eläkkeensäästön suunnitelmia neuvoa tarvitaan

Daniele113

Hei,

Olen suomessa työskenteleva 30v maanhanmuuttaja. Haluaisin alkaa säästää 10% osa palkastani vuosittain eläkkeen aikaan asti. Yhdysvalloissa 401(k):hen ja Roth RIA:an kaikki työtekijat saavat osallistua helposti. Oisko suomessa samanlaisia eläkesäästöohjelmia?

Mietin aiemmin että säästän rahaa pankin rahastoihin eläkkeen asti, mutta on todennäköisesti mahdollista että vaihtaisin toiselle pankille ja säästö rahastoista pitää siirtyä samallakin. Tätä epäjoustavaa juttua en halua.

Kiitos etukäteen,
Eräs jenkkiläinen

9

224

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Daniele113

      unohdin sanoa, on 50 tonnia pankki säästörahaa tällä hetkellä

    • 13plus19

      En tiedä millaisia nuo mainitsemasi eläkesäästöohjelmat Yhdysvalloissa ovat, joten en tiedä löytyykö Suomesta vastaavanlaisia.

      Suomessahan kaikki työntekijät työnantaja työeläkevakuuttaa ja se on lakisääteistä ja hyvin kattavaa ja eläkettä niistä maksetaan niin kauan kuin elinpäiviä riittää. Lisäksi on vielä kansaneläke niille, joilla työelämä on jäänyt vähäiseksi tai sitä ei ole laisinkaan. Tämä työeläkevakuutus vakuuttaa vanhuuseläkkeen, työkyvyttömyyseläkkeen ja perhe-eläkkeen osalta.

      Näin ollen Suomessa ei ole kovin suurta tarvetta ollut erillisille 'eläkesäästöohjelmille' , joita monissa maissa on, joten valikoima voi olla melkoisen suppea ja ehkä kehittymätökin.

      Suomessa löytyy yksityisiä eläkevakuutuksia monissa eri vakuutusyhtiöissä. Nämä eläkevakuutukset tuottavat määräaikaisia vanhuuseläkkeitä, yleensä 5vuotta. Sitten on pankeilla jotain eläkesäästöön tarkoitettuja eläketilejä.

      • Daniele113

        Kiitoksia yksityiskohdista, haluisin vaan että minulla itselläkin on eläkkeen lisäksi toinen suunnitelma. En uskalla luottaa kokonaan toiseen.


      • 13plus19
        Daniele113 kirjoitti:

        Kiitoksia yksityiskohdista, haluisin vaan että minulla itselläkin on eläkkeen lisäksi toinen suunnitelma. En uskalla luottaa kokonaan toiseen.

        Pointtini kirjoituksessani olikin todeta, että Suomessa on luultavasti heikosti kehittyneet vapaaehtoiset eläkevakuutusmarkkinat, koska lakisääteinen eläkevakuuttaminen on erittäin kattava ja antaa kohtuullisen hyvän eläkkeen työssäoleville eikä siinä ole euromääräistä kattoa eläkkeen suuruudelle. Lisäksi ansaittu eläkepääoma nauttii perustuslakitasousta omaisuudensuojaa. Myöskään työnantajan tai työeläkelaitoksen konkurssi ei vaikuta ansaittuun eläkkeeseesi.

        Ei siis ole välttämätöntä taloudellisesti toimeentulon kannalta eläkevakuuttaa itseään työeläkkeen lisäksi, jos työhistoria on kunnossa.


    • sijoitustoiminta

      >> Suomessa löytyy yksityisiä eläkevakuutuksia monissa eri vakuutusyhtiöissä. Nämä eläkevakuutukset tuottavat määräaikaisia vanhuuseläkkeitä, yleensä 5vuotta. Sitten on pankeilla jotain eläkesäästöön tarkoitettuja eläketilejä.

      Täsä tulemme ongelma-alueelle, sillä useinkin ko. rahastoissa on 'vakuutusta' juuri psykoligisen annoksen verran, jotta tuotteen voi nimetä harhaanjohtavan myyvästi ja houkuttelevammin.

      Yleensä noita "eläkevakuutuksia" myydää veroporkkanoin, porkkanat jotka riskeeraavat muuttaa muotoaan jopa kesken sopimuskauden.

      Lisäksi niiden kulurakenne on korkea ja niistä ei pääse halutessaan eroon. Miksi sitoutua / kahliutua tuollaisiin kalliin kulurakenteen 'ryöstötuotteisiin'?

      En ole sittemmin alla olevien artikkeleiden perehtynyt ko. tuotteiden pelisääntöihin, mutta eikös perusperiaate ole edelleen aivan sama?

      "Tässäkö Suomen järjettömin tapa säästää?" - 2010

      "Vapaaehtoisia eläkevakuutuksia kauppaavat vakuutusyhtiöt ovat jälleenmyyjineen ryhtyneet paketoimaan jopa tuiki tavallisia sijoituksia uudenlaisiksi sijoituskoreiksi. Korien edut ovat kyseenalaisia mutta haitat varmoja, sillä ne tuovat ennestäänkin kalliiseen eläkesäästämiseen taas uuden kerroksen kuluja. Ne voivat olla jopa Suomen järjettömin tapa säästää."

      - http://www.taloussanomat.fi/raha/2010/03/21/tassako-suomen-jarjettomin-tapa-saastaa/20104071/139

      "Säästäminen eläkepäivien varalle halpenee vihdoin, kun eläkevakuutus menettää monopoliasemansa ainoana verotuettuna säästämismuotona. Tähän asti eläkesäästäjän varoista on voinut huveta jopa lähes kolmannes pelkkiin kuluihin. Taloussanomat vertaili eri säästömuotojen kuluja. Katso mikä on halvin ja mikä kallein tapa säästää vanhuuden varalle." - 2009

      - http://www.taloussanomat.fi/raha/2009/09/18/ala-maksa-liikaa-elakesaastamisesta/200920263/139?n=1

      Eikö olisi järkevämpää kaikessa ykskertaisuuessaan sijoittaa suoraan osakkeisiin ja osingot takaisin sijoittaviin indekseihin joissa kulurakenne on kohtuullinen ja ne voi vapaasti myydä mm. markkinakehityksen mukaan (vaikkapa jos olettaa pörssien lähestyvän kulpan puhkeamista).

      - ->

      Ajatuksena avaajalla on hyvä suunnitelma, eli suunnitelmallinen säästäminen / sijoittaminen, joskin mikäli Suomeen halua jäädä pysyvästi kuten avaus antaa ymmärtää, niin työnantajan eläkemaksujen kautta tuleva työeläke toteutuu.

      Kuitenkin harkitulla ja pitkäjänteisellä sijoitustoiminnalla saa pääoman kasvamaan ja karttumaan, joka on boonuksena aikanaan eläkkeelle siirtyessään.

      • Daniele113

        "Eikö olisi järkevämpää kaikessa ykskertaisuuessaan sijoittaa suoraan osakkeisiin ja osingot takaisin sijoittaviin indekseihin joissa kulurakenne on kohtuullinen ja ne voi vapaasti myydä mm. markkinakehityksen mukaan"
        tämä on toki hyvä vaihtoehto. En ole tottua osakkeisiin hyvin, minä olen vain huolissani että ostetuita osakkeita tippuisi nollaksi jossa päivässä, vaikka 20v jälkeen.


      • Daniele113

        rahastoja (mutual funds) pankkeista vaatii liikaa kulut.
        mikä hyvä indeksin rahasto tai life-time rahasto suomessa on olemassa?


      • tepulinen

        Pienikuluinen rahasto vaihtoehto on ainakin Seligson, siellä on indeksirahasto vaihtoehtoja myös.


    • usamasa

      Hei Daniele,

      Muutin itsekin takaisin Suomeen reilu vuosi sitten USA:sta. Pidan omat elakesijoitukseni USA:ssa ja suosittelen sita sinullekin. Nyt olen lahdossa takaisin, koska en kertakaikkiaan loyda tasta maasta toita. Toivottavasti sinulla on asiat paremmin, itse tiedan, etta en vain tanne kuulu. Muuten Suomi on ihan hyva paikka asua. No hard feelings, but no can do :(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      171
      1573
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      256
      1096
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      762
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      711
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      211
      693
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      665
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      576
    8. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      40
      557
    9. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      49
      553
    10. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      68
      540
    11. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      63
      513
    12. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      32
      501
    13. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      58
      496
    14. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      479
    15. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      466
    16. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      460
    17. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      443
    18. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      69
      441
    19. 24
      434
    20. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      22
      415
    Aihe