Tässä se on Suomi nousuun!

mtsss

Slunga-Poutsalo Borgin raportista: Potilas kuolee väärällä lääkityksellä

Ruotsin ex-valtiovarainministerin Anders Borgin analyysi sairaan Suomen tilasta on oikea. Suomi on käytännössä konkurssikypsä. Vientimme on romahtanut niin, että vientituloistamme puuttuu 20 – 30 % vuositasolla verrattuna vuoden 2008 tasoon. Vaikka muualla Euroopassa talous on lähtenyt verkalleen kasvamaan, niin suomalaisen teollisuuden tilauskirjat ovat vain ohenneet, toteaa puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo.

– Suomalainen vientiteollisuus on menettänyt kilpailukykynsä. Tähän saakka voimme yhtyä ex-ministeri Borgin diagnoosiin. Mutta teollisuutemme kilpailukykyä ei ole menetetty duunarien palkankorotusten eikä duunareiden liian suurien palkkojen takia. Suomalaisten tehdastyöläisten palkat ovat nousseet vuoden 2008 jälkeen noin 7 %, kun vastaavasti sekä saksalaisten että myös ruotsalaisten ovat nousseet lähes 11 %. Vaikka SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne onkin yhtynyt ex-kollegansa Borgin väitteisiin siitä, että palkankorotukset ovat vieneet teollisuutemme kilpailukyvyn, niin mitkään tilastot eivät tue tätä johtopäätöstä.

– Teollisuutemme kilpailukyvyn on syönyt energiaverojemme ”Suomi-lisä”. Teollisuutemme energiavero on 14-kertainen EU-minitasoon verrattuna. Kotitalouksiemme energiavero on peräti 19-kertainen. Näiden kansallisten viherverojen laskeminen asteittain EU–minimitasolle on oikea lääke, jolla sairas Suomi voidaan kuntouttaa todelliseen iskukykyyn. Kilpailukyvyn palauttaminen vauhdittaisi vientiämme ja parantaisi työllisyyttämme. Tämä marssi olisi huomattavasti lyhempi kuin mitä ex-ministeri Borg yhdessä nykyisen suomalaisen kollegansa Rinteen kanssa esittää.

Perussuomalaiset eivät lähde SDP:n, Keskustan ja Kokoomuksen ajamaan työläisten kurjistamispolitiikkaan mukaan. Palkkojen jäädyttäminen useammaksi vuodeksi palkkojen nollaratkaisuilla vie ostovoiman, syventää lamaa ja heikentää työmotivaatiota. Perussuomalaiset pitävät turmiollisena myös työehtosopimusten yleissitovuuden heikennyspyrkimyksiä, korostaa Riikka Slunga-Poutsalo.

Lisätietoja
Riikka Slunga-Poutsalo
040 505 1660

11

318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sipilän maakuntamallin kaksoisverotuksella se ei Suomi NOUSE!

    • persut-suosii-rikkaita

      Persut ne esitää rikkaita suosivan autoveron poistoa, esim. jos ökyrikas ostaa satojatuhansia maksavan ferrarin tai mersun niinhän saa yli satatuhatta euron verohyötyn, järkyttävä esitys kun köyhä ei pysty ostamaan ensimmäistäkään autoa!

      • mtsss

        montako yli sadantuhannen Mersun- tai Ferrarin omistajaa tunnet, montako tavista tunnet joille auto on työnsä vuoksi välttämätön?
        Valitettavasti "Kateusveroa ei vielä ole keksitty mutta näyttäis vasemistolle sekin olevan tarpeen, Arhinmäki ottaa Velkaa niin kyllä se siitä köyhäkin rikastuu


      • kyllä-persut-taas-petti
        mtsss kirjoitti:

        montako yli sadantuhannen Mersun- tai Ferrarin omistajaa tunnet, montako tavista tunnet joille auto on työnsä vuoksi välttämätön?
        Valitettavasti "Kateusveroa ei vielä ole keksitty mutta näyttäis vasemistolle sekin olevan tarpeen, Arhinmäki ottaa Velkaa niin kyllä se siitä köyhäkin rikastuu

        Sitä ennemmän suomi joutuu ottamaan velkaa mitä enenmän persut antaa autovero esityksellään rikkaille rahaa, jopa yli satuhatta euroa!


      • mtsss
        kyllä-persut-taas-petti kirjoitti:

        Sitä ennemmän suomi joutuu ottamaan velkaa mitä enenmän persut antaa autovero esityksellään rikkaille rahaa, jopa yli satuhatta euroa!

        Arhinmäki on luvannut ottaa velkaa 6 miljardia euroa


      • miljaardi-vajauksia-valt

        Nää on niitä populistipuolue pesujen esityksiä vailla mitään!


      • kyllä-persut-taas-petti kirjoitti:

        Sitä ennemmän suomi joutuu ottamaan velkaa mitä enenmän persut antaa autovero esityksellään rikkaille rahaa, jopa yli satuhatta euroa!

        montako sellaista hlö-autoa on suomessa josta yli "satatuhatta palautuu autoveroa?
        Taviksen autoja on 2,5 miljoonaa!
        em mukaan laskien siis ketkä hyötyvät autoveron palautuksesta eniten?.
        Siitä hyötyy juuri se verojenmaksaja kansan-osa joka työt ja lapset tekee ja lisää tuloja ja veroja valtion pussiin, että Keskustapuolueen lautakasa"Vanhasen Hallituksen aloittama rahan syytö Kreikkaan voi hyvin ja jatkuu ja riitää uuteen lahjaraha pakettiin nro 3,seen jota PerusSuomalaiset jälleen tulee vastustamaan, kuten aiempaakin 7 miljardin lahjoitusta, jonka ja ilmeisesti Keskusta sen jälleen hyväksyy.
        Samaan aikaan Keskusta hamuaa veronmaksajain taskut nurin etsiessään6 miljardia jonka on juuri syytänyt Kreikkaan, maanpetoksellista toimintaa, lautakasalle ja riihenpuinnille ja maratoonille on tullut hintaa!


      • persut-tuhoaa-suomea
        kyllä-persut-taas-petti kirjoitti:

        Sitä ennemmän suomi joutuu ottamaan velkaa mitä enenmän persut antaa autovero esityksellään rikkaille rahaa, jopa yli satuhatta euroa!

        Autoveron poisto tekee miljaardi vajeen suomen kansntalouteen, sitten jodutaan taas kiristää vähäosasilta ja köyhiltä, persujen tie on tuhon tie!


      • ymmärräyshoi
        persut-tuhoaa-suomea kirjoitti:

        Autoveron poisto tekee miljaardi vajeen suomen kansntalouteen, sitten jodutaan taas kiristää vähäosasilta ja köyhiltä, persujen tie on tuhon tie!

        sehän juur antaa miljardin vähäosaisille, vähäosaset ei syydä niitä rahoja Kreikkaan, kuin valtio ja etupäässä Keskusta syytää, elä hulluja puhut


    • hyle

      Mitä tuo slunga tarkottaa.

      • soita

        Lisätietoja

        Riikka Slunga-Poutsalo

        040 505 1660


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1757
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1692
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1248
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1061
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      1024
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      775
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      637
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      630
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      607
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      566
    Aihe