Tehtävä: Tutkitaan, miten edellisen esimerkin Al2O3 = alumiinioksidi on muodostunut?
Alumiini on kolmannen pääryhmän alkuaine ja sillä on uloimmalla kuorella kolme elektronia, jotka alumiini luovuttaisi mielellään pois päästäkseen neonin elektroniverhon rakenteeseen.
Al > Al 3 3 e-.
Happi on kuudennen pääryhmän alkuaine ja sillä on kuusi elektronia uloimmalla kuorellaan. Happi haluaisi mielellään kaksi elektronia lisää päästäkseen neonin elektroniverhon rakenteeseen.
O 2e > O2- ioni on nimeltään oksidi-ioni.
Alumiinin hapettuessa tapahtuu seuraavanlainen reaktio
2 Al 3 3 O2 > Al2O3 alumiinioksidi.
Mistä tulee 3 Al jälkeen sekä e- ? (Al > Al 3 3 e-.)
Entä O:n jälkeen 2 ? (O 2e > O2)
ja vielä viimeinen, mistä nyt tulee 2 Al eteen ja 3 perään sekä 3 O:n eteen? (2 Al 3 3 O2 )
Ionisidos?
2
778
Vastaukset
- sgasfgsdg
Noh, vähän sekavasti kirjoiteltu, mutta yritän vastata.
Eli tosiaan, kaksi alumiinia luovuttaa tuon 3 elektronia molemmat, kun taas kolme happea vastaanottaa ne.Jos happea olisi vain 2, jäisi 2 elektronia käyttämättä. Huomaatko nyt syyn tuohon määrään?
Al3 meinaa siis sitä, että alumiiniatomi on luovuttanut kolme kappaletta elektroneja. Koska Al varaus on aluksi 0 ja se luovuttaa 3 kappaletta negatiivisesti varautuneita elektroneja, tulee alumiinin varaukseksi 3. Eli sen vuoksi Al3 .
Hapen kohdalla taas happi vastaanottaa elektroneja, joten kokonaisvaraus on nyt negatiivinen. Onko tuossa useampi, kuin yksi tapa päästä lopputulokseen, jonka varaus on nolla ja elektroneja ei ole paennut? Tuli vain mieleen, en ole kemisti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad671232- 42901
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että336701- 51661
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116646- 51638
- 101625
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 76592
- 56574