Oikein elistisen lakon.
Antti Rinteen, Eero Heinäluoman ja tietysti SAK:n ex- pääjohtaja Lauri Ihalaisen avittamana saamme lakoille kunnon tukilakot. Se on meille parasta vaalimainosta.
Antti Rinteen, Eero Heinäluoman ja tietysti SAK:n ex- pääjohtaja Lauri Ihalaisen avittamana saamme lakoille kunnon tukilakot. Se on meille parasta vaalimainosta.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ihalainen ansiot yli 250 000 €
Sanoi että tuen lakkoa.
Jos Suomen pääministerinä olisi Margaret Thatcher, olisi nyt oiva tilaisuus murtaa ay-liikkeen ylivalta. Kun vauvanruoka ja kalja loppuu kaupasta alkaa kansa vaatia lakkojohtajat tilille.
Rinne sanoi, että SDP:n lääke lamaan on viennin lisääminen (äsken vielä uutisissa). Mitenkähän lakkoilu edistää vientiä.
Taitaa tulla taas demujen edellisissä vaaleissa lupaamaa jakovaraa vietäväksi Kreikkaan etelän pankeille ja oligarkeille?
Ei tule lakkoa. Täytyyhän SAK,n jäsenien päästä pääsiäisen aikana Tallinnan lautoille ryyppäämään ja huoroomaan.
Harmittaa vain, jos ei saa laadukkaita ulkolaisia elintarvikkeita pöytään, vaan joutuu tyytymään kepumöllien ala-arvoiseen moskaan.
joulu pilalla kun ripuloi tanskalaista kinkkua...
Pakasteet notkuu omanmaan villieläintäkin.
-hirveä
-poroa
-villisikaa
Sitten kesympääkin löytyy
-sikaa
-nautaa
-lammasta
Kalaa saa järvestä ja merestä vaikka kuin
-lohi säilyy pakkasessa viikkoja
-silakka ja nämä ei onnistu pakastaminen, ne voi paistaa ja sitten säilöä
Vihannes puolelta vaikka kuin
-omamaan perunaa, porkkanaa, hernettä, punajuurta..ym.
.
Jos ei noista laatua löydy, johan on mallillaan.
-eikä siinä nyt edes kaikki ole mitä nytkin pääsiäisenä meillä popsitaan
-mämmiä, sekin omanmaan rukiista
-on kauraryyniä, ohraryyniä..jne
-
Jos ei noilla pärjää, täytyy olla jo umpikiero demari lakkoineen
Jouluun on vielä aikaa ja laadukkaisiin tanskankinkkuihin sekä kauniisiin saksalaisiin joulukuusiin. Mämmiä en syö koskaan, koska se on myrkkyä aineenvaihdunnalle ja sisäelimille ylipäätään. Lidllistä onneksi löytyy mahtavasti aitoeurooppalaisia elintarvikkeita mm. maukkaita lihapitoisia makkaroita ja erinomaisia juustoja. Siis ei jauhoille ja kumijuustoille.
Sanovat lääkärit rukiin olevan hyväksi.
Millaistahan mämmiä sulle syötetty?
Ettei vain joku tehnyt pilaa ja syötti sitä itteään?
Sanoi sen mämmiä olevan.
Jos homo olet, saattaa aisaankin ottaa paskan syönti.
Pieruhan on homojen lentosuukko.
Taisitkin aiemmin sanoa, että mämmiä syödessä alkoi seisomaan.
Kahdeksan kuukautta Katajanokalla ja kun pitäis alkaa töihin niin eipä kiinnosta.
KAtajanokalla 8 kuukautta, kesälomat, lakot.
Siinä henkilöstön vuosi.