Siis tietääkö kukaan millaisella HTML koodilla voisi upottaa "oman videon" kotisivuilleen ? Näyttää sille että löytämäni mallit eivät toimi koska esim. selain ei tue koodia...
Linkittäminen vaikuttaa hankalalle jos on kyse omista videoista.
Parempi editori meinaa maksaa paljon .
Olipa kerran HTML ... ja videon upotus ....
5
548
Vastaukset
- hmhmhm
Ei nettityökaluista tarvitse maksaa, todella hyviä työkaluja saa ilmaiseksi! :)
Videon upotus tapahtuu kaikista helpoiten niin, että laitat sen johonkin videopalveluun. Ja sieltä kopioit sen upotuskoodin omalle sivullesi.
Tästä on toinenkin hyöty, sillä videon aiheuttama suuri liikennetarve ei mene sinun palvelimesi/webhotellisi kautta, vaan videosivuston kautta. Yleisillä videopalveluilla myös on hyvin palvelimia ympäri maailmaa, eli video tulee myös näkymään kävijöiden koneissa paremmin.
Jos et tykkää esimerkiksi youtuben videosoittimen ulkonäöstä, tms. se on hyvin kustomoitavissa, youtubelta löytyy siihen ohjeet. Youtube videoita voi myös piilottaa, niin että ne näkyvät vain linkin saaneille, eivätkä näy youtuben hausta tai related laatikoista.
Jossei tuo systeemi sinulle käy, niin sitten tässä on ohjeet, miten saat HTML5 videosoittimen viritettyä:
http://www.w3schools.com/html/html5_video.asp
Jolloin video tulee fyysisestikkin omalle sivutilallesi.- Videomies2
Aivan.... tuon enempää en minäkään ole tiennyt ... ongelma on lähinnä siinä mistä kirjoitit että koodi ei tahdo toimia (selaimet) ... lähinnä toimiva versio oli googlen Cromella.
Ehkä tässä pitäisi sitten vielä kokeilla mikä kombinaatio toimisi... helppoa tosiaan olisi upottaa video linkittämällä se... - hmhmhm
Videomies2 kirjoitti:
Aivan.... tuon enempää en minäkään ole tiennyt ... ongelma on lähinnä siinä mistä kirjoitit että koodi ei tahdo toimia (selaimet) ... lähinnä toimiva versio oli googlen Cromella.
Ehkä tässä pitäisi sitten vielä kokeilla mikä kombinaatio toimisi... helppoa tosiaan olisi upottaa video linkittämällä se...Missä formaatissa se video sinulla on?
Minulla toimi ainakin tuo esimerkkisivu hyvin IE:llä ja Chromella.
Täällä on vähän juttua tuon HTML5 videosoittimen tukemista videoformaateista:
https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Supported_media_formats - hmhmhm
Voit selvittää videon formaatin esimerkiksi VLC mediasoittimella valikosta Tools -> Koodekin tiedot.
VLC soittimella videon formaattia voi myös muuntaa, Media -> Muunna/Tallenna kohdasta.
Aiempien linkkien taulukon mukaan MP4 ja WebM olisivat kohtalaisen hyvin tuettuja formaatteja. - hmhmhm
Kokeilin tuota hommaa nyt itsekkin. Videon formaatille tosiaan on aika nirsoja nuo selaimet.
Parhaiten toimii kun lataa Handbrake nimisen video enkooderin, joka on ilmainen avoimen koodin ohjelma:
https://handbrake.fr/
Tällä muuttaa videon formaatin esimerkiksi H264 MP4:ksi ja myös ääniraita vaikuttaa siihen, toimiiko video jossakin selaimessa vai ei.
Koodi sitten tulee tähän tyyliin:
http://pastebin.com/uWST0piv
Voit ilmeisesti laittaa myös toisessa formaatissa videon samaan soittimeen, kuten tuolla W3Schools sivulla oli näytetty. Jolloin tietyssä selaimessa aina joku tarjolla olevista formaateista varmaan toimiikin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.845157Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.253480Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j382828Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin91972Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.581820- 471586
Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2631476- 941382
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441356Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.731078