Yritin äsken saada viestiäni eteenpäin, mutta kun se ei näy luettelossa, uusin tekstini.
Minulla on autohallipaikka, jonka omistan oston kautta ja jota käytän ja olen käyttänyt koko verovuoden 2014 ja sitä edelliset vuodet yksinomaan oman (perheeni) auton säilyttämiseen). Ikinä tuo autohallipaikka ei ole ollut vuokrattuna kenellekään ulkopuoliselle.
Nyt verottaja vaatii minua ilmoittamaan vuokralaisen nimen, saadun vuokran yms. tiedot.
Yritin päästä eroon tästä väärästä vuokratuotosta painamalla "Poista"-näppäintä, mutta se ei onnistunut.
Kaverini neuvoi minua kirjoittamaan vuokralaiseksi Aku Ankan, saaduksi vuosivuokraksi 0,01 euroa ja yhtiövastikkeeksi myös 0,01 euroa. Laskennallisesti tämä tulos olisi tietenkin oikea, mutta pelkään verottajan vihaa.
Jos en näin tee, en pääse täyttämään veroilmoitustani sähköisessä muodossa eteenpäin, vaan joudun antamaan kaikki tiedot paperilla.
Mikä neuvoksi? Voiko Aku Ankka -neuvoa käyttää ?
Vuokratulot omasta autohallipaikasta????
2
<50
Vastaukset
- outo-kaava
Parasta on lähettää emaili tai soittaa suoraan verovirastoon ja kertoa todellinen tilanne. Osanevat ehkä neuvoa miten myös sähköisessä kaavakkeessa saisi asian oikaistua.
Voisiko vuokralaisen paikalle laittaa oman nimen ja tuotoksi nolla euroa (tai 0,00-jotakin) ja sitten kaavakkeen lisätiedoissa (jos selaiselle on tilaa) selventää todellinen tilanne?
Erilaiset sähköiset kaavakkeet ovat toisinaan erityisen kiusallisia koska ovat toteutettu niin jäykällä kaavalla, ettei voi edetä oikeita tietoja valitsemalla / antamalla, koska sellaisille ei edes ole vaihtoehtoa.
Ps. S24:ssä kannataa odottaa hetki rauhassa, sillä viestit eivät päivity heti palstalle vaikka ovatkin jo "matkalla". Voi mennä joskus jopa jokunen minuutti. Hei nimimerkki space !
Vuokratulot eivät näy esitäytetyllä veroilmoituksella, vaan ne tulee ilmoittaa aina
veroilmoituksella. Esitäytettyjä tietoja vuokratuloista ei pitäisi olla. Pyydän Sinua soittamaan palkan- ja eläkkeensaajien palvelunumeroomme 020 697 002, niin voimme selvittää mistä on kyse.
Ystävällisin terveisin Katja Verotiimistä
5000 merkkiä jäljellä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1043558
- 623207
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4342704- 822507
- 852458
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j422134- 972103
Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil501752Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan221730- 121706