Timitri Allan Mikael Jylhä lusii elinkautista mutta karkasi mammansa hautajaisista. Sälli tappoi tai murhasi toisen sällin,joka oli tappanut koiran paistinpannulla,pari vuotta sitten.
Puolimustalainen karkuteillä
hullujamolemmma
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Romanien kansallispäivän juhlaliputus
Oululainen vasemmistoliiton valtuutettu Kaarina Kailo on jättänyt valtuustoaloitteen, että ryhdyttäisiin liputtamaan romanien kansallispäivänä.
Kansainvälinen romanien kansallispäivä on vuosittain 8. huhtikuuta. Se lisättiin virallisesti Suomen kalentereihin vuonna 2014.
– Suomen romanivähemmistö on vakiintunut ja etnisesti erityinen ryhmä. Kansainvälisestikin romanit ovat yhtenäinen ja tunnustettu kansa, jolla on juurensa ja historiansa. Romanien kansallispäivä on peräisin vuodelta 1971, jolloin kyseisenä päivänä 8. huhtikuuta avattiin ensimmäinen kansainvälinen romanikongressi, Kailo perustelee.
Romaneja on Suomessa noin 10 000. Monet Suomen romanisuvuista ovat olleet maassamme jo vuosisatoja. Ensimmäiset viralliset kirjaukset romaneista ovat 1400-luvun lopulta, jolloin Ruotsin kuningas määräsi romanit tapettaviksi tai karkotettaviksi Östlandiin (nykyiseen Suomeen). Kyse on näin pitkäaikaisesta ja itsestään selvästi Suomeen kuuluvasta etnisestä kansanryhmästä.
------
Nyt suurimmaksi ongelmaksi on muodostunut se, että millä Romanien kansallispäivää liputettaisiin Suomessa, mustalla sametillako vaiko Ruotsin lipulla.
Vai vielä noille lusmuille oma päivä? Just joo ja palkalliset lomat ja lennot maailman ympäri. Vähän taskurahaa tietenkin mukaan ettei tule sorretuksi.
Timitri
Tämä "Dimitri" on tosiaan "Teellä" ja saanut siitä traumoja kun nimensä vaihtoi...
Silloin ennen,vanhaan hyvään aikaan oli kakola täynnä pyttyläisiä ja pyöreiden lusijoita! Pyttyhän tarkoitti sitä,että jos sait vaikkapa kymmenen vuotta,niin myöskin lusit ne kymmenen suvea ja vielä senkin jälkeen jouduit vahosta anomaan vapaaksi pääsyä.Yleensä ei päässyt ja Vahon päällikkö Valentin Soine hylkäsi ne anomukset.Joka toinen vuosi sai anoa vapautta,vaikka se kakku oli jo lusittu... ;) Pyöreä oli se elinkautinen ja vähintäin 12-13 vuotta mutta lusin minäkin sitä sen 14 suvea rixun selleissä kusikongilla.... Kalkki-Petteri lusi silloin samoihin aikoihin ja lahjoitti vankilalle kalkit,joilla sitten 13 metriä korkea punatiilimuuri rapattiin vaaleaksi. Vaan oli se sateella silti synkän värinen,se muuri....
Up.