Puolue, joka hajotti Suomen

sinuaviedään

Eläkeläinen, mieti kehen luotat:

Kyllä meitä eläkeläisiä ottaa päähän tämä Kokoomus. Eläkeläiset, jos ketkä, ovat tämän maan hyvinvoinnin luoneet ahkeralla työllään. Nyt yksi puolue (kok.) vetää vessasta alas kaikki heidän isänmaalleen tekemänsä uhraukset. Pahempaa hyvinvointivaltion purkajaa kuin Kokoomus ei muistu mieleen.

Kokoomuslainen on henkilö, joka koittaa päästä suoraan rahalähteelle tekemättä siinä välissä yhtään työtä - maksamatta veroja - osallistumatta yhteiskunnan yhteisen hyvän luomiseen - hajottamalla yhteisöllisyyden - tehden kaiken vain oman, egoistisen - minulle - minulle - kaikki - heti - pyyteiden saattelemana

5

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mietikerrankin

      Eläkeläinen,

      Ajattele vähän, mitä tämä hyvinvointivaltiota purkava puolue - Kansallinen Kokoomus - tekee pienen ihmisen pään menoksi.

      Raha pyörii suurimmilta osin finanssitalouden ympärillä. Rahaa on markkinoilla aivan liiaksi. Näillä pääomilla pyritään hekemaan vain pikavoittoja eli rahaa tehdään rahalla. Reaalitalouden puolella kaupasta maksetaan ALV 24%. Finannsitaloudessa ei makseta mitään. Kauppa on kauppaa myytäköön sitten vaikka rahaa tai osakkeita. Miksei sillä puolella makseta arvonlisöveroa? Miksei? Jos jouduttaisiin maksaamaan, niin pääomat siirtyisivät reaalitalouden eli työllistävän talouden puolelle eikä keinottelu enää kannattaisi.

      Kokoomus puhuu kannustinloukuista, koska ne koskevat tavallista työntekijää ja niitä pyritään purkaamaan tämän muutenkin vaikeuksissa olevan yksilon tappioksi. Ikäänkuin nämä olisivat syy Suomen huonoon talouteen. Miksi te ette puutu näihin todella suuriin kannustinloukkuihin eli siihen mihin pääomia suunnataan - reaali-investointeihin vai verottomaan keinotteluun? No, ei ole vaikea arvata, kun kysymys on Kokoomuksesta. Te välitätte vain rahasta, vaikka puhutte työllisyydestä mediassa äänestäjien hämäämiseksi. Te näpertelette työntekijöiden pikku loukkujen parissa mielellään kiinnittääksenne huomion pois todella suurista rakenteellisista uudistuksista. Uudistuksista, joita ilman talous ei Suomessa eikä missään lähde liikkelle.

      Kokoomus ei halua tehdä niitä uudistuksia, joilla talous oikeasti lähtisi nousuun. Estääkseen talouseliitin mahdollisuuden menettää voittojaan tekemättä työtä se keskittyy pieneen ihmiseen, jonka hartioille se sälyttää vastuun Suomen huonosta taloustilanteesta. Kokoomuksen mielestä entinen meno voi jatkua, kun talouseliitti ei menetä mitään.

      • eipahalle

        Sinä kirjoitit oikein paatoksella kohdennettuja syytöksiä yhdestä puolueesta. Oletko koskaan ajatellut että pitää olla 101 kansanedustajaa päätöksen takana että päätös saadaan voimaan. Yhteistoiminta yli puoluerajojen on se joka aikaan saa päätöksiä. Muistit muuten väärin sen kuka leikkasi indeksit ja kenellä oli mahdollisuus moneen kertaan korjata indeksit alkuperäiselle tasolle.
        Politiikasta puheenollen tuli mieleeni sellainen kysymys kuinka suuri osuus talouskurimuksesta on poliitikkojen aikaan saannosta myös kunnanvaltuutetut voidaan sijoittaa samaan kategoriaan niin hyvässä kuin pahassa. Onko niin että päättäjillä on aina omalta osaltaan vastuu kannettava. Siitä nyt ei enempää mutta voinemme ajatella siten että vastuunkantajan tulisi olla jota äänestämme keskitasoa ymmärtävämpi eri asioiden vaikutukset päättämiseen ettei päätökset pelkästään jää viranomaisten varaan.
        Voiko olla niin että politiikot ampuu usein päätöksen teossa yli varojen kun ne äänestäjät odottaa tekoja että äänestäjät edes säilyisi tai lisääntyisi. Ei siis pitäisi puhua suulla suuremmalla ettei "hukka peri". On siis hyvä ymmärtää että äänestäjä on älykäs ja kansalaisen käsi on karttuisa.
        Olet oikeassa siinä mitä puhuit pörsseistä ja tarpeellisuudesta siinä laajuudessaan kuin ne nykyisin toimivat. Tarkoitan että on rajattava siis supistettava pörssi toimintaa järjelliselle tasolle että se toiminta olisi paremmin hallittavissa.


    • Aisankannattajat

      Kokoomus on RKP:n aisankannattaja ja puolueessa on eniten soluttautuneita Rkp:stä ja näin tuo puolue on täysin eliitin vallassa. Uusi hallitus koostuu RKP:n johdolla ja ainoastaan keskusta on uusi tulokas hallitukseen koska sekin on jo RKP:n aisankannattajana.

      • näinon1

        Olet jyvällä asioista.


      • SitäVoiJoOdottaa
        näinon1 kirjoitti:

        Olet jyvällä asioista.

        http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015041019494231_uu.shtml

        Jotain saattaa vielä tapahtua kun vaalit on käyty ja takinkääntäjät eivät nousekkaan kärkipaikoille? Kansa alkaa tajuta jo missä mennään ja eliitille tulee karvasta nieltävää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      105
      1888
    2. 238
      1661
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      60
      1066
    4. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1020
    5. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      62
      970
    6. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      61
      910
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      37
      827
    8. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      63
      818
    9. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      6
      811
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      49
      805
    Aihe