Nyt se sitten tapahtui, Neon vm ´96 alkoi tiputtaa öljyä alleen. Nopea vilkaisu moottoritilaan alhaaltapäin antoi vinkiks että näyttäisi öljy kerääntyvän vaihteiston(autom) ja moottorin liitoskohtaan josta sitten suoraan maahan tipoittain. Voi toki olla että kyseinen liitos ok ja öljy vain kulkeutuu painovoiman ansiosta tuohon kohtaan jostain muualta. Lähinnä nyt tulee mieleen öljypohjan tiiviste. Yläpuolelta tutkiessa ei vuotokohtia näy. Mikäs yleensä ekana pettää, onko kellää kokemuksia?
Neon alkoi merkkaamaan reviiriä...
19
371
Vastaukset
- zx11
Pahoittelut tuplana tuleesta aiheesta... joko olen liian nopea tai kone liian hidas...
- paaliin
Reviirinsä merkkaaminen kuuluu Chryslerin perusvietteihin. Aikuistuessaan ja sukukypsyyden saavutettuaan erityisesti uros, mutta usein myös naaras, varsinkin jos taloudessa on useampia autoja ja erityisesti jos taloudessa elää eri sukupuolta olevia ihmisiä, saattaa ryhtyä merkkaamaan aluettaan omakseen. Merkkailun tarkoitus on toisaalta kertoa, että “tämä on minun aluetta”, toisaalta houkutella omistaja viettämään laatuaikaa konetilassa.
- zx11
Jaahas joku löysi taas tämän... mutta kiitos kuitenki.
- Ainaeivoivoittaa
Luultavasti kampiakselin stefa joka vaatii jo isomman remontin eli äkkiä auto myyntiin...
- zx11
Eikös se stefa ole tuolla jakopään puolella ja siellä ei ole vuotoa havaittavissa. Pakko vissiin saada auto pukille ja mennä lampun kanssa tutkimaan.
- Molemmissa_päissä
Kampiakselin stefa löytyy molemmista päistä moottoria. Vaihteiston puoleinen on isotöinen: joutuu irrottamaan vaihteiston tai jos tila ei riitä, moottori-vaihteistopaketin joutuu ottamaan paikoiltaan.
- zx11
No perhana, katotaan mitä huoltosetä sanoo kun vien näytille ;(
- timanttikestää
Jep, onkohan lisätty liikaa oljyä ja sen vuoksi, tiivisteet vuotaa. Minullakin alkoi tiputtaa ja huoltamolla oljyn vaihdon yhteydessä joku tiiviste sieltä vaihdettiin ?. Nyt ei tiputa yhtään, vaikka ekana peloittelivat melkein 500 euron remontilla... sanoin, että joudun jalkautumaan, koska auto on halvempi, kun remontin hinta.
- zx11
Itse asiassa autoon vaihdettiin vianorilla öljyt ja vuodon huomasin tämän jälkeen. Kuitin mukaan öljyä kuitenkin oikea määrä ja mittatikunkin mukaan maksimissa. Öljyt on Castrolin magnatec 5w-40...
- muutamankorjannut
Onko moottoriöljyä vai lootaöljyä? Mikäli lootaöljyä, niin katsoppa sinne ylemmäksi lootan kylkeen. Lähteekö sieltä kaksi letkua lootaöljyn jäähdyttäjälle. Joissakin chryslereissä on näiden letkujen klemmarit olleet vähän löysällä ja kiristäminen on lopettanut tihkumisen.
Näin siis mikäli on automaatti ja tuo jäähdytys.- zx11
On moottoriöljyä ja automaatti kyseessä. Kiitti kuitenki vinkistä, tarkastan nekin jatkoa ajatellen... jos siis Neon saa jatkoaikaa. Huomen aamulla viisaammat tutkii mutta sielläkin epäiltiin tuotaa Stefaa...
- zx11
Auto käytetty huollossa. Moottorin alapuoli oli kauttaaltaan öljyn peitossa. Alapuolen täydellinen pesu ja auto käymään. Jonkin ajan kuluttua tarkastettu vuodot... ei vuotoja, alapuoli yhä puhdas.
Olisko käynyt niin että Vianorilla läträtty öljyn kanssa ja sitä oli mennyt muuallekin kuin moottoriin sisälle. Tai sitten kuitenkin liikaa täydetty ja liika öljy paennut jostain ulkopuolelle.
Pesun hinta 60€...... Se niistä reviirimerkkauksista :) - Toivoasopii
Näinköhän...odotellaas nyt.
- zx11
Jos ei viikkoon tiputtele niin olen tyytyväinen ;)
- zx11
Noniin tovi jo ihmeteltiin kun yhä ajon jälkeen tiputtelee mutta kuitenkin huomattavasti vähemmän ennen pesua. Sieltähän se öljy öljynpaineanturista alkaa valua kun koneelle antaa kierroksia. Ihme kun eivät "huollossa" huomanneet. Leviää muuten lohkoa pitkin ihan kivasti jokapuolelle. Motonetti ei tuollaista myy joten pitänee kysästä marmoristiskiltä vai oisko kellään tietoa mistä tuollaisen suomesta saisi? Ebayssa kyllä olisi mutta sopivuuden hepreaa kun äsken katoin.
- DGC
Southwest trade? US Parts?
- Sitävaanettä
Muista kuitenkin auton reaaliarvo Tuppaa aina tuleen hintaa kuitenkin noille remonteille... .
- zx11
Uudempaan neoniin löytyy paine-anturi hintaan n. 15€.... Eipä rahallista arvoa autolla juuri ole, paitsi harraste/käyttöarvoa. Pelaa kuitenkin moitteettomasti muuten ettei ihan het viitsi paaliin laittaa.... PVC-venttiilikin(n. 10€) vaihtui tänään, oli vielä alkup paikallaan. Aika tukossa sekin oli. Saattaa tämänkin vaihto auttaa kampikammion paineita pienemmäksi... jos siis sen takia tiivisteistä/antureista läpi puskee...
- zx11
Auto-Konala tarjoaa kyseistä kytkintä hintaan 34,34€... (öljykello, 4601518AC). Melko kohtuullinen hinta näinkin yksinkertaisesta laitteesta merkkihuollossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986168KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495637Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602673Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072088Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071788- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801277- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331058