Mitä gerbujen terra maksaa?

Taroa

Ajattelin kysäistä, kun olen ajatellut ostaa gerbiileitä, että kuinka paljon niiden terraario maksaa esim. eläinkaupasta sopivankokoisena hankittuna? Minä näin meinaan yhden lasisen terraarion, joka maksoi 62e, mutta se oli liian pieni. Haluaisin ison, muovisen, mutta ei liian korkean terraarion. Korkeudessa on meinaan se huono puoli, että se on vähän hankala siivota. :/

5

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suski87

      Jos tarkoitat muoviterraariolla dunaa, en suosittele. Tiedän useita tapauksia joissa gerbiilit ovat jyrsineet itsensä niistä ulos ja niin on käynyt meilläkin. Ykdellä kaverilla gerbiili menetti karkureissulla häntänsä ja meillä yksi muovin jyrsimisen takia todennäköisesti henkensä (löytyi kuolleena dunaan jyrsityn aukon vierestä, oli vasta parivuotias ja ollut täysin terve) Lisäksi dunat ovat turhan matalia (suosittelisin gerbuasumuksen minimikorkeudeksi 40cm, eläinsuojelulaissa säädetty minimi 30cm). Jos tarkoitat muoviterraariolla pleksiterraariota, niitä harvemmin löytyy eläinkaupoista myynnistä.

      Silloin kun olen itse muutamia hyvänkokoisia lasiterraarioita (=akvaarioita joihin olen itse väsännyt katon, matelijaterraarioissa ilmanvaihto usein melko riittämätön jyrsijöille reikäpeltikattoineen), ovat ne maksaneet 85-120€. Siksi suosittelenkin mieluummin etsimään käytettyjä. Niitä olen ainakin itse löytänyt paljon 0-50 eurolla hyvänkokoisia ja usein mukana on ollut kattokin valmiiksi. Esim. sukulaisilta, akvaarioharrastajilta ja -liikkeistä kannattaa tiedustella, josko heillä olisi eksynyt varastoon käytästä poistunut kenties vuotavakin akvaario josta saisi gerbuille oivan asumuksen.

      • wea

        harkita tosi tarkkaan haluuks maksaa vähän ennenmän lasiterrasta, ku muoviterrasta.esim: omat rakkaat gerbiilini ovat jyrsineet kotiin tulonsa jälkeen mukana tulleeseen muoviterraan läpi mentävän aukon. Sen jälkeen luovuin muovisesta, ja ostin keskikokoisen lasisen.

        Ja tää muuten on tositarina:)
        ps. Se keskikoko lasinen maksoi sellon faunattaressa(siis ihan jyrsiöille suunnattu) 60e.


      • daisy..
        wea kirjoitti:

        harkita tosi tarkkaan haluuks maksaa vähän ennenmän lasiterrasta, ku muoviterrasta.esim: omat rakkaat gerbiilini ovat jyrsineet kotiin tulonsa jälkeen mukana tulleeseen muoviterraan läpi mentävän aukon. Sen jälkeen luovuin muovisesta, ja ostin keskikokoisen lasisen.

        Ja tää muuten on tositarina:)
        ps. Se keskikoko lasinen maksoi sellon faunattaressa(siis ihan jyrsiöille suunnattu) 60e.

        Kannattaa ostaa käytettynä, jos halvalla haluat päästä! Ostin oman n.150litraisen terrani 40€ postikuluineen! Sain todella halvalla. Voi olla, että pienemmästäkin joutuu maksamaan 20-30€, mutta on kuitenkin halvempi hinta kuin uudella! :) Kurkkaa suomi24:n tori ja gerbiiliyhdistyksen osta/myy-palsta. Voit laitella myös omia ilmoituksia. :)


    • gerbsu

      no tarkotit varmaan muoviterrarra dunaa? duna no ei ole mikään paras vaihtoehto, mutta silti ihan hyvä jos on iiiso. duna on siksi huono koska gerbiili voi jyrsiä itsensä ulos sieltä, tai sitten sinne ei mahdu paljon purua ja gerbiilithän tarvitsevat puruja, kun ovat kovia kaivaman...sinuna kyselisin esim. käytettyä terraa tai jotain mikä vuotaa vettä, nimittäin saisi aika halvalla varmasti.........nooh ei muuta moihhhhhk..

      • Taroa

        Kiitokset tuhannesti vastauksista! :D
        Itseasiassa en tarkoittanut dunaa, se on vähän jotenkin tunkean näköinen ja haitallinen, mutta tarkoitin sellaista terraariota, joka on samanlainen kuin lasinen, mutta muovinen, jotteivat gerbut jyrsisi silikooneja pois ja karkaisi. Olen kyllä löytänyt eläinkaupasta sopivankokoisen, 70e lasiterran, ja taidan ottaa sen, jos ei muuta löydy. Kiitos vielä kerran, kun vaivauduitte vastaamaan!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7132
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6215
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5318
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3555
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe