"Hitas"-asunnot (470 000 e) ei käy kaupaksi

Haans

Helsingin "hinta"- ja laatusäädellyt asunnot eivät mene kaupaksi.

Muistan tässä vuosi pari sitten joku parkaisi oikeisto-ylellä, että Hitas kämpät viedään jopa käsistä ja vielä jonotetaankin.
No, se oli sellainen myyjän parkaisu ts eräänlainen valkoinen valhe. Näin yritettiin sopulia kiihottaa hitas-kaupoille, kun sekin oli seis.
Se oli ja ON seis. Syy selvisi otsikosta.

Hitaskämppiin oli viimeksi jonoa joskus1988, kun kokoomuslainen asuntokeinottelu oli tuolloin voimissaan. Silloin Hitaskämpistä maksettiin YLIMÄÄRÄISTÄ nk tiskin alta.
Mutta ei sen koomin.
Nyt on tilanne se, että keinottelijat ovat vedättäneet hintapyynninkin täysin sairaaksi samalla kun matti ja maijja on kynitty tyhjiin ja dumpattu työttömyyskortistoihin.

Huono tilanne, kerta kaikkiaan, valehtelevalle myyjällekin.
Lopputilejä luvassa varmasti.

7

341

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lisäverroopukkaa

      Hitas-järjestelmä on käytännössä romahtanut ja jäljellä oleva hitas-byrokratia keskittyykin vain PIILO-verojen perintään TONTTI-VUOKRIEN noston muodossa.

      Varokaa, sillä tämä on uusi VERO-ansa tässä porrrvareiden kusetuspelissä !

    • TheRat

      Toisin kuin hansusetä, minä olen tehnyt kauppaakin hitaskämpillä. Tai siis yhdellä. Ostin vuonna 2002 ja myin 2008. Ostojonosta en tiedä, kun pääsin ostamaan heti kun myyjä alkoi myyntiä miettimään. Myyntijonosta sen verran, että meni ennen kuin ehdin pistää ilmoitustaululle lappua. Samoihin aikoihin oli myynnissä 5h k -hitas taloyhtiöstä, josta naapuri antoi täysihintaisen tarjouksen. Ei kelvannut. Minäkin olisin tarjonnut, jos olisi ollut varaa... Ei silloin ollut, nyt olisi, mutta eipä näy myynnissä.

      On toki olemassa huonojakin hitaseja. Siis sellaisia, joissa laskennallinen hinta ylittää alueen käyvän hintatason.

      • hansusetä

        neliöhinta ostaessa ja myytäessä ?


      • 18-3

        Mitä väliä on jollain 2008 myynnillä tämän päivän verrokkina? Tilanne on täysin toinen.
        Tänä päivänä ei kauppa käy edes noilla kommariasunnoilla :D


      • hansusetä kirjoitti:

        neliöhinta ostaessa ja myytäessä ?

        Ai hemmetti... Hmm... Jos en ihan vääri muista, niin noin 1600 ja 2100.

        Jos nyt saisin kuulla, että samasta yhtiöstä on myynnissä ylimmän kerroksen 5h k s -asunto, niin ostaisin heti. Ja kyllä, täyteen hintaan. En tosin tiedä, mistä tarvittavat rahat repisin (vinkkinä: hinnat nousseet tuostakin), mutta kyllä se hyvä kauppa olisi. Alemista kerroksista en ostaisi, se laatusäännöstely kun näkyy mm. äänieristyksessä.


      • hansusetä
        TheRat kirjoitti:

        Ai hemmetti... Hmm... Jos en ihan vääri muista, niin noin 1600 ja 2100.

        Jos nyt saisin kuulla, että samasta yhtiöstä on myynnissä ylimmän kerroksen 5h k s -asunto, niin ostaisin heti. Ja kyllä, täyteen hintaan. En tosin tiedä, mistä tarvittavat rahat repisin (vinkkinä: hinnat nousseet tuostakin), mutta kyllä se hyvä kauppa olisi. Alemista kerroksista en ostaisi, se laatusäännöstely kun näkyy mm. äänieristyksessä.

        = asuntovälittäjän hulvakasta puhetta. Olkaa niiden kanssa varuillanne. Ne kusettivat teitä jo toistamiseen ja kolmas on vireillä


    • tosiasioita

      Se idea silloin joskus taisi olla että ne olivat ostaessa noin kaksi kolmasosaa- puolet halvempia kuin vapaa rahoitteiset ja että olivat hintasäädeltyjä jne. Nykyään kyllä aikansa eläneitä kun ovat hintasäädeltyjä, vastikkeet ovat hirveitä, joissa vielä voiton lisäksi maksellaan rakentamisesta, siis kämpästä viedään enemmän hintaa kuin riisto kapitalisti veisi. Ja kaupunkihan yríttää hakea parasta tuottoa omistamalleen maalle, kapunki ostellut ja säätelee omia maitaan muutenkin vaikka yksityis omistusta on isot läänit. Nuo ovat ostajalle täysi taloudellinen itsari, kuvittele että saat ensin maksaa saman kuin yksityis omisteisen mutta mutta.. vastikkeista päättää viranomainen, ne ovat jo nyt tapissa ja varmaan vain nousevat ja kun olet maksellut, et saa myydä kuin sillä hinnalla millä ostelit ja maksoit korjaukset yms. Vain täysi idiootti menee tuollaisen ostamaan. Sitten vielä se että noilla tosiaankin sekoitellaan, ja kun kaupunki on pää omistaja ja varmaan huoltaja ja isännöitsijä sekä vuokraaja ja asuttaja niin siellä harrastetaan varmasti sekoittamista eli mamu lähiö on kyseessä. Saat siis myydä maksimissaan sillä millä ostit, mutta se tuskin on se hinta mitä tullaan maksamaan lähellekään. En näe näille yksityis ostajan kannalta mitään muuta kuin arvon alennusta. Tuo on se viranomaisten märkä uni lol. Ja varmaan rakennettu hajoamaan eikä haittaa viranomais omistajia pätkääkään kun sukulaiset remppaavat ja niille ne rahat menee. Varmaan naapureiden häiriköinti pienimpiä haittoja, kun kaupunki on omistaja niin taitaa valkoiset olla vähemmistöä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      38
      1828
    2. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      79
      1331
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      84
      1281
    4. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      14
      1173
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      1075
    6. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      93
      980
    7. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      74
      979
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      147
      781
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      53
      751
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      86
      717
    11. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      56
      680
    12. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      13
      679
    13. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      658
    14. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      43
      655
    15. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      147
      651
    16. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      622
    17. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      28
      618
    18. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      51
      617
    19. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      95
      615
    20. 47
      587
    Aihe