SDP haluaa lahjoittaa 60 000 € somaleille

Ei Lieksan työttömille, ei vähäosaisille.
21<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Somaliperheyhdistys on hakenut Ely-keskukselta avustusta kaksivuotisen kehittämishankeen rahoittamiseen. Hankkeen kustannusarvio on n. 278 983 euroa, josta ESR- ja valtion rahoitus on 214 983 euroa, kunnan rahoitus 60 000 euro

Äänestä

Ei Lieksan työttömille, ei vähäosaisille.

Äänestä
  • Somalit kotouttaa somaleja, jo on aikoihin eletty

    Äänestä

  • S_omppu kirjoitti:

    Somalit kotouttaa somaleja, jo on aikoihin eletty

    Eiköhän nevoisi mennä Putinin leipiin vaihteeksi, rikasmaa ja jämy isäntä!

    Äänestä

  • Sanamuodot on pahasti hakusessaan, koska Somaliperheyhdistys ei ole hakenut euron euroa.
    Lieksan Kotouttamisesta vastaava taho on hakenut ja hakemuskaavakkeet täyttänyt Somaliperheyhdistyksen puolesta.
    Näin se on tuonkin asian laita.

    Äänestä

  • näinsemeni kirjoitti:

    Sanamuodot on pahasti hakusessaan, koska Somaliperheyhdistys ei ole hakenut euron euroa.
    Lieksan Kotouttamisesta vastaava taho on hakenut ja hakemuskaavakkeet täyttänyt Somaliperheyhdistyksen puolesta.
    Näin se on tuonkin asian laita.

    Tuo taho varmaan pakottaa Somaliperheyhdistyksen ottamaan rahat vastaan vaikka somalit ei millään tahtoisi ottaa ikään kuin ilmaiseksi tulevaa rahaa.
    Oikein ikävä taho tämä.

    Äänestä

  • näinsemeni kirjoitti:

    Sanamuodot on pahasti hakusessaan, koska Somaliperheyhdistys ei ole hakenut euron euroa.
    Lieksan Kotouttamisesta vastaava taho on hakenut ja hakemuskaavakkeet täyttänyt Somaliperheyhdistyksen puolesta.
    Näin se on tuonkin asian laita.

    Päivän Lieksan Lehdestä lainattua: " Lieksan Somaliperheyhdistyksen valmisteleman Leijat-kehittämishankkeen rahoitusta."

    Myös: Somaliperheyhdistys on hakenut Ely-keskukselta avustusta kaksivuotisen kehittämishankeen rahoittamiseen. Hankkeen kustannusarvio on n. 278 983 euroa.

    Äänestä

Kerro, kerro, miten se meni? Kuka teki? Ja kuka Haki? Pliis! Tekikö joku hakemukset mamujen puolesta ja vielä työaikaan?

Voi, voi!

Äänestä
  • Valmistelija Soile Syrjäläinen.

    Äänestä

  • Kukas.muu kirjoitti:

    Valmistelija Soile Syrjäläinen.

    Virkavastuulla valmisteltu, sillä lautakunnalle esityksen voi tehdä vain esittelijäksi määrätty virkamies. Maahanmuuttotyö kuuluu sosiaalijohtajan virkavastuulle. Virkamies ei ole hakija, muistakaapa se.
    Yhdistys on hakijana!

    Äänestä

  • Olkaasasiassa kirjoitti:

    Virkavastuulla valmisteltu, sillä lautakunnalle esityksen voi tehdä vain esittelijäksi määrätty virkamies. Maahanmuuttotyö kuuluu sosiaalijohtajan virkavastuulle. Virkamies ei ole hakija, muistakaapa se.
    Yhdistys on hakijana!

    Niin... Soilikkihan on maahanmuuttokriittinen...;DDD Tunnetusti!

    Äänestä

Odotan suurmenestystä hankkeesta, jossa koneinsinöörit opettavat toisilleen luku- ja kirjoitustaitoa, suomen kieltä, länsimaista ajattelua ja muuta kotoutumista edistävää. :DDD

Lähtökohtaisesti on perverssi ajatus, että heikosti kotoutuvat somalit kotouttavat toisiaan. Apukoulu, jota johtavat sen priimukset, ei liene kenenkään tavoitteena.

Äänestä
  • Helevetin hyvin kiteytetty. Miksi muuten tässä ei ole rasismia kun somali voi "kotouttaa" vain toista somalia? Positiivinen erityiskohtelu on vain SOTE:n keksimä kiertoilmaus ihmiskaupalle ja rasismille.

    Äänestä

On se vaan selkeästi hyvää bisnestä olla maailman sopeutumiskyvyttömin, tyhmin, laiskin, sisäänpäinkääntynein, väkivaltaisin, rasistisin, osaamattomin ja röyhkein kansa maailmassa. Ihmiskunnan heinäsirkka ja punkki.

Äänestä

Kerrotko missä lukee juuri niin, että sdp haluaa antaa rahat? Linkkiä kiitos ja punakynällä alleviivaa se kohta niin varmasti kaikki nähdään

Äänestä
  • Kuka on maahanmuuttomyönteisin puolue ja ketä on eniten valtuustossa? Ketkä ovat puolustaneet maahanmuuttoa Lieksassa ja samat ovat valmiita jakamaan lisää rahaa somaleille. Kai tiedät demari Marjetan mielipiteen?Ottaa avosylin vastaan...

    Soilikki (SDP) on asian valmistelijana ja varmasti kannattaa rahanjakoa somaleille.

    Äänestä

  • Ei tarvitse muuta kuin lukea vanhoja pöytäkirjoja niin näkee puolueet ja henkilöt jotka ovat olleet jakamassa veronmaksajien rahaa ohi kantaväestön tarpeen ja juuri maahanmuuttohöyrötyksiin !!

    Äänestä

Esityksen on tehnyt perusturvajohtaja.

Ei soilikki!

Äänestä
  • Kumpi johtaa ketä? Demarit, miehen syyksi kaikki taas...

    Äänestä

Onhan se annettava rahaa jos mamut haluaa? Jos on somaliassa tottuneet saippuakuplia puhaltelemaan, niin onhan se uudessakin kotimaassa hommaa jatkettava? Ja saipuahan maksaa ja ne himmelit myös miilä kuplia saadaan aikaiseksi, joten raha on tarpeen!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Köyhä kirjoitti:

Ei Lieksan työttömille, ei vähäosaisille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu