Koirasta ihoallergiaa?

Minä

Voiko eläinallergiat aiheuttaa iholla pieniä näppylöitä mitkä kutisee ihan älyttömästi?
Meillä on koira ollut 2,5v ja aikasemmin on ollut perheessä kissa ja ulkokoiriamutta siitä on aikaa 6v kun muutin kotoota pois. Näppylät vähenee kun syö muutaman päivän alzyr nimistä allergialääkettä...mutta ei häviä kokonaan. Terkkarilla on käyty..ei tiennyt mitään joten 2viikon päästä on lääkäri ja jos pääsis sitten testeihin. Mistään pesuaineesta se ei johdu koska olen käyttänyt samoja kauan aikaa, näppylöitä on käsissä enimmäkseen ranteen alueella ja jos ei ote lääkettä niin naamaankin ilmestyy näppyjä. Kutittaa aina niin paljon että pitää raapii verille..

5

1220

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .....

      Itselleni tulee suuria punaisia täpliä pitkin ihoa. Joten kaipa niitä voi tulla pieniäkin näppylöitä.

    • Nessu

      Minä sain nokkosrokon näköistä ihottumaa kun olin
      paikassa jossa oli boxereita. Luulen, että kun
      yksi niistä pääsi nuolemaan minua niin se tuli siitä. Ihottuma lähti pois kyllä päivässä, mutta kyllä se paljon kutisi.

    • ihottumaa

      Eläinallergiat voivat todellakin aiheuttaa ihottumaa. Minulla nenän ja silmien vuodon, iholle tulee myös näppylää.Vuosien aikana lääkkeitten määrää on ollut kyläillessä pakko nostaa.

      Pahinta on jos eläin pääsee nuolaisemaan. Muutoinkin eläinpaikoissa on eläinten pölyä niin paljon, että ihottumilta ei voi välttyä.Ihottumien väheneminen kestää minulla kauan. Ehkä siksi, että eläinpölyä nyt on joka paikassa paikkareista lähtien.

    • Veera

      Minulle tulee kutisevia näppylöitä iholle kohtiin joista koira nuolaisee.

      • Taku

        Jos koira pääsee nuolaisemaan niin iho kannattaa heti huuhdella vedellä. Saattaa siitä silti tulla ihottumaa mutta pitäis ainakin helpottaa vähän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      98
      3084
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      48
      2506
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      50
      1321
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      37
      1047
    5. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      298
      1012
    6. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      901
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      11
      851
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      720
    9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      51
      685
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      37
      659
    Aihe