taatusti hukkaan oppositioon menevä takiaispuolue ei mitään mahdollisuuksia päästä hallitukseen yksi näyttö riitti että tästä paskapuolueesta ei ole hallitustukseen enää koskaan ja se on ihan oikein näille änkyröille .
Vasemmistolle annettu ääni menee
rrrtttt
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Viidet perättäiset hävityt vaalit todistavat tämän tosiasian missä mennnään kuihtuu veljespuolueen lailla pienpulueeksi kuten SKP .
Silti vasureilla on ollut paljon enemmän valtaa, ministerinpaikkoja, yhteistyökykyä yms. kuin ns. vaalivoittaja-selkänotko-oppositiopako-pelkuripuolueella persuilla.
Vasurien hallituspaikka punamultahallituksessa onkin taas miltei varma.
Yhteistyökyvyttömän uusnatsipuolueen kanssa ei yksikään oikea puolue halua hallitukseen. Revi siitä ja voit alkaa jo sitä itkemään...
Demareiden ansiosta saatiin kaksi kyvytöntä ministeriä joista ei ollut kuin paskaa vääntämään ja onneksi heistä päästiin ja katsokaa kun vaalit on ohitse tähän puolueeseen ei kosketa sormellakaan koska paska haisee pahalta hheheh
Paskaa käytettiin ennen mm.parfyymien valmistukseen. Eli saadakseen hyvän hallituksen pitää olla joukossa vasemmistoa 2-3 ministeriä. Siitä suomi tykkää..
Se ei ole mikään "paskapuolue" se vasemmistoliitto, mutta sinun anonyymin vihastasi niitä ihmisryhmiä kohtaan joita se puolue ja kaikki sitä äänestävät koettavat ajaa, kertoo tuo kommentti hyvin paljon... Jos minä olisin samanlainen rasisti, tulisin palstalle ja mainostaisin että v*ttu mua ottaa kaaliin kustantaa työttömien lapsiperheellisten luxus-elämä, missä niiden työttömienkin lapsiperheellisten suurten yhteiskunnan tukien määrissä kakaroidensa harrastusmahdollisuuksienkin puutteista valitetaan nettiä myöten, että eivät voi harrastaa jäkistä tai voi vanhemmat ostaa salikorttia itselleen rentoutuakseen, kun todellisten köyhien - VERONMAKSAJIEN- rehtien pienesti elävien kantasuomalaisten elämä on sitä, että jokaisen kuukauden päästä huoahtaa helpotuksesta, että taas sai laskut maksettua ja ei koskaan pysty harrastamaan yhtään mitään, jos on lapseton. Voin ihan rehdisti sanoa, että jokainen työtön maahanmuuttajanainenkin joka on synnyttänyt suomessa vaikka kolme kersaa, on saanut yhteiskunnaltani minun isänmaaltani suuremmat yhteiskunnan tuet, kuin itse minä eliniässäni alle neljäkymmentä minä lapseton korkeaasti koulutettu nainen omalta maaltani koskaan. En pidä erityisen suurena tukemisena yhteiskunnaltani lähes neljänkymmenen vuoden ajanjaksolla opintotukea yhteen korkeakoulututkintoon ja alle vuoden työttömyysturvaa, tai saatika sitä, että tulottomana ainoa yhteiskunnalta saamani tukeni lapsettomana oli vuoskausia yhteiskunnan yleinen asumislisä itsenäisesti asuvalle ilman mitään muuta yhteiskunnan tukimuotoa yhdelle itsenäisesti asuvalle aikuiselle, kun laissa ei voinut olla sekä opiskelija että saada yhteiskunnan tukia opintotuen loppumisen jälkeen. Lapsiperheellisenä olisin vetänyt lähes tonnin tukia kuukaudessa, vuosia ja taas vuosia - en ole kateellinen, mutta tasan ei mene oikeudenmukaisuus tässä maassa Suomi. Ja mamutkin vielä melkosen aggressiivisina, että muka kantaväestö on jotenkin paremmmin tukia isänmaastaan saaneet, ei pidä paikkaansa se.
Pidin tästä isänmaastani Suomi enemmän ennen teidän soinilaisten takiaishölinöitä ja tarpeetonta internetissä levittämää vihaa.
Tota paskapuhetta ei jaksanut loppun lukea täyttä paskaa elä tätä päivää ja ymmärrä missä mennään .
Elämme persu idioottien avohoitomaailmassa..
Vasemmistolla, vihreillä, demareilla sekä osalla keskustaa on yhteisiä näkemyksiä hyvinvointivaltion säilyttämisen suhteen. Kokoomus ja muu oikeisto mukaan lukien perussuomalaiset ovat sen sijaan ajamassa alas suomalaisen yhteiskunnan hyväksi havaittuja perusteita. Kokoomus ja muu oikeisto oppositioon ja aluksi mainitut 4 puoluetta hallitusvastuuseen = tavallisen kansan etu.
Tuloerojen kaventamiseksi ja paremman veropolitiikan luomiseksi Vasemmisto ehdottaa:
.
Kaikkia tuloja on verotettava samassa progressiivisessa verotaulukossa.
Pienituloisten verotusta on kevennettävä nostamalla tuloveron alaraja 10 000 euroon vuodessa.
Suurituloisten verotusta on nostettava etenkin isoista pääomatuloista osinkojen verohelpotukset poistamalla.
Pienyrittäjiä on tuettava nostamalla arvonlisäveron tilittämisen alaraja 25 000 euroon.
Ruoan arvonlisäveroa on laskettava. Alv nostaa myös työvoimavaltaisten palvelualojen hinnoittelua ja työnhintaa, eikä niiden verotusta pidä kiristää.
Varallisuusvero on palautettava.
Ylisuurten eläkkeiden ns. solidaarisuusveroa on korotettava, kunnes saadaan voimaan yhtenäinen progressiivinen verotaulukko.
Perintöveroa ei saa korvata luovutusvoittoverolla ja siten huonontaa tavallisten asuntojen perijöiden asemaa. Ei ole myöskään yritysten ja työntekijöiden etu, että perijöitä ohjataan omistamaan yritys, vaikka osaamista ja halua yrittämiseen ei olisi.
Säädetään 30 % lähdevero hallintarekisteröityjen osakkeiden osingoille. Ulkomainen omistaja voi vaatia jälkikäteen veronpalautusta kotimaansa verotason tai verosopimuksen ylittävältä osalta.
Nykyinen tilaajavastuu laajennetaan koko alihankintaketjun kattavaksi ketjuvastuuksi verotuksesta.
Ydinvoimaloiden omistajien ansaitsemattomat päästökauppavoitot on verotettava windfall-verolla.
Hintoja nostavia välillisiä veroja ja maksuja ei pidä nostaa kuin poikkeustapauksissa esimerkiksi paremman ympäristöohjauksen vuoksi. Silloin ne on aina kompensoitava pienituloisille.
Otetaan käyttöön tyyppihyväksytyt kassat, joista verotarkastus voi tarkastaa myynnin ja kirjanpidon vastaavuuden. Tämä on olennainen osa harmaan talouden torjuntaa.
.
Lue, ihastu ja äänestä OIKEAN työväenpuolueen ehdokasta:
http://www.vasemmisto.fi/ajankohtaista/vasemmistoliiton-eduskuntavaaliohjelma-2015/
.