Antakaa säätövinkkiä, hemmetin hölmöt.

we4tvw4r

Mulla on Olympus joku mikrofours kamera, mutta en tiedä miten kameraa säädetään, aukkoa, valotusta ja muuta. Kuvat ei meinaa onnistua, tulee tärähtäneitä, tummia ja liian valottuneita kuvia, ei niitä jaksa katella. Nyt äkkiä selkeet säädöt tänne tai rupee meikäläinen luuvitosta heiluttamaan täälä.
Jos ette osaa säätää, niin antakaa olla ja unohtakaa koko asia.

5

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luuvitosta

      ”en tiedä miten kameraa säädetään …
      Toivottavasti osaat lukea kameran käyttöohjetta
      aukkoa …
      Säädetään sen mukaan kuinka suuren syväterävyyden haluat kuvaan (pieni aukko=suuri syväteerävyys)
      valotusta
      Säädetään ensisijassa suljinaikaa muuttamalla
      ja muuta …
      Jos valotusaika menee niin pitkäksi, attä kuva ”tärähtää” niin sitten pitää tukea kameraa (esim jalusta) tai/ja suurentaa herkkyyttä (ISO)
      Jos käytät automaattivalostusta niin et koskaan opi säätämään sitä. Hanki ns. harmaakortti ja säädä valotus sen mukaan niin opit ymmärtämään valotusta.
      Kuvat ei meinaa onnistua …
      Noin käy meille kaikille, se kuuluu asiaan
      tulee tärähtäneitä …
      Siihen on keksi eri syytä. Kamera ja/tai kohde liikkuu valotuksen aikana
      tummia …
      Valotuusaika tai/ja herkkyys on liian pieni
      ja liian valottuneita …
      Valotusaika tai/ja herkkyys on liian suuri
      ei niitä jaksa katella
      Ihan kivaa
      äkkiä selkeet säädöt tänne tai rupee meikäläinen luuvitosta heiluttamaan täälä.”
      Jos et halua oppia valotuksen säätöä niin silloin auttaa vain haarukointi (kts. käyttöohje). Varo ettet osu silmiisi kun heilutat luuvitosta, sa haittaa valotusta.

    • Mene

      Hoitoon ! Osta Canon Ixus ja kuvaa 2 G kortti täyteen, sekä työnnät sen jälkeen Ixuksesi hanuriisi.

    • Älä melskaa vaan HARJOITTELE!!

      Ota kuvia eri arvoilla, vaihtele tarkennus metodeja, kokeile automaatilla, käsiarvoilla ja salamalla. Koekuvista näet mikä oli se tapa jolla onnistut parhaiten. Lue ohjeet jos et osaa käyttää!!

      Kaikilla nykyajan digeillä saa hyviä kuvia joten vika lienee kuvaajassa eikä luuvitonen auta tässä vaan into ja kärsivällisyys.

      Kokeile eri aukkojen vaikutusta, kokeile eri ajoilla, katso mitä ISO:n eri arvot jostain ISO100 alkaen maksimiin vaikuttaa jne.

      Kun sitten jälkeenpäin muistelet niin lienet oppinut tai olet toivoton tahvo! Älä käytä luuvitosta vaan iske päätäsi seinään!

    • VaihdaKameraa

      Helpoimmalla pääset kun ostat oikean kameran.

    • neulanreikää

      Eiköhän sinulle olisi sopivin ja halvin neulanreikäkamera. Voisit raivossasi murskata sellaisen vaikka päivittäin eikä tuntuisi missään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe