oktaaniluvuista

mietiskelenvaa

paljon mahtaa olla mineraalitärpätin, lamppuöljyn, zippobensan, tinnerin, asetonin, sytytysnesteen ja pirtun oktaaniluvut

4

422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aweterwytwy

      60 kahta puolta...

    • DGC

      Kiihdytysvirittäjät ovat käyttäneet ksyleeniä (118RON) ja tolueenia (121RON) oktaaniluvun nostamiseen. Noita aineita löytyy tinnereistä. Tosin, maalikäyttön tehty tinneri on seos ja seoksen oktaanilukua ei saa selville kuin mittaamalla.
      Myös asetonia käytetään oktaaniluvun nostamiseen. Siitä löytyi aika kattava dokumentti englanniksi:
      http://peswiki.com/index.php/Directory:Acetone_Additive:FAQ
      Asetonin oktaaniluku vaihtelee lähteestä riippuen 117RON - 150 jotakin oktaania, joka tapauksessa korkeaoktaanista.
      Ja kaikki nämä ovat kovia liuottimia joten tiivisteiden, kumien ja muovien kestävyys voi aiheuttaa haasteita. Sen lisäksi ne haihtuvat helposti.

      Puhtaan etanolin oktaaniluku on 108RON, mutta tislattu etanoli sisältää 4% vettä, joka on liikaa polttoaineeseen ainakin pidempään käyttöön. Absuloitu etanoli ei sisällä vettä mutta ei aavistustakaan mistä sitä saisi ja millä hinnalla. RE85 sisältää etanolia 85% ja sen oktaaniluvuksi kerrotaan jotain 104:n ja 106:n väliltä. Myös etanoli on aine jota käyttäessä pitää ottaa huomioon sen vaikutus materiaaleihin. E85:n käyttöä normaaleissa autoissa on kyllä testattu paljon ja materiaaliongelmia ei ole raportoitu käytännössä yhtään.

      Tärpätti, lamppuöljy, sytytsneste ja zippobensa ovat luokkaa 60. Niille kannattaa keksiä joku muu väärinkäyttökohde kuin bensamoottori. Minun valintani näistä on E85 saatavuuden, hinnan ja käytön helppouden takia.

      • KirkastaTankkiin

      • Koskista_tankkiin

        Aika viisaita ovat nämä nykyiset moottorinohjaussysteemit, kun niillä voi ainakin jonkin matkaa ajaa melkein millä tahansa palavalla nesteellä. Kestävyydestä en olisi kuitenkaan ihan varma.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      93
      4099
    2. 61
      3359
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      164
      3063
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3024
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2509
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2326
    7. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      187
      2038
    8. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      28
      2024
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      65
      1982
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      95
      1403
    Aihe