Käykääpä katsomassa "pomojanne" Suomi24 poliisi-palstalla otsikolla:"Suomen cupola".
Arvon helluntailaiset.
12
302
Vastaukset
- MitäsOlenSanonut
Tuo on itselleni uutinen. En ole tiennyt näitä tosiasioita.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13454091
Mutta olen jo kauan ymmärtänyt, että helluntailaisuuden opit ovat vapaamuurareiden oppeja. Ei tarvitse kuin tietää mitä helluntailaiset opettavat ja mitä vapaamuurarit opettavat.
Samaten AA-yhteisö opettaa samaa oppirakennetta, mukautettuna "hengelliseksi toipumisohjelmaksi alkoholisteille". AA opit ovat vapaamuurareista lähtöisiä.
En ole itse törmännyt muualla tähän oppirakennelmaan. Nämä hyveellisyysopit ovat kuitenkin lähempänä katolilaisuutta kuin esim. luterilaisuutta.
Vapaamuurarit on hyvin vanha salajärjestö. Jos aihe kiinnostaa, etsi tietoa esim. Temppeliritareista. Gnostilaisuudesta. Teosofiasta. Samaten anabaptisteista. Muidenkin kuin anabaptistien itsensä kertomana. Huomaat oppirakennelmien yhtäläisyydet, kuitenkin eritavoin mukautettuina. Helluntailaisuudessa vapaamuurarius on mukautettu karismaattiseksi kristillisyydeksi.
Helluntalaisuuden eräs perustajista oli vapaamuurari, Ku Klux Klanin jäsen, pedofiili Charles Parham. Etsikää faktat netistä.
En kuulkaa yhtään hämmästy tuosta nimiluettelosta. Tuo on kuin piste iin päälle.
"Mitäs minä olen sanonut?"- mautonta
Aprillipäivä on vasta huomenna.
mautonta kirjoitti:
Aprillipäivä on vasta huomenna.
Puolustan mitäsolensanonut-nikkiä. Te uskovat osaatte olla tosi häijyjä. Mauton oli oma juttus.
- TV2klo19.30
Tänään TV2 klo 19:30 Kioski-ohjelmassa kesksutelemasa kristilisistä arvoista Juha Ahvio, Tapio Luoma ja Teemu Laajasalo.
Rukoillaan Juhan puolesta, että saa suunvuoroa.....Piikki perään, vittuilua.. sehän se on uskovien tapa. Yhtään viestiä ei voi kirjoittaa ellei se sisällä vittuilua toiselle ihmiselle.
Kiusa se on pienikin kiusa se on uskovaisen motto.- mikätäälläkiinnostaa
auroraboreallis kirjoitti:
Piikki perään, vittuilua.. sehän se on uskovien tapa. Yhtään viestiä ei voi kirjoittaa ellei se sisällä vittuilua toiselle ihmiselle.
Kiusa se on pienikin kiusa se on uskovaisen motto.Pitäskö sun ottaa vieläpari miestä että pysyisit pois täältä, mitä arvelet!
mikätäälläkiinnostaa kirjoitti:
Pitäskö sun ottaa vieläpari miestä että pysyisit pois täältä, mitä arvelet!
Ja vittuilu jatkuu... ja jatkuu..ja jatkuu...onko sulla paha olla?
- oletteluusereita
mikätäälläkiinnostaa kirjoitti:
Pitäskö sun ottaa vieläpari miestä että pysyisit pois täältä, mitä arvelet!
Ei kukaan muu kuin itse homo voi edes tällaista tulla ajatelleeksi. Että piikittelevä ilmaus loppukaneettina, joku voi sen kääntää homosteluksi. Vain homolta tuo voi onnistua. Eikös teillä uskovaisilla ole homoilut kielletty "ylhäältäpäin johdettuna"? Näytätte harjoittavan kuitenkin irstailua kirkkojenne "takahuoneissa" pikkupoikia ym. Mitä on tullutkaan ilmi.
Olette kykenemättömiä itsenäiseen ajatteluun ja päätöksentekoon. Teidän pitää aina olla "laumoissa", ja jättää päätöstenteko "korkeamman vastuulle". Itse luistelette omasta vastuustanne aina verukkeilla.
- S-A
Kuka tahansa voi kirjoittaa netissä nimettömänä mitä tahansa paskaa. Kun on sisin täynnä paskaa, niin onko ihme, jos suu suoltaa sitä?
- ÄläLuotaHelluHuijareihin
Kaiken voi itse tarkistaa.
Kaiken, mitä nicki MitäsOlenSanonut on kirjoittanut, on helppo tarkistaa, mm. netistä.
Laittaa vain hakusanat.
Itse uskontohuijari syyttää totuudenpuhujia valheista.
Kaikki ed. kirjoittajan esittämät tosiasiat ovat hakusanoilla tarkistettavissa, niin suomeksi, kuin englanniksikin.- wrh
Vai pistelisitkö sinä tähän niitä linkkejä, kun tiedät mitä etsitään ja millä sanoilla tarkalleen haetaan?
- rah
Aaro.Onko jälleen lääkkeesi loppuneet kun olet tuollaisten harhojen vallassa.Eipä silti näkyy olevan muitakin kaltaisisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1234619Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu293357- 203265
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt472969Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka502876Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222809Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod182580Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132305MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142125- 92079