käsien pesu

ninukkayyy

Pesetkö kädet kotona aina ennen kuin syöt esim karkkia tai muuta naposteltavaa? Entä pesetkö kädet jos olet koskenut jääkaapin oven kaavaan ja aloitat syömään?

8

81

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bbnnmmj

      En aina muista kotona ollessa

    • kfjgdiofgj

      Olen ammatiltani hoitaja, niin pesen käsiä jatkuvasti ja desinfioin(en kotona). Ehkä siksi olenkin erittäin harvoin sairas. Mutta kotioloissa jos pyyhit jääkaapin kahvat ja ovenkahvat jne välillä niin ei niitä käsiä tarvitse pestä joka kerta. Pikkusen bakteereita tekee vastustuskyvylle hyvää. Oletko raskaana vai miksi täällä kyselet käsien pesusta?

      • ällhh

        Jep raskaana olen ja tämmöiset bakteerit pelottaa. .


    • pesenkädet

      Pesen kädet kun tulen ulkoa tai kun alan laittaa ruokaa.
      Pesen kädet, kun olen käynyt vessassa.
      Pesen kädet kun silitän koiraa, kissaa tai muuta lemmikkiä.
      Desinfioin kädet, jos syön ulkona, koska käsien pesu vessassa ei riitä, kun pöpöt kuitenkin tulevat käsiin jo yleisestä vessasta poistuttaessa.

      Olen harvoin sairaana ja jos vilustun, syynä on kylmettyminen. En koskaan sairasta ripulia tai oksentele vatsataudissa.

      • loll

        ei olekaan sinun terveydestä kyse, idiootti...


    • hhhhhhhhhhh

      peen kädet kun käyn vessassa, teen ruokaa, siivoan kissan lootan,,,en muuten ja enpä sairasta koskaan...

    • liikaahysteriaa

      En pese.

      Terveys ei ole käsien pesusta kiinni.

      Sairaalat ja terveyskeskukset ovat asia erikseen.

      Liika hygienia sairauksien syynäkö?

      Bakteerit ovat aina seuranamme. Niitä on miljoonittain ihollamme: käsissä ja kynnen alla, varpaanväleissä, kainaloissa. Ilmakehässä yhdessä kuutiometrissä on keskimäärin 5 000–100 000 bakteeria.

      Ihminen hengittää n. 10 000 litraa ilmaa päivässä. Home, radon ja lukuisat haihtuvat orgaaniset yhdisteet voivat ärsyttää ja jopa sairastuttaa. Sisäilmasta on eristetty 900 eri kemikaalia, joiden yhteisvaikutuksia ei tunneta.

      Suolistossa elää oma ekosysteemi, joka pilkkoo ruuan ja estää myrkytykset. Tämä mikrobiomi huolehti osaltaan myös elimistön immuunipuolustuksesta.

      Suolistossa elää 10–100 biljoonaa bakteeria. Määrä on yli 10 kertaa suurempi kuin omien solujemme määrä.

      Ne painavatkin yhdessä toista kiloa. Lisäksi tuhansissa bakteerien lajeissa on arviolta 10 miljoonaa geeniä – omien solujemme perimässä vain noin 23 000.

      Me tarvitsemme suolistomme tuhansia eri bakteerilajeja. Näiden hyvinvointiin voi vaikuttaa ravinnolla. Prosessoimattomalla ja lisäaineettomalla aidolla ravinnolla. Lisäksi D-vitamiinia riittävästi purkista.

      Vatsalaukku erittää sulavaan ruokaan varsin voimakasta happoa, suolahappoa. Kun suolahappo on vahva happo, niin vatsalaukku on siis varsin vihamielinen ympäristö kaikille bakteereille ja viruksille. Vatsalaukun suolahappo suojaakin meitä suurimmalta osalta bakteereita ja muita taudinaiheuttajia. Kuitenkin jotkut bakteerit kestävät tämänkin happokylvyn ja voivat nieltynä aiheuttaa sairauksia suolistoon päästyään.

      Pienillä lapsilla (alle 1v) vatsalaukku ei kuitenkaan ole vielä näin voimakkaasti hapan, ja siksi pienten lasten ruokailun suhteen tulisi olla varovaisempi bakteerien suhteen ja siksi alle vuoden ikäisille vauvoille ei saisi syöttää esimerkiksi hunajaa.

    • pkk5

      En pese kotona käsiä aina ennen ruokailua tai kun olen koskenut ovenkahvoihin. Tosin pesen aina kädet kun tulen töistä, kaupasta tms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      127
      2075
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      22
      1470
    3. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      65
      1169
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      11
      1079
    5. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      10
      1067
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      88
      952
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      80
      819
    8. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      817
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      16
      741
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      107
      681
    Aihe