OBD-mittaus

dsfmdsofjaff

Tiedän, että OBD on pakollinen 2001 vuosimallia ja sitä uudemmille autoille, mutta tehdäänkö katsastuksessa silti OBD-mittaus tuota vanhemmilla autoille jos niistä sattuu OBD-systeemi löytymään? Vai tehdäänkö pelkkä pakokaasumittaus?

Kysy siksi että minulla on 2000 vuosimallia oleva auto, jossa syttyi moottorin vikavalo palamaan. Paikallistin ja korjasin vian itse jolloin valo sammui. En ole käynyt nollaamassa OBD-systeemejä tuon jälkeen ja pian olisi katsastus edessä.

11

708

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei_lueta

      Ei lueta, ellei ole niin uusi että lain mukaan pitää. Osassa autoista ei edes toimi tuo konttorin lukija, tai muut peruslukijat, vaikka pistoke kävisikin kiinni.

    • voihan____u

      saman näkönen pistoke on vanhemmissa autoissa kun OBD-pistoke. mutta ei se sitä ole. liitin kyllä käy mutta tietoa ei ulostule. on vain "käynistyksen estoon ja ym. hilivitkutimen ohjelmointiin."

    • jäminki

      Typerys. Ei ole olemassa mitään OBD-pistoketta. Kyseessä on auton diagnoosipistoke, jota kautta otetaan yhteys auton kaikkiin tietokoneisiin. Erittäin tärkeä korjaamolla. On nähty sellaistakin, että idiootti on mennyt särkemään sen ja ottanut siitä virtaa tavaratalon korista ostamalleen sisälämpömittarille. Huippusuoritus.

      Alkuperäiselle kysyjälle. OBD:tä ei lueta katsastuksessa, jos ei ole pakollinen. Monissa loppuvuodesta 2000 käyttöön otetuissa järjestelmä jo on. Eihän sitä tehtaat niin tarkkaan pystyneet ajoittamaan. Samaten on joitakin alkuvuodesta 2001 käyttöönotettuja, joissa järjestelmää ei ole. Hyväksytty Trafin poikkeusluvalla. Lukee rekisteriotteessa.

      • res.kulj.au

        OBD on jo 90-luvun loppupuolen amerikkalaisissa autoissa.


      • öööööss

        Mutta vaadittua OBD II ei olekaan..


    • Börnis

      Dieselautoista sitä ei tutkita vaikka olisi uudempikin. Tilalla savutuskoe.

      • hshs

        Vuodesta 2004 myös dieselille on vaadittu OBD-mittaus.


    • pappappap

      Amerikkalaisessa autossa on obd jo -81 vuosimallissa. Obd 2 tuli jo -94.

    • q3wercq23r

      Autojen OBD systeemit ei liity Suomen katsastuksiin millään tavalla.

    • fskldjfklsdjgld

      Mulla oli Mazda 323 1,6 kaasarikoneella vm. -90, siinä oli joku diagnoosipistoke moottoritilassa. Katsastuksessahan sillä ei ollut merkitystä mutta liekö huollossa saatu joskus jotain siitä selville vaikka oli vaan tavallinen kaasarikone ilman kattia?

      • eikatsastukseen

        jos siinä oli sähköohjattu kaasari niin sen diagnoosipistoke saattoi olla tai esim. abs ohjausyksikköä varten tai jotain vastaavaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      73
      2795
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      63
      2684
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1792
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1637
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1560
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      10
      1515
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1402
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1267
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1243
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1229
    Aihe