Trustbuddy lasku perintään

Ihmepulju

Mulla on ollut 400 euron vippi Trustbuddyltä viime syyskuusta asti, olen maksanut pidennysmaksuja kiltisti joka kuukausi. Nyt ei ollut rahaa ja Trustbuddystä on soitettu kaksi kertaa, lähetetty kolme tekstaria ja sähköposti. Pidennyksen eräpäivä oli lauantai 21.3. Maanantaina ne jo soitti että lasku menee perintään ellen maksa viimeistään 30.3. Aika nopea toimintaa sanoisin.
No ajattelin että olisi parempi päästää lasku perintään että saisi sen joskus maksettua, eikä vain pidennettyä. Pääoma oli siis 400 ja korko kulut n 75 eur.Mitä muuta sinne voi tulla ? Ulosottokulut kai 24 eur ja 20 eur jos tekee maksusopparin. Onko kokemusta Trustbuddystä, juokseeko siellä monen sadan prosentin korot vielä, vai muuttuuko normaaliksi kun se laina siis sanotaan irti. Ja saako tosiaan noin nopeasti laittaa myöhästynyt maksu perintään.?

6

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • idiffjgfjugj

      Älä ota lainaa, jos et pysty maksamaan sitä takaisin.

    • Trustbuddylainen

      Ei tuota Trustbuddyn perintää tarvitse pelätä. VK Credit sen hoitaa ja itsellä meni sinne perintään 600 € vippi. Kuluja ei tullut paljoa ja maksusuunnitelma taidettiin tehdä kahdeksaan erään. Ja perintä ei ole ulosotto, joten mitään ulosotttokuluja tässä vaiheessa ei tule. Perintäkuluja toki jonkin verran. Kyse on kympeistä.

    • Aina kun miettii lainan ottoa olisi hyvä ajatella myös tilanne että mitäs jos ei pystykään maksamaan(alunperinkin vähävarainen tai yllättävä työttömyys). Ja netistä löytyy tietoa niin ei tarvi sekoittaa esim ulosottoa ja normaalia perintää keskenään... Olet ollut kohtalainen rahasampo TB:lle kun viime vuoden syyskuusta asti olet pidennysmaksuja yms maksellut. Kalliiksi tulee tuo 400e vippi. Pääperiaate kuintenkin se että koko laina pitää eräännyttää ja sitten vasta perintään. Vk Credit taitaa olla niitä kiltimpiä maksusuunnitelman suhteen. Jos tuon suunnitelman ryssii niin käräjäkulut nostaa velkaa entisestään. Aloittajalla varmasti muitakin velkoja joten kannattaa miettiä miten edetä jos vielä luotot kunnossa.
      Viivästyskorosta en tiedä(lukee lainasopimuksessasi) mutta perintään voi laittaa kun SOVITTU eräpäivä menee ohi, sait sentään armoanaikaa useamman päivän lisää.

      • Ihmepulju

        Nooh mulla on ollut useita lainoja Trustbuddylta,(varman yhteensä n 2000) jotka olen maksanut takaisin 14 vuorokauden sisällä eli ilman kuluja, ja laskin sitten että yhteiskulut mitä minä näin maksan kaikista noista lainoista ei sitten ole niin paha.

        Musta se tyyppi joka soitti sanoi että perintätoimisto olisi OK kredit, mutta voihan olla että kuulin väärin. Nyt on menossa ankea aika jolloin mksan pois erilaiset luotot perinnän kautta. Päätin ettei enää kannata vipata luottojen maksua varten. Olin nyt jo aika hyvässä mallissa yhdessa luotossa on kolme erää ja kahdessa neljä erää jäljellä No yksi lisää ei kai kaada .En lähde ulosottoon, mieluummin myyn kaiken mitä suinkin voi myydä ja elän avustussafkalla.


      • dfihktrji

        "mulla on ollut useita lainoja Trustbuddylta,(varman yhteensä n 2000) jotka olen maksanut takaisin 14 vuorokauden sisällä eli ilman kuluja, "

        Olen ajatellut, että TrustBuddy suuttuu, jos maksaa lainan takaisin 14 vuorokauden sisällä eikä anna enää uutta lainaa, mutta näköjään asian laita ei ole niin.


    • oudothuohotuspuhelut

      "21.3. Maanantaina ne jo soitti että lasku menee perintään ellen maksa viimeistään 30.3"
      Se on sisäistä perintää. Ei tuo aika riitä täyttämään lain puitteissa oikeaan perintään siirtymistä. Samaa käyttävät Vivukselta. En tiedä mitä toimivaltaa näillä on Suomessa. Kumpaakaan ei kannata maksaa ajallaan uudella lainalla. Älkää sekaantuko näihin jos ette ole varmoja miten maksaa pois viimeistään sisäisessä perinnässä. Niistä kun ei tiedetä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1149
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      881
    3. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      641
    4. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      319
      639
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      114
      614
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      608
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      595
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      590
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      554
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      72
      542
    Aihe