Keisarin Uudet Vaatteet

Kaikkihan muistavat sadun keisarin uusista vaatteista?

Kaikki kehuivat keisarin uusia vaatteita ja samoin kaikki kehuvat tätä uusinta Nightwishin albumia. Mistä tulisi pikkupoika joka kertoisi, että keisarilla ei ole vaatteita ja Nightwishin uusin levy on silkkoa sisältä.

"Moni on kakku päältä kaunis, kuorelta kovin sileä, vaan on silkkoa sisässä, akanoita alla kuoren."

Albumihan on vanhan kierrätystä jotka on kuultu useampaan kertaan aikaisimmilla albumeilla. Koko ajan albumia kuunnellessa miettii mistä kappaleesta tuo on lainattu.

Bändin heikoin lenkki on "kitaristi" Emppu Wuorinen, joka erityisesti kunnostautuu tuossa kierrätyksessä. Mitään kehitystä ei ole tapahtunut.
17<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Voisit tunkea sen pääsi takaisin persiiseesi, koska olet tipahtanut ajat sitten genrestä. Onhan se kamalaa kun Nightwish kuulostaa Nightwishilta ja Vuorinen Vuoriselta. Onneksi voit kuunnella näitä jatkuvasti muuntuvia bändejä kuten; AC/DC, Motörhead, Iron Maiden, Rollin Stones jne.

Äänestä

Otetaan uusiksi, rockin historiassa on tasan yksi bändi joka onnistui siinä että ei aina kuulostanut itseltään, eli The Beatles. Noin yleisesti ottaen jutun juoni on nimenomaan siinä että artistit ja bändit luovat oman soundinsa josta ihmiset heidät tunnistavat ja pystyvät löytämään omat suosikkinsa. En tykkäisi Nightwishista jos uusi albumi kuulostaisi vaikka tältä:
https://www.youtube.com/watch?v=NvCdFFBxDrA , vaan koska uusin Nightwish albumi kuulostaa tältä:
https://www.youtube.com/watch?v=see_TY5ANEc , tajuatko?

Äänestä

Meidän kulttitaiteilijammeko se sieelä;)

Eiko suosiota vieläkään ole tullut? Kateus on kuolemansynti...

Äänestä

Olen aloittajan kanssa samaa mieltä. Nightwishin tuotantoa arvostaen totean, että musiikin mielenkiintoisin uudistus vuosiin Anette Olzonin myötä mukaan tulut musikaali-fantasia, johon lapsen viattomuudesta noitamaiseen kimeyteen venynyt ääni istui täydellisesti. Harmi että niin iso osa NW faneja ei jakanut Holopaisen loistavaa oivallusta Olzonin äänen mahdollisuuksista. Luulen itse että Olzonin erikoinen äänimateriaalinsa ollut yksi inspiraatio Holopaiselle Storytimea tehdessä (scaretale jne.). Myös Hietalan tekemä duettobiisi, se on selvästi juuri nälle kahdelle äänelle tehty helmi, joka poikeaa NW peruskaavasta ja tuo levylle hienon lisäsävyn.En ole koko levyyn vielä tutustunut, mutta kuultujen biisien Nightwish tuntuu palanneen vanhaan kaavaan ja vanhoihin eväisiin, nyt kun TT replikaatti on vanhojen fanien miellyttämiseksi perstattu bändiin. Pempöösit fantasia kulissit kasvavat (ja rahaa selvästi palaa) mutta sisältö kiertää omaa kehäänsä, kutistuen. Sehän tässä uudistumiskyvyttömyydessä vaarallisinta on että vaikka fanit ulvoisivat onnesta, tekijä itse kokoee tekemisensä jossain vaiheesa epätyydyttäväksi ja lyö hansakat tiskiin. Kriittinen yleisö on tekijälleen pitkällä tähätäimellä paras piiskuri ja motivoija.

Mitä Emppuun tulee, hän on varaan sympaattinen ihminen, mutta muusikkona bändin heikoin lenkki. Toisaalta bändin paras muusikko, nyt tauolla oleva rumpali Nevalainen ei tule koskaan loistamaan taitojensa tasolla Nightwishissä. Ehkä tauko saa hänet innostumaan jostain pienestä projektista, jossa hän pääsisi loistamaa taidoillaan paremmin kuin NW-sinfonioiden taustarummuttajana.

Äänestä
  • "En ole koko levyyn vielä tutustunut, mutta kuultujen biisien Nightwish tuntuu palanneen vanhaan kaavaan ja vanhoihin eväisiin" - juuri näillä eväillä syntyy parhaat mielipiteet....Voi Luoja LOL

    Äänestä

  • Kahdeksan puhutuinta biisiä yhdestätoista riittänee yleisvaikutelmaan ihan hyvin.

    Äänestä

  • trubaduurel kirjoitti:

    Kahdeksan puhutuinta biisiä yhdestätoista riittänee yleisvaikutelmaan ihan hyvin.

    Voi j.umankauta sun kanssas. Kyllähän tiesin, että Anetten aikaiset ja bändin löytävät menevät rikki viimeistään tällä albumilla, mutta nämä juttusi on aivan kuraa.
    Syvennyt ihan oikeasti levyn ehkäpä parhaaseen biisin Weak Fantasy. Aivan uudenlaista tekemistä bändiltä. Missään en muista samanlaista komppia ja Marcolta todella erilaista tapaa soittaa. Loistavaa laulua kummaltakin solistilta. Muitakin esimerkkejä paljon miten Emppu tekee nerokkaita juttuja.
    Et kyllä ymmärrä musiikista ja muusikoista sry vaan yhtikäs mitään. :)

    Äänestä

  • voipersussentään kirjoitti:

    Voi j.umankauta sun kanssas. Kyllähän tiesin, että Anetten aikaiset ja bändin löytävät menevät rikki viimeistään tällä albumilla, mutta nämä juttusi on aivan kuraa.
    Syvennyt ihan oikeasti levyn ehkäpä parhaaseen biisin Weak Fantasy. Aivan uudenlaista tekemistä bändiltä. Missään en muista samanlaista komppia ja Marcolta todella erilaista tapaa soittaa. Loistavaa laulua kummaltakin solistilta. Muitakin esimerkkejä paljon miten Emppu tekee nerokkaita juttuja.
    Et kyllä ymmärrä musiikista ja muusikoista sry vaan yhtikäs mitään. :)

    Onhan tuota Marcon rämisevää bassoa kuultu jo Century Childistä lähtien.

    Äänestä

  • voipersussentään kirjoitti:

    Voi j.umankauta sun kanssas. Kyllähän tiesin, että Anetten aikaiset ja bändin löytävät menevät rikki viimeistään tällä albumilla, mutta nämä juttusi on aivan kuraa.
    Syvennyt ihan oikeasti levyn ehkäpä parhaaseen biisin Weak Fantasy. Aivan uudenlaista tekemistä bändiltä. Missään en muista samanlaista komppia ja Marcolta todella erilaista tapaa soittaa. Loistavaa laulua kummaltakin solistilta. Muitakin esimerkkejä paljon miten Emppu tekee nerokkaita juttuja.
    Et kyllä ymmärrä musiikista ja muusikoista sry vaan yhtikäs mitään. :)

    Weak Fantasy onkin Marco Hietalan käsialaa. Tuomo sanoi sen haastattelussa.
    https://www.youtube.com/watch?v=Pt6mp0ggXHQ

    Weak Fantasy kuulostaa kuin olisi Tarotin levyltä repäisty ja lisätty vähän kuoroa ja orkesteria.

    Äänestä

Nightwish ei ole mikään kilpasoittoryhmä kuten vaikka, Dream Theater. Nightwishin soittajat ovat taidoiltaan varsin "homogeeninen" ryhmä, he ovat hyviä, mutta musiikin luonteeseen ei kuulu tolkuton tilutus ja sooloilu. Kaitsulta kysyttiin heti, miksi rummut eivät ole levyllä hirveästi esillä? Tähä Kai vastasi, että tässä musiikissa ei mennä rummut edellä. Empulta on kyselty monesti samaa, miksi Nightwishissa kitara ei ole pääosassa tähän Emppu; sitä kannattaa kysyä Tuomakselta.
Vanhana kitarateknikkona pidän Vuorista hyvänä kitaristina, hän hallitsee istrumentiinsa tullen mennen ja soittaminen näyttä helpolta. On kitaristeja, jotka vääntävät muutaman tilulilun naama vääränä ja kieli poskessa.

Äänestä
  • Sitä revittelyä tällä levyllä olisi kaivannut. Floor Jansen kuulostaa välillä liian pelottavasti Anette Olzonilta. Olisi Floor päässyt näyttämään niitä laulutaitojaan kovaa ja korkealta. Marco Hietala on laitettu jonnekin koppiin örisemään paitsi viimeisessä kappaleessa hullu sirkustirehtööri tekee paluun. Rumpalin vaihtoa ei huomaa ollenkaan.

    Äänestä

  • 11-11 kirjoitti:

    Sitä revittelyä tällä levyllä olisi kaivannut. Floor Jansen kuulostaa välillä liian pelottavasti Anette Olzonilta. Olisi Floor päässyt näyttämään niitä laulutaitojaan kovaa ja korkealta. Marco Hietala on laitettu jonnekin koppiin örisemään paitsi viimeisessä kappaleessa hullu sirkustirehtööri tekee paluun. Rumpalin vaihtoa ei huomaa ollenkaan.

    Kyky laulaa korkealta ja kovaa ei ole ainoa laulutaidon merkki. Minusta oli hienoa huomata, että Jansen on päässyt/laitettu levyllä laulamaan monipuolisesti. Ihan suotta parjaatte Anetten perintöä. Minusta siinä ei ole mitään pelättävää tai poispyyhittävää.

    Äänestä

Naurettava kommentteja edellä. Aloittaja ON TÄYSIN OIKEASSA.

Kyseessä on äärimmäisen keskinkertainen NW levy, käytännössä klisekokoelma. Jansen on selvästi parempi vokalisti kuin edellinen swedu, mutta sillä ei ole merkitystä, koska materiaali itsessään on niin potaskaa. Laulu on erittäin munatonta, riffit ovat SUORAAN vanhasta materiaalista, enemmistö kappaleista ovat käytännössä uudelleen sovitettuja versioita vanhoista biiseistä. Levyllä ei periaatteessa ole yhtään uutta sovitusratkaisua tai ylipäätään edes melodianpätkää. KAIKKI on kuultu aikaisemmin.

Lopulta käteen jää kasa paskoja kopioita Metallican 30 vuotta vanhoista riffeistä, valtavirta-elokuvamusiikin äärimmäisen keskinkertaista pömpöösiä ja ennenkaikkea Holopaisen infantiili Dawkinsin perseennuolenta.

Huvittavinta on, että Holopainen itse EDELLEEN eri haastatteluissa yhdistää hänen nykymusiikkinsa arvostelemisen johonkin Tarja Turusen fanittamiseen, aivan kuin hänen säveltäjän taidoissaan ei voisi mitenkään olla arvostelemisen sijaa. Tarja Turusella ei ole hevonpaskan tekemistä sen kanssa, että kaveri toistaa täysin kaikki vanhat maneerinsa, eikä edes itse huomaa asiassa mitään outoa.

Toisaalta, jos aikuisen, lähes 40-vuotiaan ammattimuusikon elämän jännittävin ja MULLISTAVIN asia on meren kohinan ja elukoiden ääntelemisen lisääminen musiikkikappaleen loppuun, niin....

Äänestä
  • Once huono, onneksi maailmassa satoja parempia bändejä ja säveltäjiä mitä NW ja Holopainen...ei vaan osaa.

    Äänestä

  • Voisikos tämä järjenjättiläinen järjestää meille kunnon hupia ja pistää listaa niistä nykyajan paremmista bändeistä jotka pystyvät uudistumaan joka albumilla, ei taida löytyä ;). Itse asiassa nämä vuodatukset osoittavatkin Nightwishin hyvyyttä, ei kait miltään muulta bändiltä vaadita täysin uudenlaista tuotantoa joka albumilta mutta kun Nightwish on niin hyvä niin siltä kelpaa vaatia.

    Äänestä

  • Mua on hiukka huvittanut nuo JuuTuubi kommentit.
    "Miks Holopainen ei tee biisejä joissa Floor voisi laulaa sopraanolla kuten Tarja ( Tarja ei muuten osaa muulla tyylillä kunnolla laula)
    "Eihän tuo uusi rumpali ole se kummempi kun Jukka, eihän sen soittoa ees kuule tuon taustan seasta"
    "Emmpu on bändin huonoin rengas, eihän se nyt soittanut kun vanhan soolon"
    "Mitä ne tekee tuolla pillimiehellä Troy on ihan turha hankinta, mutta Holopainen kai tykkää"
    "Miks Floorin ei anneta laulaa kovaa eihän sitä ees kuule"
    "Miks Marco ei laula enää kunnolla niin kun ennen"
    "Eiks noita sinfonioita vois vähentää ja hommata kunnon kitaristit"
    " Holopainen on ihastunut Abbaan , toi koko levy on sitä samaa kun Olzonilla, vaikka on kunnon laulaja"

    Äänestä

  • Hahah tyhmiä on liikkeellä. Eiköhän sen lauluäänenki tai rummutuksen olisi miksaustilanteessa saanut isommalle, mutta ei taideta täasä bändissä mennä jokin tietty asia edellä. Siis esim. Miks rummut ei korostu enemmän niin eihän näitten kappaleittenkaan idea ole rummutus.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


silkkoa_sisalta kirjoitti:

Kaikkihan muistavat sadun keisarin uusista vaatteista?

Kaikki kehuivat keisarin uusia vaatteita ja samoin kaikki kehuvat tätä uusinta Nightwishin albumia. Mistä tulisi pikkupoika joka kertoisi, että keisarilla ei ole vaatteita ja Nightwishin uusin levy on silkkoa sisältä.

"Moni on kakku päältä kaunis, kuorelta kovin sileä, vaan on silkkoa sisässä, akanoita alla kuoren."

Albumihan on vanhan kierrätystä jotka on kuultu useampaan kertaan aikaisimmilla albumeilla. Koko ajan albumia kuunnellessa miettii mistä kappaleesta tuo on lainattu.

Bändin heikoin lenkki on "kitaristi" Emppu Wuorinen, joka erityisesti kunnostautuu tuossa kierrätyksessä. Mitään kehitystä ei ole tapahtunut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu