Vuokratulot omasta autohallipaikasta????

SPACE

Yritin äsken saada viestiäni eteenpäin, mutta kun se ei näy luettelossa, uusin tekstini.
Minulla on autohallipaikka, jonka omistan oston kautta ja jota käytän ja olen käyttänyt koko verovuoden 2014 ja sitä edelliset vuodet yksinomaan oman (perheeni) auton säilyttämiseen). Ikinä tuo autohallipaikka ei ole ollut vuokrattuna kenellekään ulkopuoliselle.
Nyt verottaja vaatii minua ilmoittamaan vuokralaisen nimen, saadun vuokran yms. tiedot.
Yritin päästä eroon tästä väärästä vuokratuotosta painamalla "Poista"-näppäintä, mutta se ei onnistunut.
Kaverini neuvoi minua kirjoittamaan vuokralaiseksi Aku Ankan, saaduksi vuosivuokraksi 0,01 euroa ja yhtiövastikkeeksi myös 0,01 euroa. Laskennallisesti tämä tulos olisi tietenkin oikea, mutta pelkään verottajan vihaa.
Jos en näin tee, en pääse täyttämään veroilmoitustani sähköisessä muodossa eteenpäin, vaan joudun antamaan kaikki tiedot paperilla.
Mikä neuvoksi? Voiko Aku Ankka -neuvoa käyttää ?

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • outo-kaava

      Parasta on lähettää emaili tai soittaa suoraan verovirastoon ja kertoa todellinen tilanne. Osanevat ehkä neuvoa miten myös sähköisessä kaavakkeessa saisi asian oikaistua.

      Voisiko vuokralaisen paikalle laittaa oman nimen ja tuotoksi nolla euroa (tai 0,00-jotakin) ja sitten kaavakkeen lisätiedoissa (jos selaiselle on tilaa) selventää todellinen tilanne?

      Erilaiset sähköiset kaavakkeet ovat toisinaan erityisen kiusallisia koska ovat toteutettu niin jäykällä kaavalla, ettei voi edetä oikeita tietoja valitsemalla / antamalla, koska sellaisille ei edes ole vaihtoehtoa.

      Ps. S24:ssä kannataa odottaa hetki rauhassa, sillä viestit eivät päivity heti palstalle vaikka ovatkin jo "matkalla". Voi mennä joskus jopa jokunen minuutti.

    • Hei nimimerkki space !

      Vuokratulot eivät näy esitäytetyllä veroilmoituksella, vaan ne tulee ilmoittaa aina
      veroilmoituksella. Esitäytettyjä tietoja vuokratuloista ei pitäisi olla. Pyydän Sinua soittamaan palkan- ja eläkkeensaajien palvelunumeroomme 020 697 002, niin voimme selvittää mistä on kyse.

      Ystävällisin terveisin Katja Verotiimistä
      5000 merkkiä jäljellä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      104
      3558
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      3207
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      434
      2704
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      82
      2507
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      85
      2458
    6. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      42
      2134
    7. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      97
      2103
    8. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      50
      1752
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      22
      1730
    10. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1706
    Aihe