Sen teennäistä ilmapiiriä, jossa ei ole oikeutta sanoa omia mielipiteitään eikä näkökulmiaan- Ylipäänsä mitään. Pitää vaan tehdä niin kuin pomo on määrännyt ja päättänyt omassa päässään tehtävän. Hän voi huutaa ja kohdella työntekijöitään kuin saastaa, joilla ei ole edes oikeutta puolustautua. En ole ikinä ollut näin hirveässä paikassa, joka tuhoaa myös loputkin elämänilot elämästä. Toki hänellä on oma klaaninsa, joiden kanssa pitää yhtä ja loput työntekijöistä on pohjasakkaa :/
Vihaan työpaikkaani
Eimeinaajaksaa
3191
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Meidän kaikkien pitää taistella asemamme puolesta. Se on nykyajan valitettava tosiasia.
Sinun ei kuitenkaan tarvitse jatkaa työssäsi jollet sitä itse halua. Suomessa on vielä toistaiseksi työttömyysturva, jolla pystyt elämään sen ajan jonka käytät uuden työn etsimiseen.
Haluaisin kuitenkin että jatkat työssäsi ja näytät pomollesi olevasi tarpeellinen. Muuten tuollainen saa vapaasti jatkua ja joku muu saa kärsiä puolestasi. Siis haluan että taistelet vastaan ja lopulta laitat luun pomosi kurkkuun. Oletan ettet pysty liittoutumaan hänen kanssaan. Liittoutuminen on joskus hyvä valinta ja vaikeatkin ihmiset voivat olla kultaa syvällä pinnan alla. Mikäli pomosi on simputtaja/kiusaaja, suomessa on työsuojelu ja asiaankuuluvat toimet voidaan kyllä tehdä tilanteen rauhoittamiseksi.
Kai se maksaa sulle vittumaisen työn lisää edes. Ellei maksa niin neuvottele se olosuhdelisä itsellesi, sillä nimellähän se tessissä menee.
No, nyt taas jouduin puhutteluun, kun kuulemma mm. flirttailen isien kanssa ja olen pelehtinyt jonkun remonttimiehen kanssa!! Käteeni lykättiin varhaisen puuttumisen ja tuen- kaavake! On mullakin ammattiylpeys ja en todellakaan ole flirttaillut .Mielestäni isillä on ihan sama oikeus puhua asioita kuin äideilläkin, sillä lastensa vanhempiahan he ovat. Ja yksittäinen tapetille nostettu remonttimies kävi vain toivottamassa hyvät viikonloput- Ei sen kummempaa. Hän on kuulema huolissaan mun miesasioista. Kysyin, että kahvihuoneessako näitä juttelette..vastaus oli, että niin. Herää kysymys, että toimiiko itse esimies oikein, kun esittää oletetut väitteet totena ja itse herjaa työntekijäänsä kahvihuoneessa klaaninsa kanssa?
Meillä oli edellisenä päivänä työilmapiiri-kyselyn käsittely uudelleen, vaikka edellinen oli tehty viime joulukuussa? Epäilimme toisen työntekijän kanssa, että saammeko lopputilin, kun avaudumme ja sanomme asioita, jotka voisivat vaikuttaa työpaikan ilmapiiriin.. Seuraavana aamuna sitä taas oltiin syytettyjen penkillä. Ennen sitä hän oli ottanut muita työntekijöitä kiirelliseen palaveriin aamulla etsiäkseen lokaa minusta muttei ollut saanut mitään erityistä. Niinpä sain tuon mies-syytteen päällimäiseksi. Meillä vallitsee pelon ja kyttäyksen -kulttuuri työpaikalla. Ikävä kyllä moni päättää sulkea suunsa ja niin taistelet yksin ja kärsit kaiken mitä vastaan heitetään. Työsuojeluun kukaan ei uskalla valittaa, kun hän on taitava kääntämään asiat toisin. Työterveydessä kyllä ollaan tietoisia työhyvinvoinnin huonosta laadusta.
Tekikö hän oikein, kun hän oli pienen klaaninsa kanssa päättäneet lähteä erääseen konserttiin työyhteisöllisesti. Parin päivän päästä hän oli ostanut 14 lippua ko. tapahtumaan ja loput porukasta sai jäädä rannalle ruikuttamaan yhteisöllisesti. Lopuille olisi käynyt syömingit sit muualla, mutta ei saanut, kun se ei ole työyhteisöllistä. Rannalle jääneille ostettiin kaksi selätintä, jotka ovat vieläkin paketissa. Sinne meni yhteiset rahat kerman virkistykseen.
En voisi irtisanoutua tällä hetkellä, kun joudun käymään koepaloissa ja välillä leikkauksissa syöpäni vuoksi. Asun yksin ja minulla on pakolliset asumiskulut ym. kulut, joihin tarvitsen palkkani jotta voin elää. Kolmen kuukauden karenssi tässä vaiheessa veisi minut perikatoon. Tuntuu raskaalta hakea töitä juuri nyt, kun alkaa olla voimavarat lopussa henkisesti. Emmekä saa mitään lisiä- edes ylitöistä.