      2353
    8. Onko 172cm lyhyt?

      Pitääkö miehen olla pidempi kuin 172cm?
      Sinkut
      270
      2081
    9. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1646
    10. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1417
    Aihe