Hei. Jos ostan 2gerbiiliä, niin voiko ne asustella dunassa vai tarviiko olla terra? Meillä oli joskus (n.5vuotta sitten) neljä gerbiiliä jotka asuivat 2eri dunassa. Haluaisin myös tietää että millä alueella hinta pyörii. Onko vielä n.20€ nurkilla? Itse kävisin ostamasta järvenpään faunattaresta tai järvenpään vipeltäjistä (mahdollisuus myös keravalta) aijon siis ostaa eläinkaupasta. Tietääkö joku järvenpään eläinkauppojen hintoja?
gerbiileiden osto
2
216
Vastaukset
- Banaanista
Gerbiilille sopivin asunto on terraario. Häkki, jossa on pinnoja, ei sovellu gerbiileille, sillä ne jyrsivät häkin pinnoja niin, että karvat lähtevät kuonosta. Gerbiilit ovat myös arkoja vedolle, ja terraario suojaa vedolta. Kolmas syy terraarion etuihin on gerbiilien luontainen elintapa, joka on maan alla olevissa käytävissä asuminen. Terraarioon voi laittaa riittävästi puruja ja pureskeltavaa, jotta luontainen käyttäytyminen voi toteutua.
Mutta duna, joka on tarpeeksi suuri ja ei pinnoja, sopii mielestäni ihan hyvin. Tarpeeksi isot dunat ovat kuitenkin aikas kalliita.
Dunan hyviä puolia on sen helppo puhdistus ja se että se on kevyt.
Muoviset sisusteet kannattaa poistaa, sillä häkin mukana tulevat muoviesineet gerbiilit silppuavat hetkessä. Gerbiilien kannalta perinteisessä Dunassa on muutama huomioon otettava seikka. Dunassa on aukko juomapulloa varten, josta gerbiilit syövät itsensä yhdessä yössä läpi. Karkumatkan voi estää prikalla, jonka voi ostaa rautakaupasta. Gerbiileille paras sisustus on purut, heinä, puiset jyrsittävät sekä pahvilaatikot.
Itse en asu, enkä ole edes käynyt Järvenpäällä, joten en valitettavasti osaa vastata tuohon kysymykseen. Enkä ole sitä vastaan että ostat eläinkaupasta lemmikin, minun mielestäni sieltä saa nykyään ihan hyviä lemmikkejä. :)
Ja hinnoista : http://keskustelu.suomi24.fi/t/3655617
Toivottavasti oli apua! Iloisia hetkiä tulevien ystäviesi kanssa :D - Sedä
Terra on turvallisin asumus. Osa gerbiileistä syö itsensä ulos muovidunasta. Kasvattajilla on gerbiilit 15-25e luokkaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 243712
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402712Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532270Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122251Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131739Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191529Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521501- 971389
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621231Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951194