Eihän tässä ole mitään tolkkua kun ei osata ruotsia?
Eikö ole käsittämätöntä, että hallituksessa on kerta toisensa jälkeen yhden asian "kielipuolue"? Mitä järkeä tässä on kun poliitikot eivät osaa pakkoruotsia ja änkyttävät sitä kuin pahaiset ankat suolla? Yksi minipuolue RKP päättää, mitä koko suomenkielinen kansa opiskelee.
Missä on se oikea ruotsin opiskelu kun kaikki täällä Suomessa änkyttävät jotain muumi ruotsia ja änkyttävät sitä?
Eikö ole käsittämätöntä, että hallituksessa on kerta toisensa jälkeen yhden asian "kielipuolue"? Mitä järkeä tässä on kun poliitikot eivät osaa pakkoruotsia ja änkyttävät sitä kuin pahaiset ankat suolla? Yksi minipuolue RKP päättää, mitä koko suomenkielinen kansa opiskelee.
Missä on se oikea ruotsin opiskelu kun kaikki täällä Suomessa änkyttävät jotain muumi ruotsia ja änkyttävät sitä?
Vastaukset 5
Vanhimmat
äänestän sitä puoluetta, mikä suorasanaisesti sanoo kieltävänsä pakkoruotsituksen, enkä sitä, joka vain kiertoilmaisuilla kuitenkin nuole hurrikusettajia.
Siis Jos Soini uskaltaa sanoa suoraan, ettöä nyt loppuu suomalaisten sortaminen, ja pakkoruotsitus, niin persut saa ääneni hetoitis.
Satte nähdä, että jos persut tulee toiseksi siin kumartaa ja nuolee rkp:n ahterin oitis, ja unohtaa tyystin sen, että tuli toiseksi juuri siksi, kun persuja äänesti ne, jotka hurritusta inhoaa.
Siispä nyt Soini, sanot kannattavasi takuueläkeen nostamista tuhanteen euroon, ja sanot, etä RKP ei ole samassa hallituksessa kuin persut, niin ääniä tulee niin helkutisti. Voipa jopa tulla niinkin paljon, etä tulee jytkyjen jytky.
"Satte nähdä, että jos persut tulee toiseksi siin kumartaa ja nuolee rkp:n ahterin oitis, ja unohtaa tyystin sen, että tuli toiseksi juuri siksi, kun persuja äänesti ne, jotka hurritusta inhoaa."
Pierussuomalaiset ensinnäkään eivät tule toiseksi koska alle 10% ääniosuudella ei toiseksi tulla. Toiseksi niin hölmöä rkp:laista ei ole vielä syntynyt että antaisi jonkun paskakielisen pierussuomalaisen liata ahteriaan tällaisen nuolaisusta.
SFP arbetar för
-En stark svenskhet
-en fungerande tvåspråkighet
-en levande nordism
-en stärkt europeisk gemenskap
-ett globalt ansvar
Om du vill Finlands bästa RÖSTA på SFP
Tack för din röst
Det är inte bara SFP som står för svenskan. Sannfinländarna kan inte förstå att största delen av finländarna vill studera svenska eller finska som andra främmande språk. Om man inte är kunnig att studera kan man be att man inte behöver studera språket - det är inget problem.
tässä se nähhään miten vaikeeta on savolaista ymmärtää heh heh
ukko paasaa ja paassa ja minä en tuosta selvää saa
mutta mitä ruotsin kieleen tulee niin minusta oli hieno seurata Tukholmassa kun äiti pienen lapsen kanssa keskusteli ja lapsi puhui ruottia ihan huvin