Nastarenkaille kova vero etelään

ja_sillä_hyvä

Turha asiasta on kiistellä, nastat ne tiestömme tuhoaa. Pakkoko sitä on asua vitun periferiassa, jos käy sivistyksen parissa päivittäin töissä, turha itkeä parin päivän talvikelejä. Moneenko kuukauteen on etelässä tarvinnut nastoja, silti ne vielä rapisi tänäänkin useimpien autojen alla

11

299

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Höpöhöpötaas

      Mistä kaltaisiasi aina vaan sikiää.. Nuo väittämäsi on varmaan tuhat kertaa täälläkin ollut esillä eikä sinun ilmeisen vähäiset harmaat aivosolusi vain kykene ymmärtämään teiden tuhoamisen tekijöitä.

      Kaikki liikenne kuluttaa teitä, mutta suola rikkoo. Tiet ovat huonossa kunnossa koska niitä ei pidetä kunnossa. Rahan puutetta on turha syyttää.

      Nastarenkailla ajavat maksavat noin 80-85% tieliikenteeltä kerätyistä veroista ja maksuista. Kyllä se riittää myös kitkoja varten tehtävän teitä tuhoavan suolauksen tievahingot. Kitkalijoiden maksamat vero eivät riitä edes niihin. Suolauksen aiheuttamaan luonnon saastumisen, pohjavesien pilaantumisen , siltojen tihoutumiseen ruostumisen vuoksi, jne eivät ehkä riitä edes nastarenkasautoilijoita kerätyt rahat. Kitkarenkailla ajavat elävät tässä suhteessa puhtaasti nastarenkailla ajavien siivellä mitä kustannuksiin tulee.

      Onnettomuuksia en ole edes huomioinut noissa kustannuksissa enkä niiden vuoksi nousseita vakuutusmaksuja. Kitkojen suurempien onnettomuuksien vuoksi nousevat vakuutusmaksut tulevat myös nastarenkailla ajavien kontolle.

      Joten pidähän kitkafanaatikko vähän pienempää ääntä....

      • kitkapellet.hoitoon

        Kitkarengaspellet verolle, 1000 ekee vuodessa käyttömaksua kun vaarantavat liikennettä ala-arvoisilla sulankelin luistimilla


    • Järki_hoi

      Turha asiasta on kiistellä, että auto kuluttaa polttoainetta tietä ja renkaita! Jos aikoo säästää on parasta olla liikkumatta teillä. Autoa ei voi hankkia jos aikooa elämänsä elää säästämällä. Kaikki maksaa elämässä ja turvallinen elämä on mahdollista vain jos on varaa. Veroilla on ollut tarkoitus kattaa yhteiskunnan yhteisiä kustannuksia. Sosialistit ova alkaneet tasaamaan ahkerampien tuloja laiskemmille ja jopa rankaisemaan sosialistisesta elämäntavasta poikkeavia.
      Tiet kuluu mutta turvallinen liikenne ei toimi ilman kitkaa tienpinnoilla. Autoilijat maksavat jo nyt enemmän kuin kuluttavat. Ongelma on, että autoilijoiden rahoja ei käytetä tiestön kunnostukseen. Kaikki suomalaiset hyödyntävät maantieliikennettä tavalla tai toisella myös autottomatkin.

    • elämänarvotJärjestykseen

      Vain 18-20vuotias amispoika voi olla noin raivona teiden kunnoista, mutta kyllä se helpottaa kun se kuumin autointoilu helpottaa ja aikuisuus tulee kuvaan mukaan.

    • Aika tarkkaan 3 kuukauteen itse tarviin. Poistetaan laista talvirengaspkko, niin tarvitsen 0 päivänä

      • Joo ja älkää sössöttäkö nastojen pois nyppimisestä tai kitkoista... tulkaa nyppimään tai ostakaa kitkat jos mun nastat teitä haittaa :D


    • Jippanen

      Kattelin tänään Tampereella niin muutamilla naisilla oli vielä nastarenkaat.

    • Lisääkuluja

      Tyttöset vaan rouhivat hirveässä pölypilvessä tietä rikki piikkipyörillään kiroten autoilun korkeita kustannuksia.

    • tasapeli

      Lepuuttajilla ajavilta bonusoikeudet pois vakuutuksista koska tietentahtoen aiheuttavat kolareita.

    • kuka_sitten_työntää

      Ei saksanseisoja-Bemarit pääse liukkaalla liikkeelle ilman nastoja.

    • Aivanniin_

      Hirveä nastarengaspöly moottoriteillä! Suolaus ja hiekoitus on lopetettu kuukausia sitten ja kuorma- autot ovat pöllläyttäneet pölyt pois tieltä parin minuutin välein. Ei postu pölyhaitta ennenkuin viimeinenkin tolvana vahtaa nastapyörät pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      142
      1680
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      154
      1134
    3. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      351
      1001
    4. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      70
      980
    5. 69
      768
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      743
    7. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      701
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      38
      654
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      8
      623
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      34
      597
    Aihe