Jutta Urpilainen on takinkäännön mestari. Ennen edellisiä eduskuntavaaleja hän lupasi, että ALV:tä ei nosteta, jos hän pääsee hallitukseen. Mitä Jutta teki Kokoomuksen apupuolueena ? Nosti heti ALV:tä yhdellä prosentilla. Lisäksi hän oli hyväksymässä Jyrki Kataisen kanssa Kreikan tukipaketteja, vaikka ne rahoitettiin valtion velalla. Toivottavasti äänestäjät muistavat nämä asiat tulevissa eduskuntavaaleissa, kuinka keitä kusetettiin.
Jutta Urpilainen takinkäännön mestari
Totuusjulkiennenvaaleja
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hallitustyö on kompromissien tekemistä ja vallankin tämä Jyrki Kataisen hallitus, jossa alunpitäen on viisi puoluetta. Oliskos se parempi jos SDP olisi ottanut hatkat hallituksesta tämän ALV:n takia? Tämä Jyrki Kataisen hallitus lupasi tehdä kaikki suuret uudistukset, mutta ne kyllä jäivät tekemättä ja hallituksen saamattomuudesta nyt Suomi kärsii. Kokoomus oli pahin asioiden jarruttaja ja myös tämän ALV:n takapiru. Eiköhän se tämä SOTE ja kuntauudistus olisi ollut toteuttaa ja tärkeyslistalla yksi? ALV:n korotus oli porvareiden vaatimus ja tästä vaatimuksesta ei annettu tuumaakaan periksi. Nyt sitä raakutaan täällä, että Jutta Urpilainen se oli tämän ALV:n takana. Kokoomushan ajaa Suomeen tasaveroa, kuin käärmettä putkeen ja eikait tästä lienen kenelläkään epäselvyytä,
SDP ei istu sellaisessa hallituksessa joka korottaa alvia tai/ja eläkeikää. Jutalla on taas jakovaraa ja täydet vakuudet, Antti lisää vientiä ja SAK hoitaa satamat.
Nyt täällä raakutaan, että valtionvarainministeri vastaa verotuksesta. Kyllä se alvin korotus oli Jutan päätös. Miksi demuilla oli niin hirmuinen ministerikiima, ett piti olla hallituksees tekemässä kaikki asiat niinkuin Jyrki halusi?