2016 V40 T2

vitsivitsitaiei

2016-mallissa on 2,0 turbomoottori ja 122hv. Ollaan taas samoissa litratehoissa kuin 1980-luvulla, toki nyt turbon avustuksella.

Mitähän seuraavaksi on tulossa...

9

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • snadilahna

      Niin sou wat, onks ihan mopo? Jos ei viritä!

    • tutkiJuttuUusiksi

      Veikkaan, että et ole ihan kaikkea ymmärtänyt oikein?

      • nvhkhghgg

        Juu, ymmärrän ihan täysin, että valmistaja tekee yhden moottorin ja siitä sitten eri ohjelmilla eritehoisia versioita. Tottakai viksuinta on ostaa se halvin ja päivittää se malliston tehoikkaimmaksi alle tonnilla.

        Mitä sinä et ymmärtänyt?


    • hinnat-alkaen-malli

      Se on 1,6 litran kone, ei kaksi litrainen. Lisäksi T2 on halvin vaihtoehto kaikista, joten tietysti se on myös tehottomin. Samasta 1,6L peruskoneesta otetaan T3:ssa 150 hv ja T4:ssä 180 hv.

      • NettiTyhmentääTeinit

        Niinpä, tuossa alussa jo vihjaisinkin et aloittajalla ei ollut ihan faktat hallussa ja vain provoilu mielessä.
        Onhan se noloa kun on niin kiire provoilla ettei ehdi edes faktoja tarkastaa.


    • VolvoV40_T3_sum
      • mikäOnVolyymiOikeasti

        Iskutilavuus, cm3/ Cylindervolym, cm31969/1498, mitenkä tuonkin tulkitset?


    • VolvoV40_T3_sum

      Tulkitsen sen näin: Automaattivaihteiston yhteyteen tulee uusi 1.5 ecoboost, joka on tietääkseni downsizattu versio aikaisemmasta 1.6 ecoboostista. Manuaalin kanssa mennään kuitenkin 2 lilitraisella koneella, joka etenkin T2 versiossa on todella matalaviritteinen. Voi miettä, että miten onnistuvat kuristamaan 2 litraista bensaturboa noin paljon. Itsellä on 2015 T3 1.6 turbolla ja tämäkin on 150 hp versiona hieman kuristettu (vs 180 hp T4 samalla koneella)..

    • 160hv-per-litra

      Nyt on uudet tiedot netissä. T2 manuaali on tosiaan 2,0 turbo ja 122 hv, mutta se on karvalakkiversio ja tehot sen mukaiset.

      Samasta 2-litraisesta koneesta otetaan eri viritysasteilla tehoja seuraavasti:
      T2 122 hv
      T3 152 hv
      T4 190 hv
      T5 245 hv
      T6 306 hv
      T6 320 hv (uusi XC90)

      Tehokkain T6 on jo hurja mylly. Kaksilitrainen rivinelonen, jossa on turbo ja mekaaninen ahdin. Tehoa tosiaan 320 hv ja vääntöä 400 nm. Litrateho siis 160hv/litra.

      http://www.volvocars.com/fi/mallisto/options/offers/mallivuosi2016

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7658
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3702
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1856
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1120
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      983
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      27
      951
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      827
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      752
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      739
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      268
      703
    Aihe