Windows Update teki tepposet koripallo-ottelussa

Repesinn

Huom. Kyseessä siis windovssi!

"Windows Update teki tepposet koripallo-ottelussa - aloitus viivästyi lähes puoli tuntia

nyt menee hermot

Urheilu ei aina suju kuin Strömsössä.
Ilmassa ei ollut suurta urheilujuhlan tuntua, kun saksalaiset koripallojoukkueet valmistautuivat kohtaamaan toisensa.

Paderborn Basketsin sekä Chemnitz Ninersin ottelu viivästyi lähes puoli tuntia, kun tulostaulun päivityksestä vastuussa ollut tietokone päätti pyytämättä ja täysin yllättäen asentaa Windows-päivityksiä.

Kello 19:30 paikallista aikaa alkavaksi suunniteltu ottelu pääsi kuitenkin vauhtiin vasta kello 19:55, kun Windows päätti asennusurakan.

Paderborn Basketsin valmentaja Patrick Seidel kertoi Die Zeitille, että kello 18:00 tulostaulusta vastannut tietokone kytkettiin verkkoon. Silloin kaikki oli vielä hyvin, eikä tietokone ilmoittanut jonossa olevista Windows-päivityksistä.

Jostain syystä läppäri päätti kuitenkin vetää itsensä jojoon pian käynnistyksen jälkeen. Seuraavan uudelleenkäynnistyksen yhteydessä Windows päätti, että nyt on paras aika asentaa päivitykset."

http://www.mbnet.fi/artikkeli/tietokoneet/windows_update_teki_tepposet_koripallo_ottelussa_aloitus_viivastyi_lahes_puoli_tuntia

5

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asannasa

      Tämän takia avaruuslaitteissa ja satelliiteissa on Linux, sillä jos Windows update avaruudessa hajoittais vehkeitä tulisi kallis paukku.

      • Linuxisbest

        Ajatteles jos sähkölaitokseksella tulisi windsoossi update, ja kaikilta katkeaisi sähköt eikä ne palaisi ennen kuin update olisi mennyt läpi. No eihän se voi mennä läpi kun ei olisi sähköä. Luulen että sähkölaitoksella ei ole windsoossi käytössä.


    • käyttäjävirhe

      Käyttäjävirhe. Jos konetta käytetään tuollaisessa, niin tottakai käyttöjärjestelmä määritetään ottamaan vastaan tieto saatavilla olevista päivityksistä, mutta ei sen anneta asentaa niitä automaattisesti.

    • PaskaTuottavuus

      Tiedostettu ongelma! kukaan ei töissä pistä palaveri koskaan enne yhdeksää.
      Koska Windows tuhra aina ensimmäisen tunnin yleensä päivityksiin!
      Joskus käy niin että kone on jumissa ja koko päivä menetetty.

    • Eikös asia ole kuitekin niin että vika on useimmiten käyttäjässä eikä käytettävässä? Jos updatet olisi päivitetty ajallaan, niin tällaista ei olisi varmasti sattunut. Lisäksi ainakin itselläni on aina päivityksien asentuessa ilmoitus näytöllä, josta voin painaa "Lykkää myöhemmäksi".

      Onhan windowsissa huonotkin puolensa, mutta kyllä tuollaisiin pitäisi varautua mm. koripallo-otteluihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      124
      5221
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      182
      4949
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      84
      3428
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      107
      2976
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      24
      2302
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      237
      1738
    7. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      99
      1299
    8. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      78
      1290
    9. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      74
      1000
    10. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      96
      937
    Aihe