qu "vaalien suurin nousija" ei enää mene läpi :D
Miten persuli aikoo selittää tulevaa vaalitappiota
1516
21<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
No ainakaan se ei ole missään tapauksessa persujen syytä! Persut on hoitaneet velvoitteensa. Ja se on kaiken haukkuminen ja rahankeräys 'pahan varalle"
Persujen ulko- ja turvallisuuspolitikka on ihan perseestä. Uskottavaan puolustukseen vain luotetaan, kun lisätään muutama sata miljoonaa armeijan hankintoihin. Tuollainen luottaminen on aivan naurettavaa, kun naapurina on entinen hyökkääjä ja edelleen laajenemishaluinen ja naapureitaan ydinaseilla uhkaileva suurvalta, joka ilmoittaa kohentavansa armeijaansa 500 miljardilla eurolla. Muutoinkin asia on ajankohtainen, koska tämä suurvalta vajaa vuosi sitten valloitti ja liitti osia itseensä Euroopasta. Liittoutuminen Ruotsin kanssa on yhtä tyhjän kanssa, eikä Ruotsi muutoinkaan ole solmimassa sotilasliittoa Suomen kanssa. Persut kyllä riekkuvat Euroopan taloudellisista asioista, mutta jättävät oman maan turvallisuuden retuperälle. Ottakaa persut oppia kokoomuksesta. Ja onhan teidän riveissänne Vapaussoturi-lehden entinen päätoimittajakin.
Olisi kyllä hyvä antaa enemmän painoa niille mielipiteille, joita itsenäisyystaistelijoilta on tullut ja tulee edelleen. Minusta se on jokaisen tosi perussuomalaisen velvollisuus.
Mitä sitä sitten sen kummemmin selittelemään, jos kansa haluaa lisää keppiä, enemmän ongelmia ja köyhempää tulevaisuutta - se on sitä demokratiaa, vaikka sitten Natossa ja EU;n liittovaltiona Venäjää bannaamassa ;)
Kurjuuden tilaaminen on helppoa ;)
Kaikkien teidän sisä- ja talouspoliittisten tavoitteidenne peruskivenä tulee olla uskottava ulko- ja turvallisuuspolitiikka. Voimatasapainon vallitessa naapurivaltioiden alistamishalut häviävät, investoinnit luottavat vakauteen ja kauppa sekä hyvinvointi kukoistavat naapurusten kesken.
En oikein saa kiinni, mihin tämä on kommenttina, ja mitä tarkoitat?
Persut tulevat kärsimään rökäletappion. Seuraava hallituksen muodostavat kepu, sdp, vasemmistoliitto, vihreät ja rkp. Soinistit saavat jäädäedelleen hötöt housuissa puskiin mölisemään ja vastuuta pakoilemaan.
Helpottaako se elämääsi ? Yllä mainitut puolueet kurjistavat elämääsi vielä enemmän.
Minuun ei vaikuta, vaikka PS on oppositiossa seuraavat 50 vuotta.
Jostain syystä, jollain on hirveä tarve vakuuttaa, että persut häviää, eikä pääse sinne eikä tänne.
oha se kato ku o huutana neljä vuotta vastuunpakoilusta ja nytte meinaa mennä sitä kantamaa
nå persuli?
persulii :D
Virsua petuttaa, vattu!
Miksi perssulli-sällit eivät vastaa avaajan kysymykseen? Taas liian vaikeaa? ;-)
no näköjään :D
Kun nyt tähänkin kohtaan kahdella nikillä jaksoit esittää ihettelyä niin vastaataan vastataan. Vaalit on vaalit ja sen jälkeen katsotaan se tappio. Ja tappio varmaankin tulee mutta nyt on kyse kuinka kohtuullinen kannatus saadaan ja miten hallitusneuvottelut sujuvat. Mutta kannatus on enemmän kuin sinun 9% eiku 12,% eiku 13% ennustus
Persuilla tuntuu olevan joka päivä aprillipäivä?!
persulii :D
Kyllä uhriutuminen on ainut järkevä vaihtoehto vaalitappion kohdatessa. Etelän metian syrjintä, suuren rahan pönkittämät vanhat puolueet, murtumattoman persulinjan tahallinen vääristely, persujen pysyminen oman linjansa takana, äänestäjien jääminen nukkuvien puolueeseen - kyllä näitä riittää.
Hautajaistunnelmissa olevalle puolueväelle kannattaa tarjota vaalitappiota torjuntavoittona ja persuhistorian toiseksi parhaana tuloksena. Sitten vielä lupaus jatkaa tinkimättä valitulla linjalla, niin saadaan taas kannatus puolitettua seuraaviin vaaleihin mennessä.
Ja kyllähän Soini tulee vielä valituksi pitkään vanhoilla lämpösillä, joten ei se möliseminen eduskunnasta ihan heti lopu. Ainahan voi alkaa alusta ja kierrättää sutkautuksia - vaikka vähän eltaantuneenakin. Mitä niitä oli: etelän zorbakset, omenien ja melonien lippalakit, eritteiden lisääminen jäätelökoneeseen... Lastenlaulujakin on vielä käyttämättä vaikka kuinka monta. Miten olisi se "Maailmassa monta on ihmeellistä asiaa. Se hämmästyttää kummastuttaa järkyttävän ylipainoista kulkijaa."
Oikea_järjestys saa haistella munaani!
Persut selittivät vaalitappion niin, että väittivät saaneensa voiton, vaikka menettivät äänestäjiä, ääniosuutta ja eduskuntapaikkoja. Monet nielivät tuon valheen ihan sinällään. Sitten persut lähtivät hallitusneuvotteluihin asenteella ei mitään väliä millään kun vaan Timo saa salkun. Siksi heitä niin kehuttiin kun suostuivat mihin vaan. Persut näköjään osaa vain kaksi tapaa neuvotella, joko mikään ei käy tai sitten kaikki käy.