Keput täällä haukkua retostivat persujen Putkosen esitystä maanviljelijöiden eläkkeisiin kajoamisesta. Mitä kepu tekee? Ovat leikkaamassa eläkkeitä ja koskee tosi suurta kohderyhmää. Siis palkkaveroa keventäisivät mutta eläkeläisten pieneen pussiin kajoavat. Säästetäänkö MYEL:äiset? Kyllä se on kepu suuron roisto sanovat keput mitä tahansa.
Kepu leikkaa eläkeläisiltä
Kepuvieeläkkeet
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
PERSUT NE LEIKKAA. NE ON NYT HALLITUKSESSA, MUISTA SE!
eikö ile muista, häh?
Persut on hallituksessa, mutta lesta kepu on tehnyt leikkauslistan, jota toiset yrittää lieventää. Ilman persuja jäljet olisi paljon pahemmat
10% SUUReläkkeen saajista käyttää 40% koko eläkepotista, joten sinne suntaan kannattaa valituksia suunnata. Tähän ei tule muutosta niinkauan kuin neuvottelupöydän molemmilla puolilla istuvat nuo tulevat SUUReläkkeen saajat. Onko sitten toinen eläkeläinen parempi kuin toinen, yhteiskunnassahan ei kaikille riitä hyväpalkkaisia toimia joista ehtii säästää jo silloin tilille. Näillekkö sitten vielä suuri eläke ?
Kato käy kepujen riveissä. Kiitos Sipilän. Köyhiltä vie viimeisetkin että rikkaat rikastuisivat entisestään. Mitähän raamattua tämä kaveri tulkitsee? Kristittyjen raamattu opettaa antamaan heikompiosaisille, sekä muutoinki auttaa heitä.