Tuomas Palola selvittelee laajasti erottamisensa syitä vanhoillislestadiolaisesta puhujan tehtävästä 3.4.2015 ilmestyneen Keskisuomalaisen paperilehdessä koko sivun kattavassa artikkelissa.
Siinä Tuomas Palola kertoo muun muassa, miten muutamien suurten sukujen hallinnoima rauhanyhdistyksen pelkästään miehistä koostettu johtokunta käyttää itsevaltiaassa hallinnassaan vanhoillislestadiolaisuudessa julmaa henkistä väkivaltaa yhteisöään kohtaan julman valtansa pönkittämiseksi.
Siinä Tuomas Palola kertoo muun muassa, miten muutamien suurten sukujen hallinnoima rauhanyhdistyksen pelkästään miehistä koostettu johtokunta käyttää itsevaltiaassa hallinnassaan vanhoillislestadiolaisuudessa julmaa henkistä väkivaltaa yhteisöään kohtaan julman valtansa pönkittämiseksi.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Tuomas Palola arvioi, että taustalla vaikuttaa kiista liikkeen keskeisestä opista "Jumalan valtakunnan huoneen hallituksesta".
– Kyseinen oppi on ainesta, joka kasautui vanhoillislestadiolaiseen liikkeeseen 1960–1970-luvuilla. Keskeistä opissa on se, että olisi olemassa ihmisyhteisö, joka voi astua tavallisen ihmisen ja Jumalan väliin ja toimia hengellisenä auktoriteettina, Palola sanoo.
Hänen mukaansa tällaisina hengellistä auktoriteettia omaavina yhteisöinä käsitetään liikkeessä yleensä keskusyhdistyksen johtokunta sekä rauhanyhdistysten johtokunnat.
ole. Hön on vain ollut varomaton antaessaan julkisuuteen tuossa edellä olevan kaltaisia lausuntoja.
Palola on myös sanonut:
"En kuitenkaan aio jättää vanhoillislestadiolaista liikettä ristiriitojen takia.
– Yhteydet vanhoillislestadiolaisuuteen eivät minun puoleltani katkea. Pitäisin valitettavana sitä, jos ne yhteisön puolelta katkaistaan. Koen olevani vanhoillislestadiolainen niin hengellisesti kuin etnisestikin, hän huomauttaa."
Palolahan voi siis edelleen istua Jyväskylän rauhanyhdistyksen seurapenkissä, koska seuroihin on kaikilla vapaa pääsy. Seuroissa hänellä on tilaisuus kuulla Jumalan sanaa.
No jos on tuonkin verran valaistunut niin eikö olisi mahdollista valaistua hiukan lisää ja heittää piupaut koko liikkeelle JOS olis todellinen JUMALAN mies!
mutt akun on sadalla siteellä kiinni ihmispeloissa ja siteissä niin siinä sa sitten se JUmalan miehuus mieluummin kuihtua pois jotta palkka ja paikka veeälauringossa saa säilyä.
on se vaikeaa se monen herran palvelus.
Näkyy olevan kuvat lehtijutusta tuolla http://paikkarin.blogspot.fi/
http://www.e-pages.dk/keskisuomalainen/1099/
Ilmaiseksi :)
linkki ei aukea.
Edellinen aukeaa. Enpä ole tiennytkään, että Päivämiehellä on tällainen "lukijapalsta" Onkohan palsta suosittu?
voisi omassa nettilehdessään sallia keskustelun blogeistaan ja kirjoituksistaan. Ehkä se on resursseista kiinni. Jonkunhan olisi moderoitava keskustelua.
Mielenkiintoinen bloki
http://www.ksml.fi/nakoislehti/
http://www.e-pages.dk/keskisuomalainen/1100/
Siis lehti 3,4,2015
Tuomas puhuu täyttä asiaa....
"""– Kyseinen oppi on ainesta, joka kasautui vanhoillislestadiolaiseen liikkeeseen 1960–1970-luvuilla. Keskeistä opissa on se, että olisi olemassa ihmisyhteisö, joka voi astua tavallisen ihmisen ja Jumalan väliin ja toimia hengellisenä auktoriteettina, Palola sanoo.
Hänen mukaansa tällaisina hengellistä auktoriteettia omaavina yhteisöinä käsitetään liikkeessä yleensä keskusyhdistyksen johtokunta sekä rauhanyhdistysten johtokunnat."""
Tuo on ihan totta!
"" Keskeistä opissa on se, että olisi olemassa ihmisyhteisö, joka voi astua tavallisen ihmisen ja Jumalan väliin ja toimia hengellisenä auktoriteettina, Palola sanoo. """
Voihan siihen väliin astua, mutta Jumala ei kuuntele heitä, eikä he voi toimia välimiehinä. Ei ole niin pyhää miestä, että voisi toimia välimiehenä ja eräänlaisena sovitusviran omaavana Jumalan ja ihmisten välillä, sillä Jumalalle ei kelpaa siihen kuin Jeesus Kristus, jonka pyhyys ja Välimiehen asema on täydellinen. On vain yksi tie Jumalan luo: JEESUS KRISTUS. Häntä saamme tänä pääsiäispyhänä yhdessä, niin vanhoilliset kuin helluntailaiset ylistää ja kiittää. On ihanaa, että ainakin tämän Sovittajan ja syntien Anteeksiantajan ympärillä saamme yhdessä, monista erimielisyyksistä huolimatta, kokoontua kiittämään ja ylistämään.
"" On vain yksi tie Jumalan luo: JEESUS KRISTUS. Häntä saamme tänä pääsiäispyhänä yhdessä, niin vanhoilliset kuin helluntailaiset ylistää ja kiittää. On ihanaa, että ainakin tämän Sovittajan ja syntien Anteeksiantajan ympärillä saamme yhdessä, monista erimielisyyksistä huolimatta, kokoontua kiittämään ja ylistämään. ""
On hyvä huomata, että on meillä yhteistäkin!
Palola ei ole kovinkaan sitoutunut Jkl:n Ry:een, koska ei ole edes yhdistyksen jäsen.
Johtokunnan tehtävät
15 §
Johtokunnan tehtävänä on huolehtia kaikesta yhdistyksen hallinnosta, valvoa sen etuja, valmistella yhdistyksen kokouksessa käsiteltävät asiat, ja panna täytäntöön sen päätökset, samoin kuin SRK:n päätöksistä mahdollisesti aiheutuvat toimenpiteet.
Taisi olla hyllyttäminen SRK päätös :)
http://www.oulunrauhanyhdistys.fi/fi/yhdistys/yhdistyksen_saannot/
Uskotko noita Tuomas Palolan paikkansapitämättömiä väitteitä/ hyökkäyksiä, jotka muuttuvat/vaihtuvat, mm. liian kristus-/raamattukeskeinen saarna, sukujen hallinnoima, pelkästään miehistä koostuva johtokunta, ikävä seuroihin, henkinen/hengellinen väkivalta ym. ym. Mitähän muuta tullaan kuulemaan/näkemään lehtien sivuilla, kyselee ihmettelevä luterilainen.
Miten saarna voisi olla liian kristus-/raamattukeskeinen vs. Lutherin opetus, miten sivut voi hallinnoida vs. vuosikokous valitsee, miten johtokunta voisi olla miesten hallinnoima vs. lähes puolet on naisia, ikävä seuroihin - toivottavasti, henkinen/hengellinen väkivalta vs. TP:n antamat "lausunnot" - eikö juuri ne ole henkistä väkivaltaa vai papin sydämellistä ja lempeää kutsua Jumalan sanan kuuloon!
Voisko joku selventää, miten Tuomas P "pyysi"/hyväksyi SRK:n väitöskirjansa kustantajaksi, ja miksi hän jo Kotimaa-lehden väitöskirjahaastattelussa (viim.kpl) hyökkää kustantajan taustayhteisöä vastaan? Yleensä kai ollaan lojaaleja kustantajalle!
Mielestäni kummallisia piirteitä - oisko jollakin vastaus!
Room. 9:
18 Niin hän siis armahtaa, ketä hän tahtoo, ja paaduttaa, kenenkä hän tahtoo.
19 Niin sinä sanot minulle: mitä hän siis nuhtelee? sillä kuka taitaa hänen tahtoansa vastaan olla?
20 Ja tosin, oi ihminen, kuka sinä olet, joka Jumalaa vastaan riitelet? Sanooko työ tekiällensä: miksis minut tainkaltaiseksi tehnyt olet?
18 Niin hän siis on armollinen, kenelle tahtoo, ja paaduttaa, kenen tahtoo.
18 Jumala siis armahtaa kenet tahtoo ja paaduttaa kenet tahtoo.