Omaseurantamme toreilta osoittaa, että perussuomalaisten kannatus jatkaa laskuaan ja on tällä hetkellä 12.7 %. Kovalla loppukirillä puolueen kannatus voi lähestyä jopa kokoomuksen 13.2% kannatusta. Toisaalta vihreiden ja vasemmiston kannatus saavuttaa kovaa vauhtia perussuomalaisten kannatuksen.
PS:n kannatus laskee edelleen.
SuomenPersusta
19<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
kyllä kommaritkin ovat sen verran fiksuja ettei niitä kahta kertaa kuseteta.
Samansuuntaisia lukuja on monissa arvioissa esiintynyt. Olemme selvittäneet satunnaisotannalla, että Perussuomalaisten todellinen kannatus on tällä hetkellä noin 12,2--12,5 prosenttia, virhemarginaalilla 0,6 prosenttiyksikköä.
Ei meillä maaeudullapäin ainakaan Perujejn kojuissa ole tungosta ollut. Saattaa hyvinkin olla että ei kovin paljon suosiota saa. Ihan eri meininki kuin neljä vuotta sitten. Silloin oli tugosta.
Jos haluaa, että Suomi lainaa lastenlapsiensa piikkiin yhä lisää miljardeja euroja jaettavaksi ilman vastinetta Kreikkaan, Kyprokselle, ranskan pankeille, Himasille yms. niin kannattaa äänestää edelleen muita kuin perussuomalaisia. Jos haluaa antaa Suomeen tuleville elintasopakolaisille asunnot, päivärahat yms. vastikkeetta samaan aikaan kun omat kansalaisemme kuolevat sairaaloiden jonoihin ja jopa nälkään kotonaan niin kannattaa äänestää muita kuin perussuomalaisia. Jos haluaa ajaa maanpuolustuksemme alas luopumalla maamiinoista, romuttamalla satojatuhansia rynnäkkökiväärejä, satoja panssareita jne. niin kannattaa äänestää muita kuin perussuomalaisia. Jos haluaa estää nuorisoamme opiskelemasta maailman kieliä pitäytymällä pakkoruotsissa niin kannattaa äänestää muita kuin perussuomalaisia. Jos haluaa pitää yllä ruotsinkielisen vähemmistön eletistisiä oikeuksia esim. korkeakoulujen opiskelupaikkoihin niin kannattaa äänestää muita kuin perussuomalaisia. Jos haluaa tavalla tai toisella sortaa tavallista suomalaista, laittaa tuo suomalainen vain maksumieheksi tai kuolemaan muiden onnea takaamaan niin kannattaa äänestää muita kuin perussuomalaisia.
Ja persuressukatko noita sioita hoitaa? Johan on ollut neljä vuotta aikaa muutoksiin, missä ne on? Ja miten te muutatte niitä seuraavalla vaalikaudella 15% kannatuksella? Kerroppa?
!
Jos haluat, että asiat menevät kuten ennenkin (rahat Kreikkaan ja suomalaiset ruokajonoihin) niin äänestät muita kuin perussuomalaisia. Lastenlapsesi maksavat velat jos siihen pystyvät. Tietysti voi äänestää toisinkin koska tämähän on "vapaa" maa.
Seurantanne persiinalaiselta kalluppitorilta ei kerro muuta kuin kokkelit ja kepu kaulailevat kopeissaam, porukka on jättänyt. Äänestäjät ODOTTAVAT SUURTA PAUKKUA!
Espoossa ainakin persujen vastaanotto on ollut todella laimeaa. Luultavasti kannatus jytkähtaa alas loppumetereilllä. Keskustalla on ollut täällä perinteisesti vaikeaa, mutta nyt keskusta hakkaa persut 10-0.
Myös täällä itsä-Suomessa on persujen teltoilla ollut hyvin hiljaista. Viimeksi oli tungosta, nyt on tosi vaisua.
Täällä Joensuun lähellä oli vilkasta PS teltoilla.
Vai laskee taas tuo pöljä jätkä valehtelee
Fasebook "Perussuomalaiset kiinnostaa. Se näkyy, kuuluu ja tuntuu vaaliteltoilla ja -tilaisuuksissa. Kova tulos on taas nurkan takana. Puheenjohtaja Timo Soini veti tänään hurjan joukon yleisöä sekä Salon torilla että Turun kävelykadulla. Tapio Äyräväisen ottama kuva on Salosta, jossa tympeä vesisade alkoi juuri Soinin saavuttua. Se ei ollut puhujalle eikä yleisölle mikään este.
Toisessa kuvassa Turun kävelykadulta rakas äitini ja perheystävämme Eila Peetu-opaskoiransa kanssa. Kuvasta puuttuu ainokainen tätini, joka kuului myös porukkaan. Koko poppoo reissasi Nivalasta muutamaksi päiväksi luoksemme Turkuun vaalinalustunnelmissa. Saimme viettää myös tärkeää yhteistä aikaa, jota on niin kovin vähän pitkän välimatkan vuoksi. Tänään saattelin porukan jo iltajunalle takaisin kohti Pohjanmaata. Mikään ei ole niin tärkeää kuin rakkaat läheiset.
Pyhäpäiviä ei ole nyt pyhitetty levolle, vaan vaalimainosten jakamiselle. Ensi viikolla osallistun neljään vaalipaneeliin: yhteen englanninkieliseen Helsingissä, kahteen Turussa ja yhteen Raisiossa. Ja ennakkoäänestys alkaa keskiviikkona!
Olen iloinen ja ylpeä saadessani tehdä vaalityötä Perussuomalaisten eteen" Et silai
Markkinapelle Soinin ympärille kokoontuu ihmisiä puoluekannasta riippumatta, sillä kyllähän infantiili pihan lihava poika herättää aina huomiota - aikuinen mies vailla käytöstapoja on ihmettelyn aihe edelleen. Lisähupia saa tarkkailemalla hänen hovinsa notkeaa lipomista. Kannatuksesta tämä ei kerro mitään.
Koko itä-suomi hiljentynyt odottamaan JYTKYÄ. Uurnilla tavataan ja TOASEN JUSÄHTÄÄ!
Espoossa ei uskalleta liikkua kuin uurnille, sama Koivukylässä. Persut voittavat ja mamu-lapset pistetään työllistämiskasvatukseen!
Hallituksella oli aikaa neljä vuotta tehdä muutokset. Missä ne ovat! Puskista nyt huudellaan kun kansa halveksii vastuunkantaja-pellejä. Haloo, kukahan saa äänet?
Onpa persujen kannatus mikä tahansa, se on vihanlietsonnalla ja rasismilla saatua kannatusta.
Suomessahan pitää olla niin ystävällisiä kaikkia muita kohtaan, pitää antaa päivärahat ja asunnot kaikille jotka tänne tulevat ja ilmoittavat haluavansa jäädä. Luovumme jopa suvivirsistä ja joulupukista jotta kukaan ei pahoittaisi mieltään. Ruotsinkielisillekin pitää olla niin ystävällisiä, että joka vuosi 500 suomenkielistä jää ilman korkeakoulupaikkaa kun ruotsinkieliset vievät ne pienemmillä pisteillä mutta kiintiöidensä turvin. Kreikkalaisillekin ollaan tosi ystävällisiä, he kun eivät veronmaksamisesta piittaa niin mehän maksamme ne heidän puolestaan. Venäläisillekin olemme hyvin armeliaita, olemme poistaneet maamiinat käytöstä ja avanneet rajamme tulla kunhan Krimiltä ehtivät........
Kukaan ei ole pitänyt tavallisen suomalaisen puolta, he ovat kyllä ruokajonoihin ja verojen maksuun kelvanneet kuten sotiin kaatumaankin mutta ei heitä kukaan päättäjä ole puolustanut. Perussuomalaiset ovat poikkeus ja toivottavasti ihmiset laajasti ymmärtävät tuon.
On noilla soinin rasistiroikaleilla öyhötykset! HUH HUH!
Tämäkin on ns. "trollaus galluppi", johon uskovat vain niiden kirjoittajat. Älkää uskoko tällaisiin kirjoitteluun tai galluppeihin, ne eivät pidä paikkaansa !! Jokainen äänestää ehdokasta, joka ajaa hänen omaa asiaansa.