mitä toivoisit tulevilta karvia-päiviltä ? esim. esiintyjät,tapahtumat, kerro rohkeasti !!!
karvia päivät 2015
38
131
Vastaukset
- pöööööööööööööööööö
Kerrotaan sitten rohkeasti kun kerran kysytään.
Karviapäivät jo aikansa eläneet nyky muodossa. Vuodesta toiseen samaa ja samalle ikäryhmälle suunnattua ohjelmaa. Nuoriso oli unohdettu viime vuonna täysin. (eli nyt puhumme 15-20 v. henkilöistä, joita ei kaljateltta ja juominen kiinnosta). Entiseen HellunHerkkuun voisi järjestää nuorisolle vaikka jonkun alkoholittoman ja savuttoman tilaisuuden, diskon/peli-illan tms. Siitähän voisi tehdä kyselyn nuorisolle, mitä he haluaisivat.
Karviapäivät voisi lyhentää puoleen nykyisestä. Kolmipäiväinen liikaa. puolellatoista pärjättäisiin aivan hyvin.
Toritapahtuma pois pääväylältä, Urheilukentällä ja sampolan kentällä sekä yläkoulun pihassa on tarpeeksi tilaa markkinakojuille. Tämän järjestely takaisi liikenteen sujuvuuden ja ohikulkumatkalla olevien poikkeamisen markkinoille. Kiertotiejärjestelyt sekä viitoitukset täysin p...stä muutamana vuotena. Liian ahtaat kiertotiet varsinkin kun parkkipaikoilla ei ollut tilaa ja kävijät parkkeerasivat autojaan kapeiden kiertoteiden varsille.
Naurettavaa oli myös rompetorin järjestäminen urheilukentällä ja tavallisen torin pääväylällä. Vanhemmat ja huonommin liikkuvat eivät jaksaneet kävellä rompetorille, vaikka olisivatkin siellä halunneet käydä.
Olutteltta täysin liikaa esillä koko Karviapäivien aikana. Moni ulkopaikkakuntalainen kuvittelee karvialaisten olevan täysin rappiolla kaljatelttoineen. Myös yleisö wc:t täytyisi siivota näiden juominkien välissä.
(vinkiksi vain, että Ulvilassa on oikein mahtavat karvia-päiviä vastaavat keskiaikaiset markkinat) - JuSan
Toritapahtuma on mielestäni nyt ihan oikeassa paikassa, ei Karvian liikenne nyt niin mahdotonta ole, ettei se kiertoteitä onnistuisi. Teltan melutaso on hirveä, ei siellä voi jutella kenenkään kanssa.
- aivoheitto
Teatteriesityksiä kyllä! Show-tyyppistä esitystä (dragshow, stand-up-comic yms.) olis myös kiva seurata eli jotain hauskaa. Taidenäyttely myös olis jees. Lippujen hinnoittelua voisi uudeelleenajatella. Voisi olla esim, yksi tapahtumalippu (ranneke jota vain vilauttaa), jolla pääsee kaikkiin tapahtumiin. Rasittavaa ostaa joka tapahtumaan erikseen oma lippu.
- jussuX
Hyvä idea tämä ranneke. Ainakin saataisiin oikea kävijämäärä tietoon, ettei julkisuudessa esitettäisi aivan mahdottomia määriä!
Teatteria ja muuta kulttuuria on ihan tarpeeksi karviassa tarjolla, miksi sen osuutta Karvia-päivillä pitäisi lisätä? Teatteri- sekä mitkään taidenäyttelyt, eikä runo-illat eivät paljonkaan nuorta väkeä kiinnosta. Niissä kävijäkunta on keski-iän ylittänyttä täti-ihmistä.
Joku täällä vilautti, että Karvia-päivät ovat liian pitkä tapahtuma. Olen samaa mieltä. Karviapäivien ajankohta ajoittuu siihen, että muillakin lähipaikkakunnilla on samaan aikaan markkinatouhua. Honkajoen -markkinat edellisenä viikonloppuna, Paroonin-markkinat samana. Ihmiset kyllästyy tälläiseen markkinahumuun. Monikin torimyyjä on valittanut että karviassa ei ole myyntikojuihin maksavia asiakkaita. Kierrellään vain ja katsellaan.
- vapaapeli
Flipperinpelausta jos olis, niinkun takavuosina joskus, vieläköhän ko. pelien omistajalla niitä pelejä olis? Ainakin Meijerin kellarissa oli useampana vuonna pirusti porukkaa pelailemassa ja vanhoja aikoja muistelemassa...
- Vapaudenkaiho
Ja strippari myös kehiin. Vois esiintyä perjantaina tai miksei koko viikonlopun, tasatunnein, siinä Kantin koulun pellolla, jossa on milloin mitäkin punaniska tyyppiä piirileikissä tai voishan se istua siinä penkillä, jossa viime vuonna oli lakupekka morsiamensa kans. Jotain sellasta Extreemeä. Ping pong show! Kyllä lähtis.
- sidukkaa
Niitä löytyy ihan siitä kirkonkylän alueelta sitten. Vähän siideriä kitusiin, niin vaatteet vähenee kummasti.
- ESSAEE
Mun kännykkänumero on höpö ja mun sähköpostiosoite on höpö.
- panoman
Strippareit ja thai tyttöi!
- miäs53
Tankotanssii oluttelttaan. Villelän leirintä alueelle nakuranta karvia-päivien ajaksi.
Karvian Aatami ja Eeva kisa Ämmäsaareen. 10 alastonta miestä ja samanverran alastomia naisia kuukaudeksi saareen. Mukaan hiivaa sokeria ja maitohinkki. Kaikille muutama mato-onki mukaan, niin saisivat ruokaa. Kamerat ympäri saarta ja suora live-lähetys nettiin.
- kyläläinen555
Ei ainakaa Leewingsiä eikä Mustia enkeleitä.. EIköhän ne oo nähty :D Mitra Kaislaranta kiitos
- 0954
Ei muuta kuin Reijo Taipale kehiin:D...tai M.A.Numminen....
Siinä karvialaisille tunnelmaa.
Taitaisi tulla halvemmaksi kun paikallinen pelimanni vetelisi kaljateltassa haitarilla ja pitäisi niille örveltäjille yhteislaulua koko illan. Ei siellä mitään esiintyjiä kuunnella.
- KUY43
Onko nytkään Karvian PR-nuori kisaa?
- olijo
ei oo!
- erho
Vois lopettaa koko Karvia-päivät, tälläisenä lama-aikana.
- moksisvaan
tapahtuman nimen vois kyllä vaihtaa: olut-päivät ,keppanaan nää juhlat perustuu.
- huikalle
moksisvaan kirjoitti:
tapahtuman nimen vois kyllä vaihtaa: olut-päivät ,keppanaan nää juhlat perustuu.
Kannatetaan!!
Oluttelttaa mainnostetaan liikaa. Ohjelmalehtiselle nauretaan jo karvian ulkopuolellakin. "Olutteltta avataan...olutteltta suljetaan". Tietäähän sen kaikki, että karvia-päivät on karvialaisten virallinen ryyppy-viikonloppu.
- jokkiastahanvieläonkai
Noi esiintyjät joita tänä vuonna on jo mainostettu on ihan kamalia, ei todella vedä yleisöä, perjantaina etenkään. Kukahan esiintyjistä päättää, kannattaisiko harkita vaihtoa?
Jotain uutta kaivataan, stand-up, jokin tanssishow tmv. Enemmän pitäisi tapahtuman levitä pois olutteltan ympäriltä.
Pitäisi saada nuoriso huomioitua jotenkin, maksamaanhan he eivät ole valmiita.
Eikö tapahtumanjärjestäjät voisi ottaa porukkaansa mukaan nuorempaa polvea, saataisiin uutta näkökulmaa...- klopithoi
tapahtumajärjestäjät kyllä pätevää porukkaa ei siinä nuorisoa tarvita asioita sotkemaan,siivoisivat joskus jätöksensä kylällä.
- kukkishoi
Olet oikeassa, jotain uutta kaivattaisiin.
Ja sukupolven vaihdos olisi jo paikallaan. Toisaalta, ne jotka hekumoivat Karvia-päivistä ovat juuri sitä eläköitynyttä porukkaa joilla ei elämässä ole muuta kuin odotella Olut-teltan aukeamista. Sen saman kaavan mukaan kuin muinakin vuosina on toimittu. Näinhän se menee karviassa muutenkin. Vanhat, keski-iän ylittäneet yrittävät viimeiseen asti olla maailman napoina, eikä nuorille edes anneta minkäänlaista mahdollisuutta olla missään toiminnassa mukana.
Ihmetyttää vain se, että miten nuoret mitenkään oppivat järjestämään mitään kun heitä ei hyväksytä näiden napakerholaisten piiriin?
Mutta toisaalta, kaljateltta on aikansa elänyttä hupia kirkonkylän yksinäisille. Nuorisolla on muut menot ja kun tapahtumanjärjestäjät vanhenee ja poistuvat luonnollisen poistuman kautta, koko kaljatelttatouhu hautautuu muistoihin. - Mielenkiinnollaseuraan
Olipas aivan kuin omasta suusta. Olen myös ollut tapahtumajärjestäjänä aikoinaan, toki pienellä tapahtumalla vain, mutta aina on tuntunut siltä että aika pieni piiri näitä dominoi. Onhan sielä nyt muutamat kasvot vaihtuneet, mutta hämmästelen että miksi nuortapolvea ei kutsuta mukaan.
Totta myös se, että paljon se oluen ja teltan ympärillä pyörii. Miksi ihmeessä teltalla ei järjestetä jotain muunkinlaista ohjelmaa kuin järkyttävän metelin pitäviä orkestereita, joku show olisi hieno.
Suututtava asenne edellisen viestin, klopithoi, kirjoittajalla. Ai nuorisoa ei tarvita mihinkään, itse keski-ikäisenä näen asian toisin, nuoria sitä vasta tarvitaan, mitä aikaisemmin heidät huomioidaan, otetaan töihin ja suunnitteluun mukaan, sitä paremmin he tekevät sitä myöhemmin. Ei kovin Yrittäjät henkistä toimintaa tuollainen vain me tehdään... - uuttavertatarvitaan
klopithoi kirjoitti:
tapahtumajärjestäjät kyllä pätevää porukkaa ei siinä nuorisoa tarvita asioita sotkemaan,siivoisivat joskus jätöksensä kylällä.
Jaa...taas tätä soopaa...luulen, että nuoriso osaa käyttää tarpeisiinsa wc:tä, mutta tiettyjen ihmisten suusta näyttää taas tulevan sellaista mitä voisi ulostaa suoraan koirankakkapussiin.
Selvitähän mitä asioita nuoriso sotkisi? Onko teillä jotain salaisia asioita niissä "parempien piireissä"?
Yhdyn edellisiin. Nuorisoa tarvitaan mukaan myös tapahtumien jäejestämiseen. MYÖS sellaisia nuoria, joilla ei ole sukulaisuussuhdetta nykyisiin järjestäjiin. Karviassahan sukulaisuussuhde on kaikken asian ydin oli kyseessä harrastetoiminta tai työpaikka. Monikin nuori haluaisi mukaan, mutta on liian arka tunkemaan itseään mukaan, kun keski-ikäiset ovat tällä asenteella matkassa kuin ovat.
Ihmetyttää, miten nuoret oppivat, jos he eivät saa olla mukana asioissa.
Minulla ei henkilökohtaisesti ole epäilystäkään, etteikö karvian nuoriso osaa kantaa vastuuta asioista joita heille annetaan. Mutta vanhojen silmäätekevien asennetta on vaikea muuttaa.
Onko kukaan huomannut, että samat naamat toimivat jokaisessa tilaisuudessa järjestäjinä ja haalivat itselleen näitä "kunnia"tehtäviä?
Joku kommentoi, ettei nuoriso ole valmis maksamaan. Kyllä he maksavat, kun asia on sellainen johon heillä on mielenkiintoa. Tuskin kukaan parikymppinen on mitenkään kiinnostunut runo-illoista tai sinfoniakonsertista. :-) Nuorisolla ei myöskään ole niin paljoa rahaa käytettävissä kuten näillä eläkeikäisillä. Osa nuorista opiskelee ja osa on työttömänä. Silloin ei ole paljonkaan varaa sijoittaa pääsylippuihin.
- JÖRMis
Toivoisin pillua
- Jamppalijaa
Khyylllä sitä sieltä irtoo, älä stressaa ;)
- Gotlett
Ei ainakaan sitä samperin Rockvallia enää kuuna päivänä Karvia-päiville tai muutoinkaan maakuntaan, joskus on paikallaan myös kyky uudistua, Karviassakin.
- tarviitteko
Kunnon tappeluita,siis oikeeta väkivaltaa eikä mitään läpsyttelyä.
- Augusti
Perjantaina yhteislauluilta karvialaisten haitaristien vetämänä.willelän rannassa. Ja Karviapäivät loppuisivat Launtaina toripäiviin ja iltatansseihin.
- jeejeeejee
Kaikkein PARAS EHDOTUS tähän mennessä! Tämä riittäisi Karvia-päiviksi ihan hyvin.
- äläkääainarutisko
Täällä on nyt nuoriso valitellut, kun heitä ei oteta mukaan ja heille ei mitään järjestetä. Nuoriso voisi itsekin aktivoitua ja tuoda omaa osallistumistaan, vapaaehtoisia tarvitaan aina. Missä ovat nuoret vapaaehtoiset? Karviapäiviä järjestävät yrittäjät ottavat ja kaipaavatkin varmasti myös nuorisoa mukaan, mutta pitää itse aktivoitua ja ilmoittautua ajoissa. Ei ketään tulla kotoa hakemaan. Turha se on sitten nurkan takaa huudella täällä netissä, että kun ei meille järjestetä mitään. Hei haloo! Ei kenelläkään ole oikeutta vain laiskotella ja valittaa, että kun TOISET eivät heille mitään järjestä. Sitten kun toiset tekevät parhaansa ja kovalla työllä niin sitten vielä kehdataan valittaa.
- hatunnosto_KarUA
Urheiluautoilijat olivat ainoita, jotka pyysivät nuorisoa mukaan porukkaansa ja talkoisiin Karvia-päivien JM-kisoihin.Nuoret miehet olivat innokkaasti mukana ja hoitivat oman vastuualueensa hommat esimerkillisesti ja tunnollisesti sekä ongelmitta. Todella hienoa!
Luultavasti sama nuorten porukka, menee syyskisoihinkin talkoisiin. Todella hieno homma häneltä, joka keksi pyytää nuoria mukaan...ihan kiitokset hänelle!
Tässä näemme hyvän esimerkin siitä, että kyllä nuoret osallistuvat, mutta se vaatii myös aikuisilta ja vetäjiltä aloitteen.
Urheiluautoilijat, ovat hyvä esimerkki siitä miten nuorten kanssa toimitaan. Toivottavasti he keksisivät yhdessä nuorten kanssa jotain harrastetta siellä Torrossa.
Lisäksi tuohon edelliseen kommenttiin sanoisin, että oletteko oikeasti ajatelleet kiinnostaako parikymppistä ja nuorempaa ihmistä jotkin teatteriesitykset, taidenäyttelyt ym. kulttuuri? Ihan käsi sydämmelle. - r4t5ty6
Olisi hienoa jos Karvian UA/MK järjestäisi nuorille jotain toimitsijakoulutusta, ajajatutkintokin varmasti lisäisi nuorta porukkaa mukaan seuratoimintaan ja harrastukseen.
- tättärättärää
Olen juuri samaa mieltä kun "äläkääainarutisko". Miksei nuoriso ite järjestä itelleen mitään ohjelmaa.
Hyvä konsepti on 3 päivää sopiva määrä mitään ei saa ottaa pois jo hyvästä konseptista.
esiintyjä kaarti oli tänä vuonna teltalla tosi huono, vuosi sitten oli huomattavasti parempaa.
Jukka poika ois kova sana näin yhtäkkiä....- werty0
Suomijärven lavalla Karvia drinkers näytti, että nuoretkin osaa hoitaa homman. Hyvät bileet ja kaikilla mukavaa.
- siksiettä
.... "Miksei nuoriso ite järjestä itelleen mitään ohjelmaa"...
Siksi, että nuorisolle ei anneta mahdollisuutta. Joka asia tyrmätään täysin, mitä nuoret ehdottavat. Oikeastaan heillä olisi paljon ideoita, jos joku vain kuuntelisi heitä.
- kiinnostustaolis
Samat vanhat ukot pyörii liivit päällä viikon kirin lavaa ympäri, ei paljo innosta mennö työpanostaan tarjoomaan. Sitte väliajat istutaan nesteellä ja haukutaan ihmisiä. Kannattaisko harkita uudistusta?
- heidänelämäntehtävä
Totta puhut!
Nehän käyttäytyy kuin kukkopojat liivit päällä. Ja aina samat vanhat ukot.
- karppa73
Ysäriä ja rokkia kiitos. Ei enää mitäö pähkinöitä tai sen kaltaisia, ei niitä ymmärrä ne jotka teltassa tykkäö asioida.
- ewfrgth
Ysärithän oli viime vuonna. Kasikytluku on nyt kova sana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841719Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2721595Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2881363Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1701299- 57905
- 48881
- 66874
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em66873Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40851Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48838